Smocze łodzie ścigały się na Motławie w szczytnym celu

9 września 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Arnold Szymczewski
Regaty Smoczych Łodzi 2017

Osiem firm tworzących osady, w każdej po 16 zawodników. Do przepłynięcia 200 m łodzią o wadze dwóch ton (razem z zawodnikami). Jeden cel - zebranie pieniędzy dla wychowanków Domu Dziecka im. J.Korczaka w Gdańsku. Na wodach Motławy odbyły się Regaty Smoczych Łodzi w szczytnym celu.Gdańskie regaty smoczych łodzi rozpoczęły się w sobotę równo o godz. 11. Start umiejscowiony był pod mostem przy Zielonej Bramie zobacz na mapie Gdańska, natomiast meta na wysokości Żurawia zobacz na mapie Gdańska, czyli około 200 m dalej. Rywalizowało osiem osad reprezentujących firmy: Sosnowski, Flügger, InterCars, Doraco, Warbud, Region Centrum, Laguna Medical, Centrum Techniki Okrętowej oraz redakcja Trojmiasto.pl.

Zmaganiom przyglądało się kilkaset osób stojących po obu stronach Motławy zwabionych odgłosami bębnów wydobywających się z łódek.

Bezkonkurencyjna okazała się osada Sosnowski, która tego dnia "wykręciła" najlepszy czas - 52,8 sek. Drugie miejsce zajęła osada Warbud z czasem 55,02 sek. Natomiast trzecia lokata przypadła firmie Flugger Farby (56,11 sek.).

Redakcja Trojmiasto.pl skończyła zawody na piątym miejscu z wynikiem 55,39 sek. Mimo że był to trzeci czas zawodów, to jednak nie udało nam się stanąć na podium, gdyż przegraliśmy pierwszy, najważniejszy bieg i spadliśmy do grupy walczącej o niższe pozycje.

Wynik nie był jednak najważniejszy, bardziej liczył się szczytny cel, dla którego wszystkie firmy rywalizowały na wodach Motławy. Zebrane fundusze zasilą konto Domu Dziecka dla niepełnosprawnych im. J.Korczaka w Gdańsku.

- Pomysł na organizację zawodów powstał w marcu. Jako klub Rotary zajmujemy się działalnością charytatywną, dlatego postanowiliśmy zorganizować zawody smoczych łodzi i zaprosić na nie różne firmy. Warunkiem uczestnictwa było zebranie 16-osobowej załogi i wpłata określonej sumy pieniędzy, która wspomoże zajęcia poprawiające wzrok i słuch podopiecznych Domu Dziecka - wyjaśnia dr Janusz Zdzitowiecki, prezes Rotary Gdańsk Centrum.
Mimo że firmy, które wzięły udział w zawodach nie zatrudniają na co dzień zawodowych wioślarzy, to zaangażowanie drużyn sprawiło, że wyścigi wyglądały naprawdę zawodowo.

- Atmosfera była niesamowita, wyglądało to tak, jakby startowali profesjonaliści. Myślę, że to świetny początek serii takich zawodów. Liczba osób, które chcą służyć innym, jest ogromna, tylko trzeba im podpowiedzieć, jak to zrobić. Jestem pod wrażeniem drużyn, które startowały. 20 osób, które muszą zsynchronizować swoje ruchy, to naprawdę ciężkie zadanie - chwali Janusz Zdzitowiecki.
Wyniki Regat Smoczych Łodzi
1. Sosnowski 52,80 sek.
2. Warbud 55,02 sek.
3. Flugger Farby 56,11 sek.
4. Intercars 56, 44 sek.
5. Trojmiasto.pl 55,39 sek.
6. Doraco 55,80 sek.
7. CTO 1 min. 07 sek.
8. Laguna 1 min. 09 sek.