Rusz się! Jacek Czeczot i Adam Zagórski pokażą, jak biegać

3 stycznia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Marcin Dajos
Najnowszy artukuł na ten temat

Rusz się! Pierwszy taniec weselny i użytkowy również online

RunCamp to nowe zajęcia skierowane do fanów biegania. Jednymi z twórców tego projektu są Jacek Czeczot i Adam Zagórski, którzy będą uczyć podstaw tak na zajęciach, jak i przy pomocy filmów instruktażowych. To kolejni bohaterowie cyklu Rusz się! Poprzednio pisaliśmy o Witoldzie Podgórskim, a za dwa tygodnie bohaterem tekstu będzie Marcin Kotłowski, który zajmuje się biegami przeszkodowymi.Jacek Czeczot i Adam Zagórski to pasjonaci biegania. Startują właśnie z nowym projektem o nazwie RunCamp. To treningi, które będą odbywać się co niedzielę, od 13 stycznia, o godz. 8:30. Będzie można do nich dołączyć na ogólnodostępnym terenie z bieżnią lekkoatletyczną przy ul. Pilotów 7 na Zaspie.

- Chodzi o rozwój biegaczy. Chcemy pokazywać im, jak skutecznie biegać i dzięki temu także osiągać lepsze wyniki. Treningi będą bezpłatne, a więc ogólnodostępne. Przekażemy na nich podstawy, czyli jak się rozgrzać, jakie są formy biegania, jak budować bazę tlenową, a później jak przygotować się do zawodów - wylicza Adam.
- Mówi się, że bieganie to najprostsza forma aktywności fizycznej. Biegamy jednak spięci, źle technicznie, więc za chwilę bolą nas kostki, kolana czy biodra i już nie sprawia nam ono przyjemności, a nawet szkodzi - dodaje.
Zajęcia będzie prowadziło trzech trenerów. Oprócz wymienionej dwójki to także kolejny trener personalny, Łukasz Marszałkowski. Wszyscy podkreślają, że zauważyli, nie tylko podczas uprawiania sportu, ale także w mediach społecznościowych, że ludzie biegają mimo wszystko, a wykonanie założonego przez siebie celu cenią bardziej niż zdrowie i odniesienie kontuzji.

- Najważniejsze jest to, aby nie bać się biegania i trzymać się założonego celu, ale wypełniać go w ramach swoich możliwości, a nie na siłę przekraczać granice i robić sobie krzywdę. Przechodźmy wszystko krok po kroku, nie starajmy się za każdym kolejnym startem za wszelką cenę pobijać życiówki - uważa Jacek.
Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich biegaczy, także dla tych początkujących. Oczywiście będą odbywać się według dobrze znanego schematu, czyli rozgrzewka, część główna i na koniec rozciąganie. Jest to dobre dla każdego biegacza, bez względu na stopień zaawansowania. A jakie podstawowe rzeczy, poza techniką, trzeba poprawiać u biegaczy?

- Bardzo ważną rzeczą jest rozgrzewka. Będziemy chcieli nauczyć, jak prawidłowo to robić, a także wytłumaczyć, dlaczego jest ona tak potrzebna przy uprawianiu każdego ze sportów. Często jest tak, że biegacze zakładają buty, chwilę się rozgrzeją a później zaczynają trening. Poza tym, że pierwsza część treningu trwa za krótko, to na zakończenie brakuje jeszcze rozciągania, a przecież na dworze znajdziemy wiele miejsc i rzeczy idealnych do tego - mówi Jacek.
Ważne dla nich jest także nauczenie utrzymywania tempa biegu. Wiele osób próbuje bowiem pokonywać założony sobie dystans jak najszybciej, a to także na początku może prowadzić na przykład do destabilizacji układu mięśniowego.

Instruktorzy zapewniają, że będzie można poznać bieganie od A do Z. Przekażą także wiedzę na temat odpowiedniego odżywiania. Na treningach będzie ona skondensowana. W rozszerzonej wersji będzie można zapoznać się z nią na specjalnych obozach, które twórcy RunCamp planują jeszcze w tym roku.

- Ponad połowa społeczeństwa jest otyła, ale nie oznacza to, że się nie rusza. Cały czas nie dostarcza do organizmu odpowiednich elementów, z których tworzy się np. energia i tym samym zapewnia sobie jeszcze większy deficyt w organizmie, a to może przynieść przykre konsekwencje - ostrzega Adam.
Zdobytą na zajęciach wiedzę będzie można utrwalić dzięki filmom, które zostaną umieszczone na specjalnym kanale w mediach społecznościowych.

- Oprócz zajęć będziemy mieli również multimedialny kontakt z uczestnikami. Uruchomimy kanał w mediach społecznościowych, gdzie znajdą się filmy o długości od 5 do 20 minut, w których zamieścimy pełny instruktaż - zdradza Jacek.
- Na naszej platformie będzie można również wejść w interakcję z innymi użytkownikami i wymienić się z nimi spostrzeżeniami czy wiedzą. Jesteśmy otwarci na wiedzę innych i nie obawiamy się konfrontacji - dodaje.