Ścigali się o Błękitną Wstęgę

2 października 2011 (artykuł sprzed 9 lat)
Anna Żukowska

Zobacz relację z regat o Błękitną Wstęgę.Zdobyć tytuł Błękitnej Wstęgi to ogromny prestiż, a zwłaszcza w tym roku. W sobotę odbyła się 60. edycja najstarszej w Polsce imprezy żeglarskiej.Do wyścigu, tradycyjnie odbywającego się w pierwszy weekend października, stawiło się niemal sto jednostek pływających. Przy opisie tych regat trzeba zastosować ogólne określenie, bo obok siebie na linii startu stały jachty regatowe, turystyczne mieczowe i balastowe mono i dwu kadłubowce oraz deski Kitesurfingowe. Trasa wyścigu biegła z Gdyni przez Sopot do Brzeźna i z powrotem. Dzięki temu mogliśmy obserwować z brzegu jak Zatokę dosłownie wypełniają dziesiątki kolorowych żagli.

Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej zdobył Jacek Noetzel na Aclassie, który startował w kategorii jachtów wielokadłubowych. Na drugim miejscu przypłynął Tomek Janiak na desce Kitesurfingowej. Organizatorzy obserwując poziom zawodników startujących w tej kategorii, prognozują, że w przyszłym roku Błękitna Wstęga może trafić właśnie do Kitesurfera.

Rano nad Zatoką wisiała mgła, niezapowiadana zresztą. Na szczęście, kiedy słońce wzeszło wyżej - rozwiała się i żeglarze ścigali się w pięknym słońcu. W długiej historii regat zdarzyło się tylko raz, kiedy nie odbyła się ze względu na pogodę - na Zatoce szalał sztorm, a do tego padał śnieg.

W Błękitnej Wstędze chodzi głównie o zabawę - mówi Kazimierz Domalewski, kierownik Yacht Klubu Stal Gdynia, organizatora regat. - Zwycięża najszybszy wśród jednak bardzo różnych jednostek pływających. Tutaj deski Kitesurfingowe mogą się ścigać z wielkimi jachtami. A po zawodach wspólnie się bawimy w Yacht Clubie przy dobrym jedzeniu, dobrej muzyce i dobrych napojach. W miłym towarzystwie, przy stole, opowiadaliśmy sobie, kto kogo jak przejechał.

Wśród zwycięzców Błękitnej Wstęgi są tacy znani żeglarze jak Zyga Perlicki, Roman Paszke, Stanisław Sawko i Adam Skomski. Yacht Klub Stal Gdynia już zaprasza na kolejną, 61. edycję imprezy, która odbędzie się w pierwszy weekend października 2012 roku.

Wyniki oficjalne