Rusz się! Pokonaj stres przez jogę z Pawłem Gutralem

6 czerwca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Damian Konwent
Zajęcia Pawła Gutrala odbywają się już od sześciu lat. Więcej zdjęć (1)

Zajęcia Pawła Gutrala odbywają się już od sześciu lat.

fot. archiwum prywatne

Zajęcia Pawła Gutrala odbywają się już od sześciu lat.

fot. archiwum prywatne

Żyjesz w ciągłym stresie? A może potrzeba ci chwili wytchnienia i relaksu? Paweł Gutral zachęca, by wziąć udział w bezpłatnych zajęciach jogi, dzięki którym nie tylko poprawisz swoje samopoczucie, ale również aspekty psychiczne i fizyczne. To kolejny bohater cyklu "Rusz się!". Ostatnio pisaliśmy o Przemysławie Trapkowskim i jego zajęciach XRunners. 19 czerwca przedstawimy nową inicjatywę Adama Zagórskiego, czyli zajęcia Soldier OCR.Sprawdź wszystkich bohaterów cykluZajęcia "Joga na zdrowie" prowadzone są przez Pawła Gutrala w ramach ńrealizowanego przez Gdański Ośrodek Sporty programu "Aktywuj się!". Odbywają się w każdy wtorek o godzinie 20 w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Kołobrzeskiej zobacz na mapie Gdańska. Półtoragodzinne zajęcia są w pełni darmowe i przeznaczone dla wszystkich, zaczynając od dzieci, na seniorach kończąc.

- Warsztaty są dedykowane wszystkim tym, którzy chcą "liznąć" jogi. Zajęcia prowadzone są już od sześciu lat, na których pojawia się średnio 80-130 osób. To spora grupa ludzi, dlatego dla kogoś, kto chciałby przyjść "prosto z ulicy" pierwsze ćwiczenia mogą być niejasne bądź nie do końca czytelne. Jest tylko jeden instruktor na całą grupę, dlatego warto wcześniej się odpowiednio przygotować, by nie zniechęcić się za szybko - mówi nam Paweł Gutral, prowadzący zajęcia.
Główną ideą przedsięwzięcia jest redukcja stresu. Badania wykazują, że po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń samopoczucie u ludzi jest dużo lepsze. Dla przykładu przeprowadzono prace badawcze na grupie ludzi w wieku 60+. Przed pierwszymi zajęciami sprawdzono ich parametry, wszelkie choroby, po czym ustalono program dla tych osób. Po sześciu miesiącach ponownie poddano grupę badaniom i okazało się, że jeden lub dwa tygodnie z jogą sprawiają, że znaczna część ludzi czuła się dużo lepiej po tym czasie.

Joga ma wiele koncepcji i wywodzi się z wielu szkół - nie ma jednego, doskonałego przepisu. Dlatego zamysłem prowadzącego było, by do zajęć zaprosić różnych instruktorów z różnymi pomysłami. Na tej zasadzie powstał blok koordynowany przez Pawła Gutrala, w którym co tydzień ćwiczenia opierają się na innej idei. Dzięki temu uczestniczący mają pogląd z kilku perspektyw na różne rodzaje jogi.

- Przede wszystkim chodzi o ideę. Joga służy temu, by poprawiać swoje samopoczucie. Można na to patrzeć wielopłaszczyznowo: pod kątem fizycznym, lepszego samopoczucia, zahaczyć o aspekty psychiczne. Założenie jest takie, by czuć się lepiej.
Paweł Gutral zajmuje się szeroko pojętym stresem w Akademii Redukcji Stresu. Sam o sobie mówi, że jest urodzonym praktykiem, a z natury stosuje się tylko zasad, które sprawdzają się w życiu codziennym. Od wielu lat poszukuje doświadczeń transformujących i zmieniających jego egzystencję na lepszą.

Poza zajęciami jogi prowadzi również wykłady, warsztaty, szkolenia, a także zajęcia indywidualne, zwłaszcza dla osób dotkniętych stresem w pracy, w życiu. Stara się odpowiadać na przyczyny występowania stresu i mówi, co z nim dalej robić, jakie stosować techniki i generalnie jak z nim postępować.

- Zachęcam gorąco, bo warto spróbować i dopiero namacalnie sprawdzić, czy joga jest dla mnie. Jedne zajęcia nie są wykładnikiem, ale już po kilku można się określić i wówczas krok po kroku wracać do formy, by móc czuć się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Na zajęcia warto wziąć ze sobą wygodny strój, dający swobodę ruchu, karimatę oraz wodę, a przydać się również może mały ręcznik.

W CYKLU "RUSZ SIĘ!" PRZEDSTAWIAMY ANIMATORÓW ORAZ ICH ZAJĘCIA, W KTÓRYCH MOŻNA BRAĆ UDZIAŁ CYKLICZNIE, NA OGÓŁ BEZPŁATNIE
Czy próbowałeś kiedyś jogi?
16%

tak, uprawiam jogę regularnie

27%

od czasu do czasu

8%

zdarzyło się raz lub kilka, ale nie porwała mnie

29%

nie, ale chcę spróbować

20%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 122