Rusz się! Witold Podgórski i Gdańsk Południe na start

20 grudnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Rafał Sumowski
Zobacz jak trenują uczestnicy zajęć "Gdańsk Południe na start".

Witold Podgórski razem z zespołem zaprzyjaźnionych instruktorów zainicjował bezpłatne zajęcia "Gdańsk Południe na start" dla mieszkańców południowych części miasta. - Wiele inicjatyw skupionych jest w pasie nadmorskim, a godzinny dojazd w korku na godzinny trening nie ma sensu - wyjaśnia. Treningi obejmują ćwiczenia biegowe, spacery oraz wyprawy rowerowe. To kolejny bohater cyklu Rusz się! Poprzednio pisaliśmy o Łukaszu Marszałkowskim, za dwa tygodnie przedstawimy Jacka Czeczota oraz Adama Zagórskiego, którzy prowadzą zajęcia biegowe.TUTAJ ZNAJDZIESZ BIEŻĄCE INFORMACJE NA TEMAT TRENINGÓW GDAŃSK POŁUDNIE NA START

Pochodzący z Miastka Witold Podgórski do Gdańska przyjechał po studiach w 1997 roku.

- W Trójmieście zakochałem się od razu. Nie wyobrażam sobie życia w innym miejscu - mówi 46-latek.
Podgórski posiada liczne certyfikaty trenerskie, a ze sportem związany jest praktycznie od zawsze. W przeszłości trenował rzut oszczepem, gry zespołowe i biegi na krótkich oraz długich dystansach. Obecnie jego "konikiem" jest triathlon oraz menadżerka sportowa. trzykrotnie ukończył dystans Ironmana (3,8 km pływania, 180 km na rowerze i 42 km biegu). Jest założycielem, trenerem i menedżerem amatorskiego klubu multisportowego F3 Team.

- Największe sukcesy odnosiłem za młodzika jako oszczepnik, ale to zamierzchłe czasy. Jestem absolwentem podyplomowych studiów na AWFiS. Organizuję imprezy sportowe, od kilkunastu lat współpracuję z samorządem lokalnym, ośrodkami sportu i placówkami kulturalnymi przy autorskich programach promocji zdrowia jak "Aktywuj się w triathlonie" - wyjaśnia Podgórski.
Jego najnowsza inicjatywa "Gdańsk Południe Na Start" to cykl bezpłatnych treningów organizowanych z myślą o mieszkańcach południowych dzielnic Gdańska. Spotkania odbywają się we wtorki, czwartki, soboty i niedziele przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska 2, na parkingu przy ul. Bargiela. Treningi obejmują: zajęcia biegowe, aktywne spacery dla mam, wycieczki rowerowe MTB oraz przełajowe.

- W Gdańsku nie brakuje bezpłatnych zajęć, ale wiele z nich odbywa się we Wrzeszczu, Przymorzu czy Brzeźnie. Południowe dzielnice Gdańska, gdzie sam zresztą mieszkam, rozwijają się bardzo dynamicznie. To sypialnia dla 50-60 tys. mieszkańców. Nie ma sensu dojeżdżać na godzinne zajęcia w korkach przez drugie tyle czasu. Trzeba wypełnić tę lukę i można zrobić to bez wielkich kosztów. Na południu mamy znakomitą infrastrukturę dla aktywnych. Są piękne tereny zielone, a dzięki budżetowi obywatelskiemu rozwijamy ścieżkę biegową wokół zbiorników Świętokrzyska 1 i Świętokrzyska 2. Ostatnio zyskała oświetlenie - przekonuje Podgórski.


Na zajęcia może przyjść każdy chętny. Te krótsze - jak biegowe czy spacery - trwają godzinę, a wycieczki rowerowe nawet trzy godziny. Jednym z priorytetów jest, aby pogodzić udział uczestników o różnym stopniu zaawansowania. Także tych, którzy dopiero co wstali z kanapy. Witold Podgórski nie działa sam. Zebrał zespół osób z odpowiednim doświadczeniem, które poświęcają czas, aby wspólnie prowadzić "Gdańsk Południe na start".

- To nasza wspólna, oddolna inicjatywa - od mieszkańców dla mieszkańców. Skleiliśmy energię wielu ludzi. Każdy z nas ma wiedzę, aby prowadzić zajęcia i zmieniamy się, aby wypełnić cały grafik. Ogromne podziękowania należą się Adamowi Baranowskiemu, Piotrowi Smalcowi, Ewelinie Patolecie, Jarkowi Potyrale, Markowi Ramczykowskiemu, Przemysławowi Blachowi i Natalii Andrzejczyk. Współpracujemy ze świetnymi zawodnikami i trenerami. W jednym z naszych treningów wziął udział sam mistrz olimpijski w wioślarstwie Adam Korol, a nasza grupa zajęła drugie miejsce w akcji "Kręć kilometry dla Gdańska" - w 83 osoby wykręciliśmy 75 tys. km na rowerach. To pokazuje, że nasz koleżeński ruch urósł do ogromnych rozmiarów - mówi Podgórski.
Treningi "Gdańsk Południe na start"
wtorki, godz. 13:15, aktywny spacer dla mam
wtorki i czwartki, godz. 18:30, zajęcia biegowe
soboty, godz. 9, rowerowe wycieczki MTB
niedziele, godz. 9, rowerowe wycieczki przełajowe (latem i jesienią szosowe)


Inicjatywa jest wspierana przez lokalny biznes. Uczestnicy treningów biorą udział w losowaniach zniżek i voucherów. "Gdańsk Południe na start" wspomogły już: Decathlon Kartuska, fizjoterapia Rehica oraz Patrycja Kulig-Szczerbicka, salon optyczny Optylux, klinika stomatologiczna Magic Smile oraz salon i serwis rowerowy Tysar. Przez dwa miesiące udało się także pozyskać pilotażowe wsparcie od Zakładu Utylizacyjnego kiedy w 38 treningach wzięło udział ponad 1000 osób.

- Cały czas czekamy na pozytywny odzew ze strony władz Gdańska. Zajęcia cieszą się powodzeniem, na jednym z przejazdów kolarskich nasz peleton liczył nawet 60 osób. Powiedzieliśmy "sprawdzam" - nie mam wątpliwości, że Południe ma zapotrzebowanie na takie inicjatywy. Dzięki pomocy miasta moglibyśmy je rozwinąć - kończy Witold Podgórski.
30 grudnia "Gdańsk Południe na start" zaprasza na otwarty trening rowerowo-biegowy - sportowe podsumowanie 2018 roku. Po jego zakończeniu zaplanowane jest ognisko i wspólne morsowanie w Otominie. Szczegóły wydarzenia są dostępne tutaj. Organizatorzy Gdańsk Południe na start są otwarci na podejmowanie innych inicjatyw. Osoby i instytucje chcące podjąć współpracę są proszone o kontakt pod adresem e-mail: kontakt@poweron3city.pl (w najbliższym czasie planowane są zajęcia nordic walking, poszukiwany jest instruktor).