Rusz się! Katarzyna Wojtera - zajęcia dla kobiet w ciąży i z małymi dziećmi

31 stycznia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Rafał Sumowski

Katarzyna Wojtera w ramach zajęć Gdyńskiego Poruszenia prowadzi zajęcia dla kobiet w ciąży, a także dla rodziców z małymi dziećmi. - Dużo uwagi poświęcam mięśniom dna miednicy, ale na zajęciach dbamy nie tylko o ciało, ale i o psychikę - mówi absolwentka AWFiS, która zaprasza we wtorki i czwartki do sali fitness przy ul. Olimpijskiej. To kolejna bohaterka naszego cyklu "Rusz się!". Poprzednio prezentowaliśmy Marcina Kotłowskiego, a za dwa tygodnie napiszemy o Radosławie Dudyczu, który prowadzi treningi przygotowujące do maratonu.Pochodząca z Sępólna Krajeńskiego Katarzyna Wojtera jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Już na studiach zainteresowała się zagadnieniami dotyczącymi mięśni dna miednicy i aktywnością fizyczną kobiet w ciąży, co było zresztą przedmiotem jej pracy magisterskiej. 

29-letnia trenerka i animatorka prowadzi bezpłatne, cykliczne zajęcia i warsztaty w ramach projektu Gdyńskie Poruszenie. W hali fitness Gdyńskiego Centrum Sportu wtorki o godz. 17:30 odbywają się zajęcia dla kobiet w ciąży. Zajęcia trwają godzinę i skierowane są do pań w ciąży od drugiego trymestru, z zaświadczeniem od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do aktywności fizycznej.

- Rekordzistka brała udział w zajęciach dzień przed rozwiązaniem ciąży. To kwestia indywidualna. Mówi się, że poród jest porównywalny do przebiegnięcia maratonu. Jak jednak mawiają uczestniczki moich zajęć, z maratonu można zawsze zrezygnować. Kobiecy organizm musi być silny, dlatego potrzebujemy odpowiednio go przygotować - wyjaśnia Wojtera.
- Ćwiczenia są odpowiednio zaprogramowane i skupiają się na ćwiczeniach oddechowych, treningu mięśni dna miednicy, prawidłowym ich angażowaniu i rozluźnianiu, ćwiczeniach wzmacniających, zwiększających gibkość czy treningach relaksacyjnych. Przykładowe ćwiczenia to wznosy bioder, przysiady. To każdej z pań staram się podchodzić indywidualnie, stąd prowadzę zajęcia w maksymalnie 20-osobowych grupach - dodaje.
Warsztaty prowadzone przez gdyńską trenerkę to nie tylko praca nad ciałem, ale i nad psychiką. Katarzyna dzieli się wiedzą i uczy przyszłe mamy odpowiednich nawyków, która pomoże nie tylko w trakcie porodu, ale przy powrocie do pełni sił w późniejszym czasie.

- Podobne zajęcia prowadzę już od kilku lat. Warsztaty zawsze kończymy częścią relaksacyjną, wizualizacjami porodu i różnymi afirmacjami. Praca nad psychicznym aspektem ciąży jest równie istotna. Staram się również propagować tematykę mięśni dna miednicy. Świadomość tego zagadnienia jest coraz większa, ale wciąż jest nad czym pracować. Panie w ciąży i młode mamy to bardzo fajne grupy do pracy - uśmiechnięte i zmotywowane, z pozytywną energią - tłumaczy trenerka.
Oprócz zajęć dla ciężarnych, Katarzyna Wojtera prowadzi także cykliczne zajęcia "Mama, Tata i Ja". Odbywają się w czwartki o godz. 10 i przeznaczone są dla par z małymi dziećmi.

W CYKLU "RUSZ SIĘ!" PRZEDSTAWIAMY ANIMATORÓW ORAZ ICH ZAJĘCIA, W KTÓRYCH MOŻNA BRAĆ UDZIAŁ CYKLICZNIE, NA OGÓŁ BEZPŁATNIE