Rusz się! Bartosz Banach pokazuje, jak korzystać z roweru

19 lipca 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Marcin Dajos

Bartosz Banach to utytułowany zawodnik MTB, który razem z bratem Robertem uczy jazdy na rowerze górskim. Za treningi w środy nie trzeba płacić, wystarczy pojawić się o godz. 17 - grupa zaawansowana lub godz. 18 - grupa początkowa, na końcu ul. Abrahama w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Bartosz jest kolejnym bohaterem cyklu Rusz się! Poprzednio pisaliśmy o Ewelinie Patolecie, a za dwa tygodnie przybliżymy postać Przemysława Kępińskiego, który co sobotę prowadzi bezpłatne warsztaty z jazdy na rolkach przy Stadionie Energa Gdańsk.Wiele osób korzysta na co dzień z roweru górskiego, ale tak naprawdę nie wie, jak dobrze to robić. Jeśli tylko chcemy, możemy dowiedzieć się, co jest ważne, aby w stu procentach poznać jego możliwości, a do tego czerpać z tego radość. Wystarczy pojeździć z Bartoszem Banachem, czyli medalistą mistrzostw Polski w kolarstwie górskim.

Na treningu pojawiamy się ze sprawnym rowerem, na początku nie musi on być górski. Najważniejsze, aby miał dobrze działające hamulce. Musimy posiadać także kask i coś do picia - także w chłodniejsze dni.

- Warto mieć rower górski, ponieważ tam, gdzie się poruszamy, łatwiej na nim jeździć. W grupie początkującej nie jest on jednak konieczny. Gwarantuję, że jak danej osobie spodoba się jazda, to prędzej czy później kupi sobie taki rower - mówi Bartosz.
Jego celem jest m.in. pokazanie pięknych ścieżek Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z perspektywy dwóch kółek. Dzięki temu trening jest bardziej przyjemny.

- Przede wszystkim jednak mamy czas na naukę korzystania z roweru górskiego. Podstawą jest odpowiednie używanie przednich hamulców. Są one ważniejsze niż tylne, ale mało kto o tym wie, ponieważ bardziej eksploatujemy te drugie. A przecież to przednie wyhamowują rower - tłumaczy Bartosz.
- Poza tym uczę techniki jazdy, jak poprawnie ułożyć się na rowerze, w jaki sposób korzystać z przerzutek. Poprzez takie ćwiczenia ludzie poznają podstawy, a później wpływa to także na ich bezpieczeństwo na drogach. Rozmawiamy również o odpowiednich ubraniach czy odżywianiu przed i po zajęciach. Czasami też przechodzimy do układania treningów - dodaje.
Na treningu grupy początkującej zazwyczaj pojawiają się osoby, które chcą poznać to wszystko, o czym mówi prowadzący. W grupie zaawansowanych możemy spodziewać się zawodników startujących w różnego rodzaju imprezach rowerowych i szybkiego tempa. Co tydzień na treningach pojawia się od 20 do nawet 40 osób.

- Oczywiście zdarzają się sytuacje, że ktoś nie nadąży i nieco zgubi się w lesie. Ale nie odjeżdżamy za daleko od miejsca zbiórki, więc łatwo się odnaleźć - zapewnia Bartosz.
Kolarstwem górskim zaraził się od brata, Roberta, który także prowadzi zajęcia odbywające się w ramach programu Aktywuj się w Gdańsku, pod patronatem Gdańskiego Ośrodka Sportu. Robert zaczął jeździć na początku lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas Bartosz, jako nastolatek, pod wpływem brata wybrał się na zawody Family Cup. Wygrał je i w wieku 12 lat pojechał na finał tej serii. Tam też zwyciężył i zdobył tytuł mistrza Polski.

- Od tego momentu zacząłem jeździć systematycznie. Zapisałem się także do Lechii Gdańsk, sekcji kolarskiej. Ostatnio jednak startuję nieco mniej w zawodach MTB. Nie skupiam się już na tym, aby walczyć o jak najwyższe miejsce w kraju. Cały czas jestem fanem tego sportu, ale więcej czasu pochłania teraz triathlon - mówi Bartosz.
Ponownie mogliśmy oglądać go na trasie triathlonu w Gdańsku i po raz drugi z rzędu zajął w nim pierwsze miejsce.

TRIATHLON GDAŃSK ZAMIENIŁ SIĘ W DUATHLON, BARTOSZ BANACH WYGRAŁ PO RAZ DRUGI

A brat Robert cały czas jeździ na rowerze, do tego prowadzi warsztat i wciąż jest wielkim pasjonatem MTB. Bracia to wielokrotni medaliści mistrzostw Polski.Opinie (17)

 • Czy pokaze jak przewozic rower w tramwaju, PKMce czy autobusie? (1)

  Zawsze mam z tym klopot.

  • 10 26

  • Warsztat Pana Roberta na gdańskim chełmie to nieporozumienie. Szczerze odradzam. Chyba że was stac

   • 2 3

 • Super sprawa

  • 11 2

 • przewrwa =nauka.

  Ja po 30 latach mam wrażenie że się uczę od początku. Damka a wydaje mi się duża i ćwiczę zakręty .

  • 9 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.