Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Ptasim Raju

7 marca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Przedłużono rowerowy Szlak Kłodawski

Przez Rezerwat Ptasi Raj wiedzie ciekawa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w sam raz na rodzinny spacer z dziećmi. 8-kilometrowa pętla została wyznakowana w terenie pomarańczowymi "kaczkami". Dla umilenia wędrówki na szlaku znajduje się dziesięć tablic informacyjnych oraz dwie drewniane platformy widokowe. Wybierając się w trasę szlakiem ornitologicznym warto więc zabrać ze sobą lornetkę.Rezerwat faunistyczny "Ptasi Raj"

Rezerwat Przyrody Ptasi Raj ma na celu ochronę ostoi ptactwa wodnego i błotnego. Aktualnie wchodzi on w granice Obszaru Chronionego Krajobrazu Wyspy Sobieszewskiej, przy ujściu Wisły Śmiałej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 198,07 ha. Z powodu zmian siedliskowych oraz nadmiernej ingerencji człowieka, rezerwat traci na znaczeniu jako lęgowisko ptaków związanych z otwartymi terenami łąk i plaż nadmorskich. Wciąż jednak jest atrakcyjny dla ptaków wróblowatych oraz wodno-błotnych związanych z trzcinowiskiem i podmokłym olsem takich jak zausznik, bąk, bączek, gęgawa, wąsatka, brzęczka, strumieniówka, żuraw, zielonka, wodnik, błotniak stawowy. Podczas migracji i zimowania zaobserwować można tu różne gatunki kaczek, łabędzi i gęsi, a także mew, rybitw i ptaków siewkowatych. Bogactwo i różnorodność wędrownych ptaków przyciąga także drapieżniki: bieliki, sokoły wędrowne, myszołowy, jastrzębie i krogulce. Ze względu na bogactwo ptasiej fauny obszar ten ma wysoką rangę w skali międzynarodowej. Jest elementem Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 "Ujście Wisły" i Ostoi ptaków IBA (Important Bird Areas).

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza jako szlak ornitologiczny

Na terenie rezerwatu utworzono ścieżkę edukacyjną, na trasie której znajdują się dwie wieże widokowe oraz dziesięć tablic informacyjnych omawiających najważniejsze elementy flory i fauny tego terenu, wyznaczających jednocześnie punkty przystankowe. Trasa prowadzi przez teren rezerwatu przyrody oraz częściowo po plaży. Długość pętli wynosi ok. 8 km, a jej spokojne przejście może trwać od 3 do 5 godz. Początek trasy i tablica informacyjna o ścieżce znajdują się przy wejściu do rezerwatu, w Górkach Wschodnich.Kiedy najlepiej wybrać się na spacer / wędrówkę ?

Ścieżkę można odwiedzać przez cały rok. Każda pora roku ma swoje uroki. Np. latem i mroźną zimą z pewnością ścieżkę pokonamy suchą stopą. Najlepszym terminem pod kątem obserwacyjnym jest okres od kwietnia do października. Szczególnie wiosną i jesienią, podczas przelotów ptaków, łatwo można zaobserwować wiele gatunków ptaków. Szkoda, że na odcinku od drugiej wieży widokowej z powrotem do głównej ścieżki nie pomyślano o dodatkowych kładkach, jak na wcześniejszych odcinkach szlaku.

Atrakcyjność ścieżki edukacyjnej i jakość oznakowania szlaku

Na pierwszym odcinku od Górek Wschodnich aż po plażę, ścieżka oznakowana jest bez zarzutów. Tu także znajdują się liczne przystanki z ciekawie opracowanymi tablicami edukacyjnymi oraz dwie wieże widokowe. Od momentu wejścia na plażę oznakowanie szlaku przestaje istnieć, dlatego chcąc nie przegapić zejścia z plaży warto sfotografować sobie schemat trasy na znajdującej się tam mapce. W drodze powrotnej nie dość, że nie ma żadnego oznakowania, to ścieżka przez las jest bardzo zniszczona... w szczególności przez nielegalnych poszukiwaczy bursztynu oraz stare, zaniedbanie tereny po dawnych ośrodkach wczasowych i kempingach. Szkoda, że planiści tej trasy nie do końca przemyśleli jej przebieg. Szlak z pewnością byłby znacznie bardziej atrakcyjny, gdyby podobnie jak wcześniej ustawić ciekawe tablice dydaktyczne związane np. z przyrodą Wyspy Sobieszewskiej.

Nasza ocena szlaku: 3+

Jak dojechać do szlaku?

-Dla zmotoryzowanych, parking znajduje się na końcu ul. Nadwiślańskiej zobacz na mapie Gdańska

-Z Gdańska Głównego do Górek Wschodnich kursuje autobus linii 186

Parametry wędrówki:


-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia ścieżki: Wyspa Sobieszewska, Górki Wschodnie
-Dystans: 8 km
-Czas wędrówki z postojami: 3 godziny

>>>Mapa i ślad gps trasy

-Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę:
"Nadleśnictwo Gdańsk" o skali 1: 20 000 / wyd. EkoKapio.pl
Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Inne szlaki Wyspy Sobieszewskiej:

1. Pieszy Szlak Wyspy Sobieszewskiej
2. Rowerowy Szlak Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com