Rusz się! Ewelina Patoleta zaprasza mamy na fitness z wózkiem

5 lipca 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Sumowski

Zajęcia Buggygym to propozycja bezpłatnych zajęć dla świeżo upieczonych mam, które chcą wrócić do formy bez rozstawania się z pociechą. - Wychodzimy na świeże powietrze i zabieramy swoje pociechy w wózkach. Nasze spotkania wykorzystujemy nie tylko do ćwiczeń, ale i uświadamiania pań po porodzie, co jest dla nich dobre, a co nie - mówi Ewelina Patoleta z fundacji MyToMamy. To kolejna bohaterka naszego cyklu Rusz się. Poprzednio prezentowaliśmy tekst o Ani Piecunko, za dwa tygodnie napiszemy o Bartoszu Banachu, który organizuje bezpłatne treningi MTB.Ewelina Patoleta pochodzi z Opatowa w województwie świętokrzyskim. Do Gdańska przyjechała w 2002 roku, aby studiować na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

- Po studiach zostałam w Gdańsku, założyłam rodzinę. Pięć lat temu urodziłam pierwsze dziecko, a że zawsze byłam aktywna, szukałam zajęć dla mam z bobasami. Razem z koleżanką Sylwią Shrestha nie mogłyśmy nic znaleźć, więc zorganizowałyśmy je same. Później poszło szybko i dziś razem z Joanną Bortkiewicz i Agatą Kozak przewodzimy fundacji "MyToMamy", którą założyłyśmy w 2014 roku - mówi instruktorka.
Najpierw były ćwiczenia na salce, a następnie nad morzem i w parkach. Później panie wpadły na pomysł zajęć Buggygym, czyli spacerów z wózkami. Frekwencja stopniowo rosła, a obecnie darmowe zajęcia odbywają się w ramach cyklu "Aktywuj się", nad którym czuwa Gdański Ośrodek Sportu.

Aktywny spacer z wózkami to propozycja dla wszystkich rodziców, chcących spędzić aktywnie godziny poranne i popołudniowe razem ze swoimi dziećmi. Podczas zajęć można zaznajomić się z aktywną formą spaceru z wózkiem, a także poprzez ćwiczenia ogólnorozwojowe poprawić poziom swojej aktywności fizycznej. Dzięki tej formie spędzenia wspólnie czasu z dzieckiem, korzyść jest tak samo znacząca dla rodziców, jak i dla dzieci.

TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI O FUNDACJI MYTOMAMY

- W zasadzie to spacer w cudzysłowie. Tak naprawdę to godzinny solidny trening, na którym można się zmęczyć. Jest rozgrzewka, właściwy trening, w który wplatamy między innymi przebieżki, przysiady, wypady i inne ćwiczenia, a na koniec rozciąganie. Do każdego z uczestników mamy jednak indywidualne podejście i alternatywne ćwiczenia w zależności od tego, co dla kogo będzie odpowiednie w danym momencie - podkreśla Ewelina Patoleta.
Dlatego kolejnym, niezwykle ważnym elementem zajęć jest uświadamianie uczestniczek, jak nauczyć się obserwować własne ciało i na co należy uważać.

- Po porodzie są różne dysfunkcje, m.in osłabione mięśnie dna miednicy, rozstęp mięśnia prostego brzucha. Muszą wiedzieć, że na przykład przy rozstępie mięśnia prostego brzucha nie wolno robić takich czy innych ćwiczeń, na przykład zwykłych "brzuszków". Mało kobiet wie także, jak ważna po porodzie jest aktywizacja mięśni dna miednicy. Często zalecam mamom wybrać się do fizjoterapeuty. Panie po porodzie wracają do formy w różnym czasie, to kwestia indywidualna. Nie każdy jest Anną Lewandowską, która przed ciążą i w trakcie była bardzo aktywna i w znakomitej formie - wyjaśnia trenerka.


Zajęcia BuggyGym mają jeszcze jedną ważną zaletę. Stanowią pewien rodzaj terapii psychicznej i pomagają zawrzeć nowe znajomości.

- Kiedy zostajemy mamą, zderzamy się ze światem "ja - dziecko". Nikt nie zrozumie nas tak jak druga matka. Możemy się pochwalić, pożalić, zasięgnąć rad co do lekarzy, karmienia, snu dziecka w nocy. Zdarzało się, że na treningach poznały się mamy, które mieszkają blisko siebie i teraz się przyjaźnią. Są też panie, które przychodziły na zajęcia po pierwszej ciąży i wracają po kolejnej - mówi Patoleta.
TUTAJ ZAPISZESZ SIĘ NA ZAJĘCIE BUGGYGYM

"MyToMamy" nie zamykają się jednak na treningi wyłącznie dla pań. Na zajęcia zapraszają również ojców.

- Niektórym tatusiom brakuje czasami odwagi, a szkoda, bo ich wsparcie bardzo się przydaje - kończy wiceprezes fundacji, która osobiście prowadzi część z treningów.
Zajęcia Buggygym odbywają się w poniedziałki o godz. 10 przy zbiorniku retencyjnym Jabłoniowa, w środy o godz. 10 przy zbiorniku retencyjnym Jasień, w środy o godz. 12 przy zbiorniku retencyjnym na Chełmie przy ul. Madalińskiego, w środy o godz. 17 i czwartki o godz. 10 w parku nad Strzyżą przy ul. Wyspiańskiego oraz w piątki o godz. 12 w Osowie, w parku przy ul. Chirona.

Opinie (55) 5 zablokowanych

 • (1)

  Ale 3 czy 4 letnie dziecko w wózku to już przesada...

  • 40 4

  • czy pani z Opatowa zameldowała się w Gdańsku czy dalej ma status słoika?

   • 3 3

 • Tragedia... (3)

  Jw

  • 27 19

  • Tata przed tv (2)

   Siedzi i żre czipsy, a na ruch mówi tragedia.
   Żal mi twoich dzieci

   • 9 9

   • To już nie można się ruszać bez brania pieniędzy z podatków?

    Dostanę coś za kilkanaście lat kopania piłki pod blokiem?

    • 4 1

   • Tata to pewnie gruba torba

    • 2 3

 • cwiczcie ale nie stawiajcie nog na lawkach (1)

  • 55 2

  • świat byłby o wiele lepszy gdyby ludzie myśleli o innych...

   • 11 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.