Sezon żeglarski w Gdańsku otwarty

13 maja 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
MaNi

W miniony weekend w Gdańsku po raz 16. otwarto sezon żeglarski. Jak co roku inauguracji towarzyszyła widowiskowa parada jednostek na Motławie, którą podziwiało wielu spacerowiczów na Długim Pobrzeżu i na nabrzeżu Wyspy Spichrzów.W sobotę 11 maja po raz szesnasty żeglarze, wodniacy i motorowodniacy zainaugurowali w Gdańsku kolejny sezon. W programie nie zabrakło atrakcji dla mieszkańców i turystów. To przede wszystkim dla nich odbywa się widowiskowa parada jednostek. Sympatycy żeglarstwa mieli również okazję zwiedzić pokłady kilku gdańskich oldtimerów - wiekowych, tradycyjnych żaglowców i jachtów,  z flagową jednostką Miasta Gdańska, STS Generałem Zaruskim na czele. Po paradzie odbyły się oficjalne uroczystości związane z inauguracją sezonu.

- Gdańsk jest piękny, ale Gdańsk od wody jest najpiękniejszy. Dlatego zachęcam wszystkich państwa do tego, by skorzystać z okazji i przepłynąć się po naszym mieście, zobaczyć je od strony wody. Naprawdę warto! - zachęcał gdańszczan i turystów zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borawski.
Na nabrzeżu odbywały się pokazy ratownictwa wodnego z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu pływającego przygotowane przez ratowników z gdańskich kąpielisk. Największe wrażenie robiły pozorowane akcje z wykorzystaniem skuterów wodnych oraz te, w których brał udział pies ratownik. Po pokazach ratownicy oferowali chętnym przejażdżki łodziami motorowymi, z czego największą frajdę miały dzieci.Niemałe emocje wzbudził pokaz flyboard. Szalone ewolucje w powietrzu wykonywali jedni z najlepszych zawodników tej dyscypliny. Kolejna okazja do obserwowania dynamicznych ewolucji na Motławie pojawi się podczas wydarzenia Water Show Gdańsk.

- Flyboard to urządzenia hydroodrzutowe, wykorzystujące odrzut wody z silnika skutera wodnego do wznoszenia się nawet do 20 metrów nad wodę. Zaplanowaliśmy na dziś dwa przeloty w wykonaniu profesjonalistów, w tym pokaz w stylu wolnym oraz flip challenge, czyli wykonywanie różnego rodzaju salt i ewolucji w ciągu jednej minuty, które podlegają punktacji - wyjaśnił Kajetan Sikorski, organizator pokazu.

Jak na żeglarzy przystało, nie mogło zabraknąć szant. Koncert w wykonaniu zespołu Żeglarze portowi oraz występ chóru Zawisza Czarny odbył się na pokładzie żaglowca Baltic Beauty zacumowanego przy Targu Rybnym.
Parada jednostek na Motławie
39%

podkreśla morski charakter Gdańska

29%

przyciąga uwagę spacerowiczów i jest atrakcją dla gości Trójmiasta

22%

mogłaby być bardziej widowiskowa

10%

powinna odbywać się też w niedzielę

zakończona

łącznie głosów: 82

MaNi