XI Maraton Sierpniowy na rolkach. 17 sierpnia będą utrudnienia w ruchu

14 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
dak.

W sobotę, 17 sierpnia o godz. 13 rozpocznie się XI Maraton Sierpniowy na rolkach im. Lecha Wałęsy. Rywalizacja toczyć się będzie na dystansach: fitness, półmaratonu i maratonu. W planie są również dodatkowe zawody dla najmłodszych. Do startów zapisało się już blisko 800 osób. Rejestracji w cenie 200 zł można dokonać w piątek i w sobotę w biurze zawodów w Amber Expo. W związku z imprezą będą utrudniania w ruchu w rejonie gdańskich ulic: Marynarki Polskiej, Żaglowa, Narwicka, Wyzwolenia oraz przy dojeździe do Stadionu Energa Gdańsk.Pętla wytyczona została wzdłuż ul. Marynarki Polskiej. W tym rejonie należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Zobacz relację z X Maratonu SierpniowegoPo raz jedenasty odbędzie się coroczny Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy. Jedna z największych imprez rolkarskich w Polsce tradycyjnie ma przyciągnąć do Trójmiasta miłośników tej dyscypliny nie tylko z całego kraju, ale i z zagranicy.

Dla uczestników przygotowano trzy dystanse. Pierwszy i najkrótszy to trasa Fitness - 10,7 km, która wystartuje o godz. 14, a limit na jej pokonanie to godzina. Następną będzie Półmaraton, wynoszący 21,2 km. Dla najwytrwalszych przygotowano Maraton o długości 42,2 km. Oba rozpoczną się o godz. 15:15, a limit to 3 godz.

Dodatkowo na dystansie maratonu rozgrywane są długodystansowe mistrzostwa Polski w jeździe szybkiej na rolkach. Warunkiem sklasyfikowania w MP jest posiadanie aktualnej licencji zawodniczej Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. Impreza ma przede wszystkim charakter rodzinny, dlatego - tak jak w ubiegłych latach - rozegrane zostaną specjalne zawody dla najmłodszych. One zorganizowane będą poza główną trasą.

W związku z imprezą nastąpią utrudnienia w ruchu ulicznym. W sobotę w godz. 13:30-18:30 na ul. Żaglowej oraz Marynarki Polskiej na odcinku od ul. Narwickiej do ul. Wyzwolenia będzie prowadzony objazdami i kierowany przez policję. Dojazd na Stadion Energa Gdańsk oraz wyjazd będą możliwe tylko od strony dzielnicy Gdańsk Brzeźno, tj. od ul. Droga Zielona i Pokoleń Lechii. Informacje o utrudnieniach w ruchu oraz objazdach będą dostępne także na naszym portalu w zakładce "Wiadomości - Raport z Trójmiasta".


Przeczytaj regulamin zawodówZmiany będą dotyczyć również funkcjonowania komunikacji miejskiej. Linia 10 tramwaju będzie działała według sobotniego rozkładu, ale ruch będzie wstrzymywany chwilowo (na czas przejazdu zawodników) na skrzyżowaniach: Marynarki Polskiej/Narwicka oraz Marynarki Polskiej/Wyzwolenia. Dla linii autobusowej 258 będzie obowiązywać specjalny rozkład jazdy. Od kursu wykonywanego z przystanku "Ku Ujściu" od godz. 14:06 zacznie funkcjonować co 30 minut na zmienionej trasie: Węzeł Ku Ujściu - tunel pod Martwą Wisłą - Droga Zielona - pętla przy ul. Kochanowskiego (koło dawnej wieży ciśnień). Linie 148 i 156 pozostają bez zmian.

Tak prezentował się Maraton Sierpniowy w 2017 roku.


Do startu w maratonie sierpniowym we wszystkich kategoriach przez internet zarejestrowało się blisko 800 rolkarzy. Spóźnialscy zapisać się mogą jeszcze bezpośrednio przed startem w biurze zawodów w MTG Amber Expo przy ul. Żaglowej. Otwarte jest w godz. 16-20 w piątek i od godz. 8 w sobotę. W tym wypadku opłata za start na trasie fitness wynosi 20 zł, a w maratonie lub półmaratonie wyniesie 200 zł.

Pula nagród pieniężnych w klasyfikacji na dystansie maratonu wynosi 13 tys. zł. Zwycięzca otrzyma 3,2 tys. zł, srebrny medalista - 2 tys. zł, a brązowy - 700 zł. Dodatkowo pierwsze trzy osoby biorące udział w mistrzostwach Polski zostaną obdarowane zestawami ufundowanymi przez sponsorów oraz partnerów maratonu. Każdy uczestnik imprezy otrzyma pamiątkowy medal.


Jest to również święto fanów urban skatingu. Do Gdańska zawita Danny Aldridge - światowej sławy urbanskater, który poprowadzi warsztaty z jazdy freeskate/urban skating, a także wystartuje na dystansie fitness.

Ponadto pojawi się punkt szkółki wrotkarskiej Roll4all, skate park, warsztaty z freestylu, wypożyczalnia rolek, pokazy Roller Derby oraz targi wrotkarskie, na których pojawią się najwięksi w Polsce dystrybutorzy sprzętu wrotkarskiego i łyżwiarskiego: Zico Racing, Powerslide, Rollerblade, Bladeville, Plich Wyścigi, a także producenci strojów sportowych: Martombike oraz marka IDLG.

Przeczytaj relację z IX Maratonu Sierpniowego

W Maratonie Sierpniowym prawo startu mają osoby, które ukończyły 18 lat oraz zawodnicy kategorii junior A i junior B, posiadający aktualną licencję PZSW. Wszyscy zawodnicy oraz osoby startujące rekreacyjnie zobowiązane są do posiadania kasku ochronnego. Kaski muszą mieć sztywną konstrukcję oraz powinny posiadać homologację zgodną z międzynarodowymi przepisami bezpieczeństwa. Długość stosowanych kasków nie może przekraczać 30 cm.

Kaski muszą być prawidłowo zapięte, tak aby zapewniały optymalną ochronę głowy podczas całego wyścigu. Zaleca się posiadanie ochraniaczy na nadgarstki lub rękawiczki. Wskazane jest posiadanie przez startujących ochraniaczy na łokcie i kolana.

Dla wrotek dopuszcza się maksymalnie sześć kółek. Długość wrotki z uwzględnieniem kółek nie może przekraczać 50 cm, a szyna nie może wykraczać poza kółka. Dopuszcza się używanie wrotek z ruchomą szyną (clap skates). Na dystansie maratonu oraz półmaratonu dozwolony jest start na kółkach do 125 mm włącznie. Na dystansie fitness dozwolony jest start na kółkach do 100 mm włącznie.

Program
16.08.2019. - piątek

16.00 - 20.00 - Otwarcie Biura Zawodów na ternie MTG Amber Expo i rejestracja uczestników na dystansie maraton, półmaraton, fitness oraz zawody dla dzieci.

17.08.2019. - sobota
08.00 - 13.30 - godz. pracy Biura Zawodów - rejestracja uczestników
10.00 - 12.00 - Zawody we wrotkarstwie szybkim dla dzieci
10.00 - 17.00 - Szkółka wrotkarska Roll4all, warsztaty Rollerblade - Urban skating - Danny Aldridge
11.00 - 13.00 - Warsztaty Rollerblade - jazda szybka - Ewen Fernandez , Guillaume De Mallevoue
Warsztaty Rollerblade - Urban skating - Danny Aldridge
13.00 - Ceremonia dekoracji dzieci
13.30 - Uroczyste otwarcie zawodów
14.00 - Start - dystans FITNESS
15.15 - 18.30 - Start główny - maraton, półmaraton
19.00 - Ceremonia dekoracji - MTG AMBER EXPO
20.30 - zakończenie zawodów

dak.