Rusz się! Pokonaj stres przez jogę z Pawłem Gutralem

6 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Damian Konwent

Żyjesz w ciągłym stresie? A może potrzeba ci chwili wytchnienia i relaksu? Paweł Gutral zachęca, by wziąć udział w bezpłatnych zajęciach jogi, dzięki którym nie tylko poprawisz swoje samopoczucie, ale również aspekty psychiczne i fizyczne. To kolejny bohater cyklu "Rusz się!". Ostatnio pisaliśmy o Przemysławie Trapkowskim i jego zajęciach XRunners. 19 czerwca przedstawimy nową inicjatywę Adama Zagórskiego, czyli zajęcia Soldier OCR.Sprawdź wszystkich bohaterów cykluZajęcia "Joga na zdrowie" prowadzone są przez Pawła Gutrala w ramach ńrealizowanego przez Gdański Ośrodek Sporty programu "Aktywuj się!". Odbywają się w każdy wtorek o godzinie 20 w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Kołobrzeskiej zobacz na mapie Gdańska. Półtoragodzinne zajęcia są w pełni darmowe i przeznaczone dla wszystkich, zaczynając od dzieci, na seniorach kończąc.

- Warsztaty są dedykowane wszystkim tym, którzy chcą "liznąć" jogi. Zajęcia prowadzone są już od sześciu lat, na których pojawia się średnio 80-130 osób. To spora grupa ludzi, dlatego dla kogoś, kto chciałby przyjść "prosto z ulicy" pierwsze ćwiczenia mogą być niejasne bądź nie do końca czytelne. Jest tylko jeden instruktor na całą grupę, dlatego warto wcześniej się odpowiednio przygotować, by nie zniechęcić się za szybko - mówi nam Paweł Gutral, prowadzący zajęcia.
Główną ideą przedsięwzięcia jest redukcja stresu. Badania wykazują, że po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń samopoczucie u ludzi jest dużo lepsze. Dla przykładu przeprowadzono prace badawcze na grupie ludzi w wieku 60+. Przed pierwszymi zajęciami sprawdzono ich parametry, wszelkie choroby, po czym ustalono program dla tych osób. Po sześciu miesiącach ponownie poddano grupę badaniom i okazało się, że jeden lub dwa tygodnie z jogą sprawiają, że znaczna część ludzi czuła się dużo lepiej po tym czasie.

Joga ma wiele koncepcji i wywodzi się z wielu szkół - nie ma jednego, doskonałego przepisu. Dlatego zamysłem prowadzącego było, by do zajęć zaprosić różnych instruktorów z różnymi pomysłami. Na tej zasadzie powstał blok koordynowany przez Pawła Gutrala, w którym co tydzień ćwiczenia opierają się na innej idei. Dzięki temu uczestniczący mają pogląd z kilku perspektyw na różne rodzaje jogi.

- Przede wszystkim chodzi o ideę. Joga służy temu, by poprawiać swoje samopoczucie. Można na to patrzeć wielopłaszczyznowo: pod kątem fizycznym, lepszego samopoczucia, zahaczyć o aspekty psychiczne. Założenie jest takie, by czuć się lepiej.
Paweł Gutral zajmuje się szeroko pojętym stresem w Akademii Redukcji Stresu. Sam o sobie mówi, że jest urodzonym praktykiem, a z natury stosuje się tylko zasad, które sprawdzają się w życiu codziennym. Od wielu lat poszukuje doświadczeń transformujących i zmieniających jego egzystencję na lepszą.

Poza zajęciami jogi prowadzi również wykłady, warsztaty, szkolenia, a także zajęcia indywidualne, zwłaszcza dla osób dotkniętych stresem w pracy, w życiu. Stara się odpowiadać na przyczyny występowania stresu i mówi, co z nim dalej robić, jakie stosować techniki i generalnie jak z nim postępować.

- Zachęcam gorąco, bo warto spróbować i dopiero namacalnie sprawdzić, czy joga jest dla mnie. Jedne zajęcia nie są wykładnikiem, ale już po kilku można się określić i wówczas krok po kroku wracać do formy, by móc czuć się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Na zajęcia warto wziąć ze sobą wygodny strój, dający swobodę ruchu, karimatę oraz wodę, a przydać się również może mały ręcznik.

W CYKLU "RUSZ SIĘ!" PRZEDSTAWIAMY ANIMATORÓW ORAZ ICH ZAJĘCIA, W KTÓRYCH MOŻNA BRAĆ UDZIAŁ CYKLICZNIE, NA OGÓŁ BEZPŁATNIE
Czy próbowałeś kiedyś jogi?
16%

tak, uprawiam jogę regularnie

27%

od czasu do czasu

8%

zdarzyło się raz lub kilka, ale nie porwała mnie

29%

nie, ale chcę spróbować

20%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 122