Rusz się! Kettlebell z Lechem Kledzikiem

7 grudnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Sumowski

Lech "Leon" Kledzik od lat propaguje kettlebell, czyli ćwiczenia z kulistym odważnikiem. - Można zastąpić całą siłownię. Jeśli opanuje się technikę, nie ma praktycznie kontuzji - zapewnia szef stowarzyszenia, które przynajmniej raz w tygodniu gdzieś w Polsce, a raz w miesiącu w Gdańsku, prowadzi bezpłatne szkolenie. To kolejny bohater cyklu "Rusz się!". Dwa tygodnie temu do wspólnego wybiegania zachęcała trenerka Anna Trąbka. 21 grudnia napiszemy o Dagmarze Tarkowskiej z Oll4fun, która organizuje m.in. aktywne niedziele biegowe.GDZIE W TRÓJMIEŚCIE ZA DARMO UPRAWIAĆ SPORT NA CYKLICZNYCH ZAJĘCIACH: PRAWIE 40 PROPOZYCJI

Lech Kledzik w przeszłości trenował triathlon. Czterokrotnie z powodzeniem zmierzył się z dystansem Ironman (3,86 km pływania, 180,2 km jazdy na rowerze i 42,195 km biegu). 17 lat życia spędził w Niemczech, skąd wrócił do Polski przed blisko dekadą.

Prowadzi rodzinny klub "Leon Fitness", w którym jednocześnie propaguje zajęcia z odważnikiem kettlebell. "Leon", bo tak zwracają się do niego znajomi, jest zresztą prezesem Polskiego Stowarzyszenia Kettlebell i Fitness. W Gdańsku stworzył "matecznik" polskiego kettlebell i sam przez lata wyszkolił około 1000 instruktorów.

- Uprawiając triathlon poświęcałem na trening 20 godzin w tygodniu. Kettlebell był dla mnie treningiem uzupełniającym. Z czasem ciężko mi było pogodzić sport z życiem rodzinnym i musiałem wybrać. Poświęciłem się rodzinie, ale choć triathlon odpadł, zostały odważniki. Doszedłem do wniosku, że ta dyscyplina jest fajniejsza od triathlonu - wyjaśnia "Leon".
W Fitness Leon płatne zajęcia kettlebell odbywają się codziennie, według różnych szkół i podzielone na różne stopnie zaawansowania. Preferowana jest stara rosyjska szkoła giriewoj sport, ale spróbować można też amerykańskiej szkoły hardstyle czy form pośrednich.

Zarządzane przez Kledzika Stowarzyszenie Kettlebell i Fitness przynajmniej raz w tygodniu prowadzi gdzieś w Polsce bezpłatne szkolenie. W Gdańsku takie darmowe zajęcia trwające od 3 do 5 godzin odbywają się przynajmniej raz w miesiącu. Najbliższe odbędzie się już 30 grudnia w Fitness Leon. Natomiast na 7 stycznia planowany jest również bezpłatny trening "Rwanie - car ćwiczeń".

HARMONOGRAM KURSÓW I SZKOLEŃ POLSKIEGO STOWARZYSZENIA KETTLEBELL I FITNESS

- Chcę dawać dobry przykład, za którym idą moi młodsi koledzy. W każdy poniedziałek od 18 do 22 jestem w Leon Fitness do waszej dyspozycji i bez jakichkolwiek opłat z poradami i wskazówkami. Na treningach znajdziemy każdego. Często przychodzą osoby, które trochę znudziły się siłownią. Ćwiczenia z kettlebell są bardzo dynamiczne i ogromnie różnorodnie. Wiele osób odkrywa trening na nowo. Taki odważnik pozwoli trenować kondycję, gibkość, siłę i koordynację. Potrafi zastąpić całą siłownię. Nie będą zadowoleni jedynie ci, którym bardzo zależy na przyroście masy mięśniowej. Ta aktywność jest jednak bliższa lekkiej niż ciężkiej atletyce - mówi "Leon".
Zobacz jak z kettlbell trenowali najlepsi podczas mistrzostw Europy w 2016 roku.


Kledzik zarzeka się, że kettlebell to dyscyplina praktycznie bezkontuzyjna. Oczywiście pod warunkiem nauczenia się odpowiedniej techniki, którą opracowały największe umysły w Związku Radzieckim, gdzie tamtejszy giriewoj sport był obowiązkową dyscypliną dla wszystkich żołnierzy.

Kilka lat temu nie było szans na znalezienie w Polsce takiego odważnika w klubie, teraz w każdym jest przynajmniej kilka o różnych kolorach, wagach, a nawet kształtach. Zanim jednak za niego złapiemy, warto przyjść na bezpłatne szkolenie, aby nie zrobić sobie krzywdy.

- Przy podstawowym ćwiczeniu, jakim jest swing, dzięki odpowiedniej technice obciążenie oddziałujące na dolne kręgi wynosi od 20 do 50 kilogramów. Przy złej technice obciążenie może wynieść nawet tonę. Dobrze i źle wykonany ruch dla laika wygląda niemal identycznie, nie nauczymy się tego oglądając instruktaże na filmach czy w książkach. Dostrzeże to tylko wykwalifikowany instruktor, który pomoże nam wypracować technikę. Początkującym gorąco polecam zajęcia giriewoj sport. Aż do znudzenia zwracamy na nich uwagę na najdrobniejsze szczegóły techniczne, w odróżnieniu od hardstyle, gdzie ćwiczenia są mniej wymagające technicznie. Z dobrą techniką ten sport ten można uprawiać do późnej starości - mówi Kledzik.
W CYKLU "RUSZ SIĘ!" PRZEDSTAWIAMY ANIMATORÓW ORAZ ICH ZAJĘCIA, W KTÓRYCH MOŻNA BRAĆ UDZIAŁ CYKLICZNIE, NA OGÓŁ BEZPŁATNIE