Smocze łodzie z Gdańska popłyną w Chinach

7 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski
Zawodnicy PG Smoków Północy po raz kolejny lecą na zawody do Chin. Klub cały czas prowadzi nabór dla chcących spróbować swoich sił w pływaniu smoczymi łodziami. Więcej zdjęć (1)

Zawodnicy PG Smoków Północy po raz kolejny lecą na zawody do Chin. Klub cały czas prowadzi nabór dla chcących spróbować swoich sił w pływaniu smoczymi łodziami.

fot. PG Smoki Północy

Zawodnicy PG Smoków Północy po raz kolejny lecą na zawody do Chin. Klub cały czas prowadzi nabór dla chcących spróbować swoich sił w pływaniu smoczymi łodziami.

fot. PG Smoki Północy

PG Smoki Północy 13 i 14 września wezmą udział w zawodach w chińskim Tianjin niedaleko Pekinu. Gdańska osada smoczych łodzi regularnie i z powodzeniem startuje w międzynarodowych regatach. Można do niej dołączyć i zacząć regularnie. Miesięczna składka wynosi 35 zł.Smocze łodzie wywodzą się ze starożytnej Azji, gdzie służyły składaniu hołdu bogowi przedstawianemu w postaci smoka. Współczesna forma w postaci sportowej rywalizacji narodziła się jednak w Londynie ponad trzy dekady temu. W skład załogi wchodzi 20 zawodników, sternik i wybijający rytm dla wiosłujących bębniarz.

Zespół PG Smoków Północy istnieje od listopada 2011 roku. Na koncie ma wiele znaczących sukcesów: mistrzostwa Polski, a także czołowe pozycje na klubowych mistrzostwach Europy z wywalczonym w 2015 roku złotem na dystansie 200 m we francuskim Divonne les Bains. W roku 2014 Smoki zadebiutowały, jako pierwsza polska osada, w najbardziej prestiżowej kategorii Premier podczas klubowych mistrzostw świata we włoskiej Ravennie.

PG Smoki Północy - zobacz pełną listę osiągnięćZa sobą mają też wyjazdy do kolebki smoczych łodzi, czyli do Chin, gdzie w zawodach World's Most Famous Universities Dragon Boat Competition rywalizowali m.in. z uczniami uniwersytetów w Toronto, Stanford czy elitarnego Harvardu.

Teraz PG Smoki Północy znów wybierają się do Chin. Zespół otrzymał zaproszenie do uczestnictwa w międzynarodowych zawodach, które odbędą się w miejscowości Tianjin niedaleko Pekinu. Sama historia turnieju w tym mieście sięga 1988 roku. W edycji zaplanowanej od 11 do 15 września wystartuje rekordowa w historii imprezy liczba 30 osad z 26 krajów i regionów.

Zobacz jak trenują PG Smoki Północy. Materiał archiwalny z 2014 roku.


Swoich reprezentantów będą mieli także: Rosja, Włochy, Egipt, Singapur, Filipiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, Indonezja, Malezja, Australia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Hongkong, Makau, Pekin, Tianjin i prowincja Hebei. W sumie popłynie ok. 480 sportowców.

- Wystartujemy w turnieju na 200 i na 500 metrów odpowiednio w osadzie męskiej i mieszanej. Starty mamy zaplanowane na 13 i 14 września. W wypadku tych zawodów całe wyżywienie i nocleg na miejscu zapewniają nam organizatorzy. Ze swoich środków musimy zapłacić jedynie za bilety lotnicze, mamy też wsparcie sponsorów - mówi Witold Bądkowski, jeden z zawodników PG Smoków Północy.

Przeczytaj jak PG Smoki Północy pływały w Chinach przy 20 tys. kibicówGdańsk to ścisła krajowa czołówka w amatorskiej rywalizacji pływania na smoczych łodziach. Treningi z 20-osobową osadą może rozpocząć praktycznie każdy - bez kupowania specjalnego sprzętu, opłacając jedynie wynoszącą 35 zł miesięczną składkę. Swoich sił może spróbować każdy chętny.

Treningi odbywają się w poniedziałki, środy i piątki o godz. 18:30 na przystani AZS na gdańskiej gdańskiej Przeróbce, ul. Siennicka 5. W sezonie zimowym zajęcia mają miejsce na wioślarni w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej przy al. Zwycięstwa 12. Kontakt w sprawie treningów u prezes klubu, Elwiry Smolińskiej-Fijołek, pod numerem telefonu 794 203 200.

Wyścig smoczych łodzi.