stat

Śniegołazy przemierzyły Szlak Kaszubski

9 marca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Krzysztof Kochanowicz


Śniegołazy, to coroczny zimowy marsz, który odbywa się nocą na odcinku 50 km. W tym roku z trasą zmierzyło się 146 osób i choć śniegu było niewiele, łatwo nie było. Mimo przelanego potu i łez a także pęcherzy na stopach do celu dotarło 108 uczestników. Szlak Kaszubski, z którym zmierzyli się uczestnicy wędrówki, to dość wymagająca trasa przecinająca samo serce Pojezierza Kaszubskiego. Śmiałków, którzy przeszli całą trasę organizatorzy nagrodzili pamiątkowymi dyplomami oraz turystycznymi upominkami.O godzinie 20:45, z przeciwnych sobie końców wyruszyły dwie drużyny: jedna z Kartuz, druga ze Skorzewa. Pierwsza liczyła 67 osób, druga zaś 89 uczestników. Obie ekipy spotkały się mniej więcej w połowie trasy, w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Pogoda sprzyjała marszowi, nie było żadnych opadów a i temperatura wahała się w okolicach zera. Tegoroczne Śniegołazy nie należały do najtrudniejszych, wszak śniegu było niewiele, ale na trasie były inne niespodzianki jak np.: wycinka drzew, która znacznie utrudniła przejście szlakiem.

Mimo trudności, przelanego potu i łez a także pęcherzy na stopach nie zabrakło dobrego humoru. Przyjazna atmosfera motywowała do dalszej wędrówki szlakiem, choć jak się okazuje na szlaku zgubić się można nawet z gps'em. Najszybsi uczestnicy, trasę pokonali jeszcze przed wschodem słońca. Nam zajęła ona niespełna 10 godzin.

Oficjalne spotkanie kończące jedenastą edycję imprezy odbyło się 4 marca 2016 r. na Politechnice Gdańskiej. Uczestnicy, którzy pokonali trasę otrzymali pamiątkowe dyplomy a następnie zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez licznych sponsorów.>>>GALERIA ZDJĘĆ; fot. GR3miasto
>>>INNE GALERIE ZDJĘĆ

Organizatorzy:

Zarząd AKK GDAKK:
WWW: Gdański Akademicki Klub Kadry
Profil Facebook

Klub AKK GDAKK

Gdański Akademicki Klub Kadry to jeden z najbardziej prężnych klubów turystycznych Politechniki Gdańskiej funkcjonujących w ramach OS PTTK. Działa już od 1968 roku i od ponad 45 lat zrzesza studentów i młodych absolwentów, których łączy pasja wspólnego podróżowania po regionie, kraju i świecie. Ich aktywność dotyczy przede wszystkim wędrówek pieszych, jednakże klub stara się być jak najbardziej wszechstronny. W kadrze są specjaliści od wycieczek rowerowych, górskich, eksploracji, spływów kajakowych, trochę ludzi od żeglarstwa, miłośników nurkowania, maniaków pojazdów terenowych i wielu, wielu innych. Członkowie klubu przygotowują wiele wyjazdów wakacyjnych po całym świecie. W ostatnich latach byli m. in. w: Gorganach, na Czarnohorze, Krymie, w Karpatach i Bukowinie rumuńskiej, w Słowackim Raju, Albanii, Gruzji, Turcji, przeszli wszystkie polskie góry i mnóstwo innych na które nie starczy tu miejsca. Osoby z AKK uczestniczyły również w wielu indywidualnych przedsięwzięciach (np. wyprawa na Kaukaz, Wietnam i Indie)

Zadania w ramach Klubu:

Jednym z podstawowych zadań klubu jest umożliwienie studentom poznania zasad organizowania imprez turystycznych. Kurs Organizatora Turystyki klub organizuje dwa razy do roku. W każdej edycji uczestniczy kilkudziesięciu słuchaczy. Wykłady prezentowane są przez ciekawych osobistości a dodatkowo raz na jakiś czas zapraszane są "super gwiazdy turystyki". Osoby, które przejdą szkolenie trafiają do grona klubowiczów. Najbliższa edycja kursu rusza właśnie w marcu !

Wcześniej klubowicze zapraszają na wędrówkę integracyjną Szlakiem Źródła Marii.

GDAKKi są także organizatorami imprez na orientację:

>>> Puchar GDAKK'a, na który składa się kilka lokalnych edycji imprez na orientację
- 23 kwietnia - "Kaszubiaczek"
- 25 czerwca - "Stolemik"
- 3 września - "Sukkubik"
- 10 grudnia - "Śnieżynka"

>>> Rajdu na Orientację pt. Kaszubska Włóczęga, który w tym roku odbędzie się 14 maja.