Rusz się! Przemek Kępiński i Roll4All uczą jazdy na rolkach

2 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Rafał Sumowski

Przemek Kępiński jest nie tylko instruktorem jazdy na rolkach, ale też wielkim pasjonatem tego sportu. Jego szkółka Roll4All organizuje liczne pokazy i zajęcia. Co sobotę o godz. 11 pod Stadionem Energa Gdańsk prowadzi natomiast bezpłatne warsztaty, które są okazją, aby nauczyć się jazdy, podszkolić umiejętności i poznać rolkarskie środowisko. To kolejny bohater naszego cyklu Rusz się! Poprzednio pisaliśmy o Bartoszu Banachu, a za dwa tygodnie zaprezentujemy Łukasza i Michała Różańskich, którzy prowadzą treningi rowerowe.W Gdańsku Przemek Kępiński mieszka od urodzenia. Jego przygoda z rolkami trwa nieprzerwanie od 2000 roku. Bakcyla połknął za sprawą swojego ojca chrzestnego, który dziś ma 76 lat i... wciąż jeździ na rolkach.

- Miałem dwanaście lat i widziałem jak wujek pięknie jeździł tyłem, przodem, pokonywał schody, a był już po pięćdziesiątce. Szukałem filmików z rolkarzami w internecie. Wkrótce dostałem od niego w prezencie pierwsze rolki. Wówczas nie było takiego wyboru jak teraz. Trzeba było ściągać je z zagranicy, aby mieć jakiś porządny model. Jeździło się na tym, co się dostało. Szybko zacząłem szukać na rolkach większej adrenaliny niż jazda po prostej. Zaczęło się jeżdżenie po poręczach, skakanie. Na jazdę w dzieciństwie przeznaczałem każdą wolną chwilę - zdradza Przemek.
Sprawy potoczyły się szybko. Kępiński rozwijał nie tylko swoje umiejętności, ale zaczął zarażać pasją innych. Z czasem zdobył papiery instruktora sportów wrotkarskich i założył szkółkę Roll4All, prowadzi też sklep ze sprzętem rolkarskim.

Roll4All oprócz organizowania licznych pokazów prowadzi między innymi zajęcia "Rolkowisko" w Ergo Arenie - ostatnie połączone z zawodami i pokazami odbędzie się 26 sierpnia, udziela się przy takich projektach jak "Nightskating Pomorze" czyli nocne przejazdy na rolkach ulicami Trójmiasta, czy odbywające się obecnie co sobotę o godz. 11 warsztaty przy Stadionie Energa Gdańsk. Na treningi przychodzi, w zależności od pogody, od 20 do nawet 60 osób. Prowadzą je instruktorzy szkółki Roll4All.

- To zajęcia dla wszystkich, którzy jeżdżą lub chcą jeździć na rolkach. Może przyjść każdy, bez względu na wiek. Ćwiczymy nawet przy złej pogodzie, bo wtedy przenosimy się do tunelu przy stadionie. Na ćwiczeniach skupiamy się na doskonaleniu jazdy. Chodzi raczej o to, aby ludzie dobrze się bawili, nie mieli poczucia, że to jest trening i integrowali się ze środowiskiem rolkarskim. Poznają się na zajęciach, a potem widzę ich razem śmigających na ścieżkach, świetna sprawa. Głównie skupiamy się na podstawach jazdy. Rolkarzom, których interesuje styl agressive, jazda szybka czy freestyle slalom zawsze staramy się pokazać coś fajnego -zapraszamy na nasze zajęcia specjalistyczne, kalendarzowe- mówi Kępiński.
Zdaniem gdańskiego instruktora jazda na rolkach to sposób, aby zadbać nie tylko o samopoczucie fizyczne, ale i psychiczne. Poza tym daje praktycznie nieograniczone możliwości.

- Mi jazda na rolkach przynosi ogromną satysfakcję i frajdę. Zakładam rolki, słuchawki i jadę na przykład z Wrzeszcza do Brzeźna. Czuję wiatr we włosach i jestem wolnym człowiekiem, nie myślę o obowiązkach. To poczucie wolności jest piękne. Możesz pojechać z punktu a do b, możesz pojeździć slalom, pościgać się lub zatrzymać się na skateparku i porobić triki. Dużo osób przechodzi na rolki z biegania. Tu mamy do czynienie z ruchami posuwistymi, a obciążenie stawów, zwłaszcza przy dzisiejszych rozwiązaniach sprzętowych, jest znacznie mniejsze - wyjaśnia Przemek.
Ile zajmuje nauka jazdy na rolkach? To kwestia bardzo indywidualna. Kępiński twierdzi, że potrafi określić potencjał, gdy tylko zobaczy, w jaki sposób dana osoba stoi z rolkami na nogach.

- Są tacy, co łapią podstawy i jeżdżą swobodnie już po pierwszej lekcji, a są tacy, którzy potrzebują czterech. Z mojego doświadczenia średni czas potrzebny do opanowania jazdy do przodu, aby być wstanie samemu zrobić kółko wokół naszego Trójmiejskiego Stadionu to trzy lekcje od całkowitego zera - kończy instruktor.