Rusz się! Zajęcia nordic walkig z Magdaleną Szelezińską

1 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat

Rusz się! Pierwszy taniec weselny i użytkowy również online

Zajęcia nordic walking prowadzone przez Magdalenę Szelezińską odbywają się w każdą środę o godz. 18:30 na bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Co ciekawe, nasza bohaterka to prekursorka tej dziedziny w Polsce. W 2009 roku jako pierwsza w naszym kraju wprowadziła te ćwiczenia w życie. Poprzednio pisaliśmy o Łukaszu Marszałkowskim i zajęciach dla seniora, za dwa tygodnie zaprezentujemy Martynę Rakoczy i treningi sprinterskie.Sprawdź wszystkich bohaterów cykluMagdalena Szelezińska to pierwsza osoba w Polsce, która wprowadziła zajęcia nordic walking w życie. Miało to miejsce w 2009 roku. Od tego czasu sympatycy tejże dyscypliny co środę o godz. 18:30 spotykają się na bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Wędrówki trwają około 1,5 godziny i przeznaczone są dosłownie dla każdego. Są w pełni darmowe i nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

- Jeszcze na początku, gdy dyscyplina dopiero zyskiwała popularność, rzadko kto miał kijki, dlatego mieliśmy wypożyczalnię. Zaczynaliśmy od podstaw, mało kto wiedział, czym jest nordic walking. Dziś niezbędny sprzęt można kupić właściwie w każdym specjalistycznym sklepie - mówi nam Magdalena Szelezińska, prowadząca zajęcia.
Na zajęciach nie ma żadnych limitów, jeśli chodzi o liczbę zainteresowanych. Obecnie prowadzone są dwie grupy: podstawowa i zaawansowana. Ta pierwsza przeznaczona jest dla osób początkujących, gdzie pokonuje się trasę około 5 km. Zaawansowana natomiast stworzona została z myślą o doświadczonych, dlatego w czasie 1,5 godz. można pokonać dystans nawet 7-8 km.

- W przeszłości zdarzały się sytuacje, kiedy na zajęciach pod swoją opieką miałam 123 osoby, zatem widać, jakim zainteresowaniem cieszy się chodzenie z kijkami. Z tego też powodu postanowiłam podzielić grupy na zaawansowaną i tę, do której dołączyć może każdy, kto chce zacząć - dodaje.
- Myślę, że bańka fitnessowa w Polsce została już napompowana. 10 lat temu nie było tylu ciekawych miejsc i rzeczy do robienia, więc nordic walking było ogromną alternatywą dla swobodnego, aktywnego spędzenia czasu, dającego mnóstwo zdrowia. Obecnie na zajęcia przychodzi mniej osób, ale to jest spowodowane faktem, że podobnych zajęć w samym Trójmieście jest całe multum - tłumaczy instruktorka.
Nasza bohaterka była bardzo zaangażowana w rozwój nordic walking w Gdyni. Wraz z miastem organizowała liczne grand prix, gdy w innych miastach Polski dopiero zaczynały pojawiać się podobne zajęcia. Wszystko zaczęło się od determinacji, ale również samozaparcia w dążeniu do celu.

- Wszystko zaczęło się podczas studiowania. Wraz z koleżanką zaczęłyśmy chodzić przy użyciu kijków narciarskich. Następnym krokiem było poszukiwanie jakichkolwiek informacji na temat tego, czy można zdobyć dokumenty niezbędne do bycia instruktorem i jeszcze lepszego poznania tej dyscypliny. Udało znaleźć się jedyny kurs w Polsce, więc od razu skorzystałyśmy. Po tygodniu od zdania egzaminu otrzymałam pierwszą dotację od Miasta Gdynia i rozpoczęły się zajęcia dla seniorów - tłumaczy Magdalena Szelezińska.
Jeszcze kilka lat temu średnia wieku uczestników na ćwiczeniach w Gdyni wynosiła 50-65 lat. Z każdym rokiem ta tendencja zmienia się i obecnie najwięcej chętnych jest w wieku 35-50 lat.

- Chcemy, by na zajęciach każdy czuł się swobodnie, dlatego nigdy nie używamy zwrotów "pani", bo nie ma na to czasu, wolimy mówić do siebie po imieniu. Warto pamiętać również, że nigdy nie ma złej pogody, tylko trzeba odpowiednio dobrać nasz strój, ale najważniejsze jest to, że te zajęcia są dla każdego. Bardzo serdecznie zapraszam - kończy.
W CYKLU "RUSZ SIĘ!" PRZEDSTAWIAMY ANIMATORÓW ORAZ ICH ZAJĘCIA, W KTÓRYCH MOŻNA BRAĆ UDZIAŁ CYKLICZNIE, NA OGÓŁ BEZPŁATNIE