Rusz się! Treningi biegowe z Adamem Borkowskim

1 lutego 2018 (artykuł sprzed 4 lat)
Rafał Sumowski

Co sobotę o godz. 8:30 Adam Borkowski zaprasza na treningi biegowe dla początkujących po ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego lub po gdańskiej plaży. 36-latek, który ma za sobą pełny dystans triathlonowego Ironmana, mówi o sobie "maniak techniki" i stawia na naturalną metodę biegania "pose running". Co niedzielę o godz. 9 zaprasza także na wspólne morsowanie. Borkowski to kolejny bohater cyklu Rusz się! Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy Igora Janika. Bohaterem kolejnego tekstu będzie Paweł Marcinko, który zaprasza na Nocne bieganie z Wilkami i Czołówkami.Adam Borkowski ze sportem związany jest praktycznie od zawsze. Jako dziecko trenował piłkę nożną w Lechii Gdańsk, a później próbował swoich sił w łucznictwie w nieistniejącym już MRKS w Brzeźnie. Jako koszykarz miał okazję występować w III lidze.

- Moje zainteresowania to wszelkie formy aktywności fizycznej. Obecnie skupiam się na treningu siłowym i kondycyjnym. Na co dzień trenuję crossfit, olimpijskie podnoszenie ciężarów, ostatnio bardzo mocno zainteresował mnie triathlon, gdzie jest wspaniała atmosfera i można spotkać świetnych ludzi - mówi sportowiec.
Jednym z jego ostatnich osiągnięć jest przygotowanie się od zera i ukończenie pełnego dystansu zawodów triathlonowych Ironman (3,9 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42 km biegu) w zeszłym roku w Kalmar w Szwecji. Na co dzień 36-letni gdańszczanin pracuje jako trener grupowy w klubie Crossfit Stocznia oraz indywidualnie współpracuje jako trener personalny.

Od niedawna prowadzi też bezpłatne zajęcia biegowe. Co sobotę o godz. 8:30 zaprasza na godzinny trening, który w zależności od pogody odbywa się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego lub na gdańskiej plaży. Bieżące informacje na temat zajęć można znaleźć w tym miejscu

- Staram się zarażać aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Trenuje ze mną cały przekrój ludzi, głównie amatorów od maturzystów po ludzi po 50-tce, którzy z sukcesami amatorsko startują w maratonach na całym świecie. Pomagam ludziom w sposób przystępny osiągać ich cele i często zmieniać system wartości. Jeśli chodzi o bieganie, tak naprawdę to triathlon nauczył mnie czerpać korzyści z tej aktywności - wyjaśnia Borkowski.
Gdańszczanin sam o sobie mówi, że jest "maniakiem techniki" jeśli chodzi o wykonywanie ćwiczeń. Dlatego na jego zajęciach uczestnicy uczą się biegania metodą naturalną, tzw. "pose running", według niego najbardziej bezpieczną i efektywną.

- Moim zadaniem jest wyciągnąć ludzi z domu, a grupowe treningi wyjątkowo temu sprzyjają. Bieganie to najprostsza forma aktywności. Uprawiana dobrze technicznie i świadomie daje mnóstwo benefitów, choćby zdrowotnych. Cieszę się, że coraz więcej ludzi amatorsko uprawia różne sporty. Mam nadzieję że tymi treningami przekonam choćby kilka osób do regularnych wysiłków fizycznych. Podstawą jest radość i satysfakcja z ruchu. Jeśli to osiągniemy to reszta idzie już z górki. Mając bazę i świadomość ruchu otwiera nam się wachlarz wszystkich innych aktywności - mówi Borkowski.
Na treningi biegowe Adam zaprasza przede wszystkim początkujących , którzy chcą zacząć lub dopiero zaczynają przygodę z rekreacyjnym sportem. Zajęcia mają charakter lekkich biegów czy nawet marszobiegów.

- Zawsze wplatam elementy techniczne i staram się uświadomić na czym powinien polegać ruch. Zajęcia są więc dla wszystkich i są dostosowane do poziomu grupy. Trening ma być przyjemny i spędzony w dobrej atmosferze. Wtedy z wielką chęcią do niego wrócimy - mówi gdański trener.
Bezpłatne zajęcia nie ograniczają się do sobotnich spotkań biegowych. W każdą niedzielę o godz. 9 Adam zachęca do wspólnego morsowania - spotkania odbywają się na końcu ul. Hallera.

- Morsowanie jest wyjściem naprzeciw ludziom, którymi się otaczam. Świetnie wpływa na regenerację naszych mięśni i nas hartuje. To też przekroczenie pewnych barier - kończy Borkowski.

Opinie (23) 1 zablokowana

 • Bieganie obciąża kolana, rower jest lepszy, a pływanie najlepsze, ale trzeba umieć pływać. (2)

  • 12 10

  • ech, cóż za mądrości.

   mama za internet zapłaciła?

   • 5 4

  • Tobie coś przeciązyło mózg :)

   • 3 3

 • od biegania (3)

  o wiele zdrowszy jest forsowny marsz - może coś o tym?

  • 7 5

  • jestem chłopakiem po 50-tce , prowadziłem kanapowy tryb życia, trafiłem do lekarza i tam smutna prawda, cholesterol, cukier, nadciśnienie. Lekarz zaproponował ,zanim ruszymy z lekami, zalecam ruch.
   Zacząłem

   jestem chłopakiem po 50-tce , prowadziłem kanapowy tryb życia, trafiłem do lekarza i tam smutna prawda, cholesterol, cukier, nadciśnienie. Lekarz zaproponował ,zanim ruszymy z lekami, zalecam ruch.
   Zacząłem codziennie chodzić ok 5-8 km, tzw forsowny marsz, po 6 m-cach ciśnienie w normie, cukier też, cholesterol jeszcze nie. Wątroba woła daj mi czas , myślę że bez leków wyjdę na prostą. Trafiłem do młodego dobrego lekarza, który wystawił mi najlepszą receptę ruch.

   • 13 1

  • bezpłatna

   pierwsza lekcja, potem trzeba kupić wielce drogie, ale koniecznie profesjonalne buty, kurteczki, gacie, koszulki, czapki, okulary itd.- i chyba przede wszystkim o to chodzi

   • 3 7

  • od głupoty leposzy jest sport ty najwyrazniej niemasz o nim pojecia

   • 3 2

 • a ja wole sobie pobiegac w samotności i wtedy kiedy mam na to ochote (1)

  i to za darmo, bez insta i fb

  • 17 3

  • no i pisz sobie wsamotności na swoim samotnym portalu.

   • 4 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.