Rusz się! Grzegorz Surtel i gimnastyka usprawniająca dla dorosłych

28 lutego 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski

Grzegorz Surtel w poniedziałki i piątki prowadzi w Sopocie bezpłatne zajęcia z gimnastyki dla dorosłych. - Ćwiczenia nie obciążają stawów, a celem zajęć jest poprawienie samopoczucia uczestników. Człowiek zdrowy to człowiek szczęśliwy, a człowiek szczęśliwy to człowiek zdrowy - mówi instruktor. To kolejny bohater cyklu "Rusz się". Poprzednio pisaliśmy o Radosławie Dudyczu, a za dwa tygodnie przedstawimy Elżbietę Kucharską, która prowadzi zajęcia z jogi.Zajęcia gimnastyki usprawniającej dla osób dorosłych odbywają się w ramach finansowanego przez Sopot programu "Zdrowi i Aktywni". Przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą utrzymać sprawność fizyczną, wzmocnić mięśnie i poprawić kondycję. Uczestnictwo w nich jest bezpłatne, a prowadzi je wykwalifikowany instruktor Grzegorz Surtel.

Powołanie grupy to efekt głosowania mieszkańców na ten projekt w sopockim Budżecie Obywatelskim. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie przy ul. Kazimierza Wielkiego 14 zobacz na mapie Sopotu w poniedziałki o godz. 17 oraz w piątki o godz. 14.

- Ćwiczenia gimnastyczne, które proponuję, skupiają się na izometrii, czyli napięciu mięśnia bez użycia stawu. Na zajęciach jest więc dużo ćwiczeń równoważnych, rozciągających i wzmacniających mięśnie oraz ogólną sprawność. Chcemy poprawić samopoczucie uczestników, zahamować regres sprawnościowy i proces starzenia się organizmu - mówi Surtel, absolwent warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, który od 15 lat mieszka w Trójmieście.
Zajęcia trwają godzinę. Aby wziąć w nich udział, trzeba wcześniej dokonać zapisów pod nr tel. 505-182-796. Grupa jest bowiem każdorazowo ograniczona do 20 osób.

- Na pierwszych zajęciach najstarszy uczestnik miał 84 lata. Jedni przychodzą, aby spokojnie poćwiczyć, a inni przy okazji szukają towarzystwa. To zrozumiałe. Można też zachęcać znajomych i zapisywać się w grupach, bo zawsze lepiej iść z przyjacielem na trening niż odprowadzać go do przychodni - mówi instruktor.
Surtel na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkół Specjalnych nr 5. Pracuje nie tylko z dorosłymi, ale i dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną oraz ruchową. W wolnym czasie amatorsko uprawia siatkówkę.

- Chcę, aby uczestniczy zajęć nie tylko poprawiali swoją wydolność fizyczną, ale również się integrowali. Człowiek zdrowy to człowiek szczęśliwy, a człowiek szczęśliwy to człowiek zdrowy. Coraz więcej jest choćby siłowni pod chmurką, ale nadal trzeba promować aktywność wśród dorosłych i seniorów. W tym zakresie mamy jeszcze sporo do zrobienia - wyjaśnia trener.
W CYKLU "RUSZ SIĘ!" PRZEDSTAWIAMY ANIMATORÓW ORAZ ICH ZAJĘCIA, W KTÓRYCH MOŻNA BRAĆ UDZIAŁ CYKLICZNIE, NA OGÓŁ BEZPŁATNIE