Rusz się! Hokej podwodny z Marcinem Olszewskim

26 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat

Rusz się! Pierwszy taniec weselny i użytkowy również online

Hokej podwodny to jedyna wodna zespołowa dyscyplina sportu w Trójmieście. Treningi dla dzieci odbywają się w niedzielę o godz. 14, a dla pozostałych w środę i w niedzielę o godz. 22 w pływalni Chełm przy ul. Chałubińskiego. - To piękny sport zespołowy, idealnie pasujący do osób, które uwielbiają rywalizację i kochają pływać - mówi Marcin Olszewski, bohater cyklu Rusz się. Poprzednio pisaliśmy o Annie Cegłowskiej i dwóch obliczach zumby, natomiast za dwa tygodnie zaprezentujemy Andrzeja Malkiewicza i japońską szermierkę.Sprawdź wszystkich bohaterów cykluHokej podwodny to dyscyplina sportu rozgrywana w basenie, zazwyczaj na głębokości 2-3 metrów. Zespoły składają się z sześciu osób grających i czterech czekających na zmianę. Cała zabawa polega na wepchnięciu krążka do bramki przeciwnika. Gra toczy się na dnie, a zawodnicy wypływają na powierzchnię w celu nabrania powietrza. Mecz trwa 30 minut (2 x 15 minut).

- Wbrew pozorom to bezkontaktowy sport. Każdy gracz ma założony czepek ze specjalnymi ochraniaczami na uszy, ponieważ pływamy w płetwach. To gra, w której używamy kijków, więc dodatkowo w masce zamontowane są ochraniacze na zęby - wyjaśnia prowadzący treningi Marcin Olszewski.
Jak się okazuje, w hokeju podwodnym trudno o kontuzje.

- W innych sportach często zagrożone są stawy. Tutaj, ze względu na wodę, wszelkie ruchy są tłumione. Dodatkowym aspektem jest również fakt, że podczas treningu wodnego pracują nasze wszystkie partie mięśni, co jest ważne dla naszego zdrowia - dodaje.

Międzynarodowy turniej hokeja podwodnego w Gdańsku - relacjaHokej najbardziej kojarzony jest z dyscypliną rozgrywaną na lodzie. Na czym więc polegają różnice?

- Zamiast tafli lodu mamy basen. Kijek do gry ma długość jedynie 30 cm, natomiast krążek jest cięższy, gdyż waży 1,5 kilograma. Bramki mają szerokość 3 metrów i wysokość 30 cm. Co ciekawe, gra toczy się bez bramkarza, a w jego rolę wpisuje się gracz umiejscowiony najbliżej bramki. Do najważniejszego wyposażenia zawodników należą: płetwy, rękawice, maska do pływania z fajką i wspomniany kijek. Cały sprzęt zapewniamy na miejscu - tłumaczy instruktor.


Treningi podzielone są na dwie grupy wiekowe. Zajęcia w niedzielę o godz. 14:20 są przeznaczone dla dzieci powyżej 10. roku życiu. Ważne, by zainteresowani potrafili pływać i swobodnie poruszali się w wodzie. Natomiast zajęcia dla seniorów i pozostałych odbywają się w środę i w niedzielę o godz. 22. Treningi są prowadzone w pływalni Chełm przy ul. Tytusa Chałubińskiego 13.

- Nasze treningi zaczynają się od standardowej rozgrzewki. Następnie przechodzimy do ćwiczeń techniki indywidualnej, a całość kończymy rozgrywkami podwodnymi, czyli tym, co foki lubią najbardziej. Warto dodać, że spośród trenujących osób wyłaniane są talenty, które mogą trafić na prestiżowe turnieje czy nawet do kadry narodowej - mówi Marcin Olszewski.

Alicja Giedryś przepłynęła z Gdyni do Helu i z powrotemPierwsze zajęcia są bezpłatne dla każdego. Po ich zakończeniu można podjąć decyzję w sprawie ewentualnej kontynuacji współpracy. Wówczas wiąże się to z dołączeniem do klubu Bałtyckich Fok, w którym miesięczne opłaty członkowskie sięgają 60 zł. Wszelkich informacji można uzyskać pod adresem mail: info@hokejpodwodny.pl lub stronie internetowej.

- Na naszych treningach nie obowiązują ograniczenia wiekowe, więc zachęcamy dosłownie wszystkich. Hokej podwodny to piękny sport zespołowy, idealnie pasujący do osób, które uwielbiają rywalizację i kochają pływać. W Polsce można trafić na różne formy gry w piłkę wodną, ale nasz hokej to jedyny wodny sport drużynowy w Trójmieście. Jest mnóstwo osób, które lubią pływać, więc jeśli ktoś ma ochotę na urozmaicenie pasji, zapraszamy serdecznie - kończy prowadzący.
W CYKLU "RUSZ SIĘ!" PRZEDSTAWIAMY ANIMATORÓW ORAZ ICH ZAJĘCIA, W KTÓRYCH MOŻNA BRAĆ UDZIAŁ CYKLICZNIE, NA OGÓŁ BEZPŁATNIE
Jaką formę zajęć wodnych preferujesz?
15%

hokej podwodny

3%

piłka wodna

5%

gimnastyka w wodzie

53%

klasyczne pływanie

1%

inne

23%

żadne z powyższych

zakończona

łącznie głosów: 66