Rusz się! Kuba Gaweł uczy historycznej szermierki

29 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Rusz się! Pierwszy taniec weselny i użytkowy również online

- Szermierka historyczna jest bardzo wymagająca i nie każdy ją pokocha, ale każdy może spróbować. To nie tylko sport, ale i nauka rycerskiego kodeksu, którego jesteśmy spadkobiercami - mówi Kuba Gaweł z grupy Rebellium Gdańsk, który uczy, jak posługiwać się białą bronią używaną w średniowieczu i renesansie. Nabór do grupy jest otwarty cały czas, a pierwszy trening jest darmowy. Poprzednio pisaliśmy o treningach sprinterskich z Martyną Rakoczy. Za dwa tygodnie zaprezentujemy Bartosza Kącika, który prowadzi lekcje pływania.Sprawdź wszystkich bohaterów cykluGdańska Akademia Rycerska Rebellium jest szkołą Dawnych Europejskich Sztuk Walki. To miejsce dla miłośników szermierki, historii i aktywnego trybu życia. Instruktorzy prowadzą zajęcia z fechtunku historycznego bronią dawną, głównie z okresu późnego średniowiecza i renesansu.

- Dawne Europejskie Sztuki Walki są przodkiem szermierki klasycznej. Długo nieużywane, przeleżały w archiwach, w starych traktatach szermierczych, które zostały odnalezione, przetłumaczone i teraz są interpretowane. Z badań naukowych przeszły na kanwę sportową. W tym roku w Mińsku zawody w szermierce historycznej rozegrano po raz pierwszy na igrzyskach europejskich. Zresztą nasza reprezentacja zdobyła na nich medal. Mamy w kraju jednego z najlepszych szermierzy na świecie, Antoniego Olbrychskiego - mówi Kuba Gaweł, który prowadzi zajęcia w Rebellium.
Gaweł z wykształcenia jest historykiem. Pochodzi z Bydgoszczy, w Gdańsku mieszka od 11 lat. Wcześniej należał do grupy rekonstrukcyjnej Bractwo Rycerskie Kopia Oliwska. Pasja ukierunkowana na broń popchnęła go jednak w kierunku prawdziwej walki.

- W Gdańsku trafiłem na ludzi, którzy się tym zajmowali. Trafiłem pod skrzydła jednego z najlepszych szermierzy w Europie Jana Chodkiewicza i Łukasza Dąbrowskiego. To bardzo znane nazwiska w środowisku DESW i trenerzy grupy Fechtschule Gdańsk. Później razem z Patrykiem Pilasem utworzyliśmy nową grupę. Czuję wewnętrzną potrzebę przekazania tego wyjątkowego dziedzictwa kulturowego i sportowego młodszym pokoleniom. Dlatego skupiłem się głównie na trenowaniu dzieci i młodzieży. Sam też biorę czasem udział w turniejach, ale głównie pod kątem zabawy i sprawdzenia kondycji i umiejętności. Dużą przyjemność sprawia mi też sędziowanie walk. Wśród moich uczniów są obecnie mistrzowie i medaliści mistrzostw Polski juniorów - wyjaśnia instruktor Rebellium.
Zobacz jak wygląda trening szermierki historycznej i przekonaj się, dlaczego tak ważny jest osprzęt ochronny. Materiał archiwalny z 2015 roku


Uczestnicy zajęć posługują się mieczem długim, włócznią, sztyletem, kordem z puklerzem oraz szablą.

- Spróbować może każdy, choć nie każdy to czuje i kocha. W tę dyscyplinę trzeba włożyć serce i czerpać radość z tego, że uczymy się walki białą bronią. To wymagająca dyscyplina, w której nie każdy da radę. Mniej odporni na ból mogą mieć trudności, gdy zostaną trafieni w dłoń czy żebra. Mówimy w końcu o sporcie walki, w którym przezwyciężamy własne słabości - wyjaśnia Gaweł.
W Rebellium ćwiczy aktualnie 25 osób w grupach wiekowych 8-12 lat i 13 oraz powyżej. Nie ma ograniczeń wiekowych. Początkujący mają jeden dwugodzinny trening w tygodniu, a bardziej doświadczeni chodzą na zajęcia dwa lub trzy razy w tygodniu. Cykl treningowy trwa od września do czerwca, zajęcia odbywają się na Zaspie w klubie Szafir przy ul. Kombatantów 4. . Zajęcia prowadzone są w poniedziałki i środy o godz. 18.

- W każdy trening wliczamy porządną 30-minutową rozgrzewkę. Rozciągamy ręce i nogi, wzmacniamy plecy. Później mamy panel techniczny, na którym uczymy się nowych technik i wzbogacamy poprzednie. Jedne są trudniejsze od innych i wymagają więcej czasu. Ważna jest praca ciała. Pierwsze tygodnie to tak naprawdę nauka kroków, balansowania i postaw. Dopiero wtedy można myśleć o prowadzeniu broni - mówi instruktor Rebellium.


Szermierka sama w sobie jest sportem ogólnorozwojowym. Rozwija sprawność, zręczność, wytrzymałość i siłę, choć ta ostatnia wcale nie jest najważniejsza. Fechtunek historyczny dba również mocno o rozwój duchowy i emocjonalny.

- Człowiek staje się bardziej zdyscyplinowany. W naszej szkole uczymy szacunku nie tylko dla przeciwnika, ale w ogóle dla drugiej osoby. Rycerskie wartości mają tu dużo do powiedzenia, w końcu jesteśmy spadkobiercami tych reguł. Używamy tych samych technik co 500-600 lat temu - wyjaśnia Kuba Gaweł.
Czy szermierka historyczna to drogi sport? Na początku nie. Do pierwszych treningów wystarczy zwykły strój sportowy, ale koniecznie w czarnym kolorze, i zwykłe rękawiczki sportowe, takie jak na rower, ale świetnie sprawdzają się taktyczne wojskowe. W klubie można wypożyczyć broń, ale z upływem czasu trzeba kupić własną. Ta sprowadzana jest z Łodzi, gdzie mieści się siedziba producenta miękkiej broni treningowej Go-Now. Jej koszt to ok. 120 zł za sztukę.

Rebellium Gdańsk. Sprawdź aktualne informacje z życia grupyPo kilku miesiącach można zaopatrzyć się w twardą broń nylonową lub stalową. Koszt tej pierwszej to ok. 230 zł, druga może kosztować od 700 do nawet 2000 zł. Do tego obowiązkowo trzeba zaopatrzyć się w maskę szermierczą, która kosztuje od 250 zł wzwyż.

Szermierze walczący bronią stalową muszą być opancerzeni co najmniej w przeszywanice, osłony rąk i nóg oraz solidne pancerne rękawice. Całkowity koszt pełnego uzbrojenia szermierza historycznego dochodzi nawet do kilku tysięcy złotych.

- W klubie płacimy miesięczne składki w wysokości 150 zł, bez względu na to, w ilu treningach bierzemy udział. Początkujący trenują raz w tygodniu, a wraz z rozwojem umiejętności dążymy do trzech treningów tygodniu, kiedy już można pracować nad postępami pod kątem startu w zawodach. Nie ma górnej granicy wieku, zachęcamy wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił. Rekrutację prowadzimy cały czas, a udział w pierwszych zajęciach jest bezpłatny - kończy Gaweł.
W CYKLU "RUSZ SIĘ!" PRZEDSTAWIAMY ANIMATORÓW ORAZ ICH ZAJĘCIA, W KTÓRYCH MOŻNA BRAĆ UDZIAŁ CYKLICZNIE, NA OGÓŁ BEZPŁATNIE