Przygotuj się do powrotu na rolki

19 lutego 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Pas neoprenowy dobry na odchudzanie. Jak działa i czy warto z niego korzystać?

Dodatnie temperatury powietrza w lutym sprzyjają coraz większej liczbie rolkarzy, którzy wracają na trójmiejskie ścieżki. Instruktor Przemysław Kępiński z Roll4All przypomina, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie sprzętu. Podstawowego serwisu możemy dokonać sami lub oddać go specjalistom, którym zapłacimy góra kilkadziesiąt zł. Uważajmy też z intensywnością pierwszych przejazdów. - Techniki się nie zapomina, ale kondycję trzeba odbudować - podkreśla instruktor.

Okres zimowy nie sprzyja rolkarzom, a śnieg i oblodzenie nie są jedynymi zagrożeniami o tej porze roku. Nawet w czasie bezśnieżnej zimy, asfaltowe chodniki pozostają mokre, a przez to śliskie. Ponadto piasek i sól służące podczas opadów śniegu przy odśnieżaniu, po stopnieniu śniegu pozostają na chodnikach, brudząc łożyska. Mimo tego, nie brak rolkarzy, którzy jeżdżą w czasie zimy licząc się z dodatkowymi przeciwnościami.

Natomiast ci, którzy czekali na przyjście wiosny, mają swój moment. W ostatnich dniach temperatura powietrza w Trójmieście wzrosła, a na ścieżkach pojawili się rolkarze. Ci, którzy wracają do jazdy po kilkutygodniowej lub kilkumiesięcznej przerwie, powinni pamiętać o tym, aby odpowiednio zadbać o sprzęt.

- Przed sezonem warto przeczyścić i przesmarować łożyska, sprawdzić koła i podokręcać wszystkie śruby. Sporo osób lubi samemu to zrobić, ale nie wszyscy mają czas, a panie nieszczególnie lubią smary. W końcu nie po to chodzą "na paznokcie", żeby potem czyścić łożyska. Wtedy można oddać rolki do serwisu. Czyszczenie łożysk w naszym serwisie przy specjalistycznym sklepie BladeVille to koszt około 30 zł - mówi Przemysław Kępiński ze szkółki Roll4All.

Sprawdź, gdzie w Trójmieście pojeździsz na rolkachJeśli chodzi o "czynnik ludzki", a więc naszą formę fizyczną, warto nie szaleć na pierwszych przejazdach po zimie. Intensywność powinna rosnąć stopniowo.

- Po przerwie zimowej największym problemem jest kondycja. To ona nie pozwala nam jeździć na maksa. Z jazdą na rolkach jest jak z przysłowiową jazdą na rowerze. Tego się nie zapomina, po pierwszych minutach na rolkach, umiejętności wracają - wyjaśnia instruktor.
Do jazdy na rolkach przy kilku stopniach Celsjusza na plusie, powinniśmy ubrać się podobnie jak do jazdy na rowerze czy biegania. Szczelnie zakryć ciało, ale nie przesadzać z grubością stroju i liczbą warstw, które zakładamy na siebie.

- Pamiętajmy jednak o kasku i ochraniaczach. Piasek, który pozostał po odśnieżaniu może być zdradliwy i możemy się na nim łatwo poślizgnąć - uczula Kępiński.
Czy w okresie zimowym robisz przerwę od jazdy na rolkach?
57%

tak, ewentualnie zamieniam je na łyżwy lub jeżdżę pod dachem

30%

tak, choć wracam, gdy tylko warunki dają możliwość jazdy

13%

nie, chyba że aura kompletnie wyklucza jazdę

zakończona

łącznie głosów: 137