stat

Rodzinnie wśród lasów osowskich

20 marca 2019, 7:00
Krzysztof Kochanowicz

Trasa czwartej rodzinnej wędrówki, zorganizowanej w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku", pokazała uczestnikom ciekawostki przyrodnicze skrywające się w lasach osowskich. W spacerze wzięły udział 82 osoby, najmłodszy uczestnik miał zaledwie kilka miesięcy i trasę pokonał w wózku, w towarzystwie rodziców. Główną ideą zajęć jest aktywny wypoczynek oraz poznanie ciekawostek przyrodniczych i krajoznawczych Nadleśnictwa Gdańsk. To także świetna okazja do poszerzenia wiedzy o szlakach turystycznych i innych oznakowaniach w lesie.Idea rodzinnych wędrówek w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku"

Organizatorem pieszych wędrówek dla rodzin z dziećmi jest Miasto Gdańsk i Gdański Ośrodek Sportu. Kadrę edukacyjną tworzą przewodnicy, instruktorzy i animatorzy z GR3miasto.

Celem jest propagowanie aktywnego wypoczynku poprzez poznanie ciekawych miejsc w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Przez cały rok kalendarzowy uczestnicy spacerów będą mieli okazję zaznajomić się z walorami krajoznawczymi i historycznymi leśnych obszarów Gdańska. Każda z dziewiętnastu wędrówek ma swój temat i niepowtarzalną trasę. Wędrówki skierowane są do rodzin z dziećmi, a także tych wszystkich, którzy gustują w spokojnych marszach na dystansie do 10 km.

Zapowiedzi najbliższych wycieczek znaleźć można na stronie GR3miasto.


Temat czwartej wędrówki: "Ciekawostki przyrodnicze lasów osowskich".

Lasy osowskie to niewielki obszar oddzielony obwodnicą od głównej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na jego powierzchni znajdziemy dość bogatą sieć leśnych dróg i duktów, które pozwolą nam na odkrycie różnych ciekawych miejsc oraz pomników przyrody. Wśród nich mamy tzw. okazy ożywione i nieożywione. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. drzewa, zaś do drugiej chociażby głazy. Wiele z nich jest skatalogowanych i posiada własny numer, na podstawie którego możemy poznać jego wymiary, wiek, pochodzenie, a nawet ciekawą legendę. Sporo jest jednak też okazów niezarejestrowanych, które warto poznać przemierzając tutejsze leśne ścieżki. W tutejszych lasach spotkamy wiele przykładów potężnych daglezji oraz równie okazałych sosen i świerków. Wśród leśnej gęstwiny skrywa się także zapomniany dąb zwany Dewajtisem Gołębiewa. To najstarszy okaz rosnący na obszarze leśnym Gdyni i Leśnictwa Witomino. Ten okazały dąb szypułkowy liczy około 29 m wysokości, 3,80 m w obwodzie i ponad 200 wiosen. Do dębu dostać się można także znakowanymi szlakami turystycznymi:Oprócz ciekawych okazów drzew w obrębie lasów osowskich znajdziemy także kilka leśnych torfowisk oraz tzw. mokrych łąk, z których sączą się lokalne strugi, jak np. potok Źródło Marii.GALERIA ZDJĘĆ fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto

Statystyki wędrówki:- miejsce rozpoczęcia i zakończenia wycieczki: Gdańsk Osowa,
- czas marszu wraz z postojami: 3 godziny,
- dystans: 7,5 km,
- poziom trudności: łatwy / trasę można pokonać nawet z wózkiem.

>>>Mapa naszej trasy, pobierz ślad GPSProponowana przez nas mapa:
- Trójmiejski Park Krajobrazowy, skala 1:20 000 wyd. EkoKapio.plWędrówkę prowadzili: Krzysztof Kochanowicz i Marek Zięba [GR3miasto]

Kolejne rodzinne wędrówki w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku":
-niedziela, 24 marca
-niedziela, 7 kwietnia
-niedziela, 28 kwietnia

Zobacz także poprzednie relacje z wędrówek rodzinnych:

  1. Wędrówka wśród głazów narzutowych Lasów Oliwskich

  2. Wędrówka w tle z historią skoków narciarskich w Gdańsku


Zobacz także naszą wędrówkę przez wzgórza nad Jaśkową Doliną:


Zapowiedzi najbliższych wycieczek znaleźć można na stronie GR3miasto.