Rusz się! Karina Kocieniewska i zajęcia taneczne na wózkach inwalidzkich

9 maja 2019 (artykuł sprzed 3 lat)
Damian Konwent

Karina Kocieniewska to jedna z nielicznych w Polsce instruktorek tańca na wózku inwalidzkim. Darmowe zajęcia odbywają się w każdy piątek o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 8 w Gdyni przy ul. Orłowskiej 27/33. - Nieważne, czy umiesz tańczyć, czy nie. Ważne, by być w ruchu i czuć go w sercu - mówi nam prowadząca zajęcia. W cyklu "Rusz się!" pisaliśmy ostatnio o Jakubie Popławskim i jego treningach "Biegam Bo Lubię", a za dwa tygodnie porozmawiamy z Przemysławem Trapkowskim i jego zajęciach XRunners, przygotowujących do biegów przeszkodowych.Sprawdź wszystkich bohaterów cykluZajęcia tańca na wózkach inwalidzkich prowadzone są przez Karinę Kocieniewską z ramienia Gdyńskiego Poruszenia w każdy piątek o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 8 w Gdyni przy ul. Orłowskiej 27/33 zobacz na mapie Gdyni. Dwugodzinne ćwiczenia są w pełni darmowe, a udział mogą wziąć dzieci, seniorzy i każdy, kto porusza się na wózku inwalidzkim.

- Zajęcia Gdyńskiego Poruszenia prowadzę od marca tego roku, jednak w Gdyni działam już od ponad dwóch lat. Mamy stałą 15-osobową grupę, w której zazwyczaj ćwiczymy, ale pojawiają się również nowe osoby. Każdy, kto chce doświadczyć czegoś nowego i zaznać trochę ruchu jest mile widziany. Wcześniej nie było w ofercie takich zajęć, dlatego to świetna atrakcja dla osób niepełnosprawnych - mówi nam Karina Kocieniewska, instruktorka tańca.
Treningi nie są zwyczajnymi zajęciami tanecznymi, gdyż wykorzystują metodę tańca i ruchu, jaką jest taniec terapeutyczny. Koncentruje się on przede wszystkim na zasobach uczestników zajęć, ale również służy poznaniu ich preferencji i możliwości ruchowych. Na tej podstawie budowana jest forma zajęć.

- Całość zaczyna się od typowej rozgrzewki, tańczymy po kolei z każdą częścią ciała, rozgrzewając ją i pozwalając na szukanie naturalności. Druga część to już nauka układów tanecznych, w których wykorzystywane są przybory, jak chusty czy pompony. Uczymy się różnych technik i stylów tanecznych. Kolejną fazą zajęć są też te relaksacyjne, w których odpoczywamy i relaksujemy się przy odpowiedniej muzyce. Po roku obserwacji można zauważyć poczynione przez tancerzy postępy. Udział w zajęciach sprawia im ogromną radość, bo grupa wspólnie się integruje - dodaje prowadząca.
DANCING WHEELS! Trening z Dancing Wheels Gdynia!


Chociaż ćwiczenia mają charakter taneczny, to nie sam taniec, czy jego technika jest najważniejsza. Głównym założeniem wspólnych zajęć jest aktywność sama w sobie. Ruch jest potrzebny każdemu, a dodatkowo może posłużyć również jako rehabilitacja.

- Każdy ma potrzebę ruchu i aktywności. Będąc na wózku, kiedy osoba często jest unieruchomiona, staram się pokazać, że taniec to świetna okazja do wykonywania prostych czynności. Nieważne czy umiesz tańczyć, czy nie. Ważne, by być w ruchu i czuć go w sercu. Rozwijajmy pasję, bo potrzebujemy wspólnego działania. To również świetna okazja do rehabilitacji - tłumaczy instruktorka tańca.
Karina Kocieniewska to nauczyciel rytmiki, muzyki i wychowania fizycznego z ponad 20-letnim stażem. Jest również dyplomowanym i certyfikowanym instruktorem tańca terapeutycznego, a na swoich zajęciach pracuje m.in. z ludźmi niewidomymi, niesłyszącymi, osobami niepełnosprawnymi ruchowo i intelektualnie, czy nawet dziećmi z autyzmem. To również założycielka grupy tanecznej pod nazwą "Dancing Wheels Gdynia", a jej poczynania można oglądać choćby na YouTube.

- Sama jestem osobą pełnosprawną, szkoliłam się w tańcu na wózku i od razu go pokochałam. Poczułam potrzebę dzielenia się przestrzenią taneczną z innymi, a same zajęcia sprawiają mi ogromną satysfakcję. Stworzyłam grupę tancerzy i widzę, że taniec jest dla nich nie tylko przyjemnością. ale także codziennym życiem. Zapraszam każdego na nasze tańce! Jedyne, co trzeba ze sobą zabrać, to pozytywna energia i uśmiech na twarzy - kończy.
W CYKLU "RUSZ SIĘ!" PRZEDSTAWIAMY ANIMATORÓW ORAZ ICH ZAJĘCIA, W KTÓRYCH MOŻNA BRAĆ UDZIAŁ CYKLICZNIE, NA OGÓŁ BEZPŁATNIE

Opinie (7) 1 zablokowana

 • To piękne...

  To piękne co robi Pani dla tych ludzi, widać prawdziwą radość. Jestem wzruszona.

  • 17 1

 • fajne osóbki, szkoda ze nie da się na razie leczyc tego typu dolegliwości...

  • 10 1

 • Brawo Kaja :)

  • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.