Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

15 września 2020

Gra rowerowa Kręć kilometry dla Gdańska, okolicznościowe bilety komunikacji miejskiej, darmowe przejazdy tramwajami i autobusami, zniżki i nagrody do odbioru w kasach instytucji kultury. Władze Gdańska zachęcają mieszkańców do skorzystania z wydarzeń, które przygotowano w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się corocznie w dniach 16-22 września. Zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 r. ma na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Od 15 lat w obchody włącza się też Gdańsk.

- W Gdańsku co roku przypominamy o innych niż transport indywidualny zachowaniach mobilnościowych, które chcemy promować i wspierać - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Dla zdrowia i klimatuCelem pomysłodawców ETZT jest zwiększenie świadomości dotyczącej negatywnych konsekwencji tradycyjnego transportu spalinowego i tym samym przekształcanie miasta w bardziej przyjazne mieszkańcom.

Korzystanie z alternatywnych środków transportu przekłada się na zredukowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wyniki wieloletnich badań nie pozostawiają w tej kwestii żadnych wątpliwości. Nadmierna emisja dwutlenku węgla przyczynia się do pogorszenia stanu naszego zdrowia oraz skutkuje negatywnymi zmianami klimatu, które przejawiają się coraz częstszym występowaniem powodzi, suszy czy fali upałów. Właśnie z tego powodu, wiele europejskich metropolii postawiło sobie za cel osiągnięcie w najbliższych dekadach tzw. zeroemisyjności, czyli redukcję emisji dwutlenku węgla niemal do zera.


Akcja Kręć kilometry dla GdańskaTegoroczna edycja ETZT w Gdańsku odbywa się pod hasłem Zeroemisyjna mobilność dla każdego.

- Świętowanie kampanii rozpoczęło się inauguracją akcji Rowerem do pracy i szkoły - Kręć Kilometry dla Gdańska, która od ośmiu lat aktywizuje mieszkańców Gdańska do korzystania z roweru w codziennych podróżach. Rywalizacja trwa od połowy września do połowy listopada, polega na wykręcaniu punktów, które można wymienić na nagrody - zachęca Monika Borkowska, koordynator ETZT z ramienia Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Atrakcje i nagrodyCi, którzy interesują się komunikacją miejską będą mieli okazje kupić limitowane bilety, które wyemituje Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Bilety z okolicznościową grafiką Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą dostępne we wszystkich punktach sprzedaży ZTM od 16 września do wyczerpania zapasów.


We wtorek, 22 września przypada Dzień bez samochodu. Tego dnia, każdy właściciel lub współwłaściciel pojazdu będzie mógł za okazaniem dowodu rejestracyjnego skorzystać za darmo z gdańskich autobusów i tramwajów.

- Od 16 września do końca miesiąca Ci, którzy dojadą rowerem do Twierdzy Wisłoujście i Wartowni nr 1 na Westerplatte będą mogli zwiedzić te atrakcje z biletem ulgowym. Natomiast na tych, którzy 19 września wybiorą ekologiczny sposób przybycia do Narodowego Muzeum Morskiego na zwiedzanie spichlerzy bądź statku-muzeum Sołdek oraz zdecydują się uczestniczyć w corocznym wydarzeniu Europejskich Dni Dziedzictwa 2020, czekają nagrody do odebrania w kasie spichlerzy - dodaje Monika Borkowska.
Więcej informacji na temat gdańskich wydarzeń Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu można znaleźć na stronie www.rowerowygdansk.pl.

Partnerami tygodnia są: Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł