Rano czy wieczorem? Która pora dnia jest najlepsza do biegania?

24 marca 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Damian Konwent
Rano czy wieczorem? A którą porę do biegania ty wybierasz? Więcej zdjęć (1)

Rano czy wieczorem? A którą porę do biegania ty wybierasz?

fot. S. Trebizan, S. Bobyk/123rf.com

Rano czy wieczorem? A którą porę do biegania ty wybierasz?

fot. S. Trebizan, S. Bobyk/123rf.com

Rano czy wieczorem? Jedni biegają wcześnie, by się rozbudzić i utrzymać dobre samopoczucie przez resztę dnia. Drudzy wolą robić to przed snem, by rozładować napięcie. Aktywność fizyczna ma swoje zalety i wady w zależności od pory dnia, w jakiej jest wykonywana. A którą porę wybieracie wy?Poradnik dla aktywnych - wszystkie artykułyPora dnia, którą wybieramy do biegania, ma znaczenie. Zarówno poranne aktywności fizyczne, jak i wieczorne mają zalety, ale i wady. Sprawdź i przekonaj się, który trening będzie najlepszy dla ciebie.

Bieganie ranoBieganie o wczesnych porach służy jako dobra forma rozbudzenia i zastrzyk energii na resztę dnia, dzięki czemu nasze samopoczucie będzie jeszcze lepsze. To wszystko przez podniesiony poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Sklepy sportowe w Trójmieście. Sprawadź ofertę dla biegaczyNa świeżym powietrzu dostarczamy organizmowi tlenu, który pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie mózgu. To sprawia, że poprawia się koncentracja, procesy myślowe, a także lepiej radzimy sobie z presją w sytuacjach stresowych.

- To świetny sposób na pobudkę, dzięki czemu nie czuję potrzeby wypicia kawy przez kilka godzin, jak to miałem w zwyczaju. Postanowiłem, że codziennie będę wstawał 50 minut wcześniej niż zwykle i pożytecznie wykorzystam ten czas. Nie chodzi mi o bicie rekordów czy pokonywanie konkretnych odległości. Wiem, że 30-40 minut wystarczy, by porządnie naładować się na cały dzień - mówi Szymon, który od pół roku zaczyna dzień o godz. 6:45.

Aktywności w czasie obostrzeńSą także inne zalety. Poranne bieganie przyspiesza metabolizm, co wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i utratę zbędnych kilogramów. Jednak w tym przypadku należy zastosować trening interwałowy, ale nie na czczo. Jeśli się na to decydujesz, trzeba pamiętać o delikatnym posiłku, najlepiej energetycznym, np. z bananem. Aby nie odczuwać porannego głodu, poprzedniego dnia można zjeść kolację bogatą w węglowodany i białko.


Bieganie wieczoremTo z kolei dobry sposób na rozładowanie napięcia. Wieczorne bieganie pomaga w obniżeniu poziomu kortyzolu, a co za tym idzie - stresu.

- W pracy nie zawsze jest tak łatwo i przyjemnie, jak sobie zakładam. Czasem pojawiają się nieoczekiwane problemy, które sprawiają, że wracając do domu, nie jestem sobą. Najlepszym sposobem jest odreagowanie, czyli wieczorna przebieżka. Zakładam słuchawki, włączam motywującą muzykę i po prostu biegnę. Mam chwilę dla siebie i nic dookoła mnie nie obchodzi. Czasem będą to trzy kilometry, a czasami osiem. Jednak zawsze do domu wracam z wyczyszczoną głową - wyjaśnia Natalia, która pracuje jako przedstawiciel handlowy.
Warto mieć na uwadze fakt, że jeśli przeprowadzimy intensywny trening, to dzięki dotlenionemu organizmowi łatwiej będzie nam zasnąć.

- Wieczorne bieganie traktuję jako pewnego rodzaju zamknięcie dnia. Gdy wiem, że już nic nie muszę, wszystko mam pozałatwiane i żaden telefon nie zadzwoni, to ubieram się i wychodzę pobiegać. Po powrocie czuję, że mój dzienny plan został wykonany i spokojnie mogę się położyć. Zasypiam szybko i przyjemnie, a przez całą noc śpię łagodnie - informuje Karol, który jest pracownikiem działu marketingu w jednej z gdańskich firm.

Czerwone światło podczas biegania. Jak wykorzystać czas na przejściu dla pieszych?Ponadto wieczorem mamy więcej czasu na relaks. Raczej nie musimy się nigdzie spieszyć, więc spokojnie możemy się "zresetować" i poukładać myśli w głowie, a także rozplanować sobie już kolejny dzień.

Pamiętajmy, że bieganie zawsze korzystnie wpływa na nasz organizm, niezależnie od pory dnia. A która jest najlepsza dla was? Rano czy wieczór?
W jakich godzinach biegasz najczęściej?
25%

rano

12%

po południu

33%

wieczorem

9%

bez różnicy

21%

wolę inne aktywności

zakończona

łącznie głosów: 944

Opinie wybrane


wszystkie opinie (84)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.