Rusz się! Niedziela z Dagmarą Tarkowską

21 grudnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Marcin Dajos
Dagmara Tarkowska nie wyobraża sobie życia bez aktywności fizycznej i zarażania nią innych osób. Więcej zdjęć (2)

Dagmara Tarkowska nie wyobraża sobie życia bez aktywności fizycznej i zarażania nią innych osób.

fot. facebook.com/Oll4Fan

Dagmara Tarkowska nie wyobraża sobie życia bez aktywności fizycznej i zarażania nią innych osób.

fot. facebook.com/Oll4Fan

W każdą niedzielę, o godz. 10 można wziąć udział w treningu ogólnorozwojowym na Bulwarze Nadmorskim. Stworzyła go w ramach Aktywnej Niedzieli Dagmara Tarkowska, założycielka grupy Oll4Fan, nauczycielka wychowania fizycznego, dla której ruch i sport to pasja, co udowadnia niemal każdego dnia. Jest ona kolejną bohaterką cyklu Rusz się! Dwa tygodnie temu pisaliśmy o Lechu Kledziku. Natomiast 4 stycznia przybliżymy sylwetkę Mateusza "Szczypiora" Kolery z "Biegowych Wariatów", który od nowego roku zaprasza na wspólne bieganie po klifach.Macie ochotę na spędzenie aktywnie niedzielnego przedpołudnia, ale niekoniecznie biegając? Wystarczy wybrać się na godzinę 10 na Aktywną Niedzielę, która odbywa się na Bulwarze Nadmorskim. Prowadzi ją Dagmara Tarkowska, osoba w całości pochłonięta sportem, która chętnie, i w tym wypadku za darmo, dzieli się swoją pasją.

GDZIE W TRÓJMIEŚCIE ZA DARMO UPRAWIAĆ SPORT NA CYKLICZNYCH ZAJĘCIACH: PRAWIE 40 PROPOZYCJI

- To ćwiczenia o charakterze ogólnorozwojowy, przy których wykorzystujemy głównie obciążenie własnego ciała, korzystamy również z przenośnego sprzętu jak i drążków znajdujących się na bulwarze - mówi Dagmara.
- Ćwiczenia mają na celu ogólny rozwój ciała. Dużą wagę przywiązujemy do ćwiczeń stabilizacyjnych i wzmacniających poszczególne partie mięśniowe. Stabilizacja zabezpiecza cały aparat mięśniowy przed urazami, co jest bardzo przydatne w przygotowaniach do wszelkich sportów sezonowych, typu: narty, snowboard, kitesurfing i nie tylko - dodaje.
Podczas Aktywnej Niedzieli znajdziemy wiele elementów spotykanych na przykład w treningu crossfit. Ale nie tylko. Występują też biegi, ćwiczenia łączone, dzięki którym poprawiamy naszą dynamikę i wspomnianą wyżej stabilizacja .

- Ćwiczący robią np. plank, czyli tzw. deskę. Znajdujemy się w podporze na przedramionach, mamy napięte mięśnie brzucha i pośladki. W nim chodzi głównie o postawę ciała i wzmacnianie aparatu mięśniowego. Stawiamy również na dynamikę - opisuje Dagmara.
Do grupy można dołączyć w każdym wieku i z różną sprawnością fizyczną. Pojawiają się także dzieci. Ćwiczący muszą być oczywiście zdrowi. Dagmara ma za zajęciach średnio 12-15 osób. Trening zawsze dostosowany jest do poziomu ćwiczących. W organizacji zajęć pomaga Dagmarze Agnieszka Bratkowska, fizjoterapeutka, instruktorka fitness. Cykl trwa od września do czerwca, a w wakacje ma przerwę.

- Celem spotkań jest budowa świadomości własnego ciała, eliminowanie nieprawidłowych nawyków ruchowych, co za tym idzie propagowanie zdrowego stylu życia - dodaje Dagmara.
Kiedy na dworze panują niższe temperatury, po Aktywnej Niedzieli uczestnicy mogą wybrać się na morsowanie. Wówczas wcześniejszy trening jest zaplanowany tak, aby nie wchodzić do wody na skrajnym wycieńczeniu. A po wszystkim uczestnicy wybierają się na wspólne śniadanie.

Ćwiczenia podczas Aktywnej Niedzieli. Więcej zdjęć (2)

Ćwiczenia podczas Aktywnej Niedzieli.

fot. facebook.com/Oll4Fan

Ćwiczenia podczas Aktywnej Niedzieli.

fot. facebook.com/Oll4Fan

Dagmarę zawsze ciągnęło do sportu, ale żadnego nie uprawiała zawodowo. Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Obecnie pracuje w Szkole Podstawowej nr 35 na Witominie, oprócz tego dodatkowo w kawiarni. Odpłatnie zimą uczy jeździć na nartach w ośrodku Szymbark Kotlinka, a latem pływać na kitesurfingu na Półwyspie Helskim. Prowadzi zacięcia aquafitnessu. To jednak nie wszystko, czym się zajmuje.

- Zajmuję się wieloma rzeczami i staram się promować różne formy aktywności fizycznej. Zaczęło się od rolek. Na początku organizowaliśmy jazdę po ulicach Gdyni, a później przybrało to szerszy zakres. Zazwyczaj w okresie letnim spotykaliśmy się o godz. 19 w Gdyni lub Sopocie i jechaliśmy do Gdańska. Taka wycieczka liczyła łącznie około 42 kilometry swobodnej jazdy. Jeździmy także na wycieczki rowerowe na Hel i nie tylko. Organizujemy również wyjazdy na kajaki, a zimą wyjazdy na Wieżycę na deskę i narty. Latem gramy również w siatkówkę. Co roku odbywa się turniej, choć w tym sezonie niestety nie udało się przeprowadzić rywalizacji. Turniej jest o tzw. pietruszkę, niemniej wyłaniamy zwycięzców, którzy otrzymują medale. Wszystkie nasze spotkania to nie tylko wysiłek fizyczny, ale i dobra zabawa - wylicza Dagmara.
Wymienione imprezy są zależne od pogody, czasu, wymagają większej organizacji. Aktywna Niedziela jest co niedzielę, z wyjątkiem świąt, czy panujących ekstremalnych warunków pogodowych. O wszystkim można dowiedzieć się ze strony Oll4Fan. Została ona założona przez Dagmarę, aby zebrać wszystkie aktywności w jednym miejscu. Dzięki niej łatwiej komunikować się z ćwiczącymi, tam też można dowiedzieć się, kiedy, jak i gdzie wybrać się z nią na trening.

W CYKLU "RUSZ SIĘ!" PRZEDSTAWIAMY ANIMATORÓW ORAZ ICH ZAJĘCIA, W KTÓRYCH MOŻNA BRAĆ UDZIAŁ CYKLICZNIE, NA OGÓŁ BEZPŁATNIE

Opinie (46) 2 zablokowane

 • Co ona rodziny nie ma? wigilia jest w niedzielę. (8)

  • 25 27

  • Dla ciebie Panie Dagmara. Jak ty masz wigilię o 10 rano to gratuluję. (2)

   Dagmara serdecznie pozdrawiamy i szacunek za włożony wysiłek oraz cała akcje.

   • 17 11

   • łał i "ąę" i jakie czujne...

    • 8 8

   • na Panią to trzeba sobie zasłużyć. gratuluję wyznawców :)

    • 7 6

  • a co to niby każdy musi obchodzić święta?

   zajmij się sobą

   • 9 9

  • co ty z pisu? a kto cię słucha buraku? (1)

   chcesz żreć w święta i słuchać kaczystów na baczność to sobie słuchaj w swoim bunkrze.

   • 8 13

   • Minus za obelgę

    • 8 6

  • Przecież jest napisane, że z wyjątkiem świat. Poza tym sklepy w Wigilię są czynne...

   • 5 5

  • Co to za tekst?!?!? Słoma z butów...

   • 1 1

 • Hejka Dagmara

  Pozdrowienia od starej ROLKOWEJ ekipy ;o))
  p.s.
  BOSKA TARKOWSKA

  • 12 15

 • No proszę, sklepy mają pozamykać w niedzielne, to sobie kobieta inne zajęcie znalazła. (1)

  Brawo

  • 16 12

  • edzio pedzio

   • 3 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.