Szkółka łyżwiarstwa jak rodzina

2 lutego 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Sumowski

Szkółka łyżwiarska synchronicznego Iceskater szkoli obecnie około 120 zawodników w siedmiu kategoriach wiekowych. - To dyscyplina wybitnie grupowa. Jesteśmy jak rodzina, tu powstają przyjaźnie na całe życie - mówi trenerka Agnieszka Filipowicz. Gdański klub szykuje się do niedzielnych międzynarodowych mistrzostw Polski, w których wystartuje w sześciu kategoriach. Na tafli pojawią się też zespoły GKŁ Olivia, a także reprezentanci klubów z Polski, Holandii i Rosji. Początek zawodów w hali "Olivia" zobacz na mapie Gdańska o godz. 13. Wstęp jest bezpłatny, a organizatorzy szykują się do przyjęcia kilku tysięcy widzów.Iceskater działa od sierpnia 2011 roku. Głównym celem klubu jest szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie łyżwiarstwa synchronicznego. Obecnie w siedmiu zespołach trenuje w nim ok. 120 zawodników od 6. roku życia po dorosłych. Zajęcia odbywają się naprzemiennie w hali "Olivia" oraz na lodowisku miejskim przy Placu Zebrań Ludowych.

- Przeważają dziewczynki, ale trenują u nas również chłopcy. Młodsze grupy trenują trzy razy w tygodniu, a do tego dochodzą 2 godziny zajęć w sali. Starsze grupy mają zajęcia nawet pięć razy w tygodniu. To dyscyplina wybitnie grupowa, która bardzo sprzyja budowaniu wzajemnych relacji. Tu powstają przyjaźnie na całe życie. Starsze dziewczyny opiekują się młodszymi, a na zajęciach panuje wręcz rodzinna atmosfera - podkreśla trenerka Agnieszka Filipowicz, która jako zawodniczka m.in. czterokrotnie sięgała po wicemistrzostwo Polski par tanecznych.
Oprócz niej w klubie pracują szkoleniowcy: Ewa Kochlewska, Natalia Baranowska, Aleksandra Szymanek, Marcin Międlarz, Karolina Wilkanowska i Szymon Ludwicki. Szkółka umożliwia przygotowanie łyżwiarzy do skutecznej rywalizacji na arenie krajowej i międzynarodowej. Łyżwiarze Iceskater startują między innymi w mistrzostwach Polski oraz biorą udział w różnego rodzaju pokazach.

Zobacz film z mistrzostw Polski rozegranych w Gdańsku w 2014 roku.Miesięczne składki w zależności od grupy i częstotliwości treningów wynoszą od około 200 do 300 zł. Koszt łyżew dla najmłodszych to podobny wydatek, ale w grupach zawodnicy często odsprzedają sobie sprzęt. Natomiast strój startowy dla dziecka to wydatek ok. 70 zł.

- Nabory prowadzimy zazwyczaj pod koniec lutego i na początku marca, a więc pod koniec sezonu. Wszyscy zainteresowani mogą się jednak do nas zgłaszać w ciągu roku. Dane kontaktowe są dostępne na naszej stronie internetowej - wyjaśnia trener Filipowicz.
Obecnie klub przygotowuje się do niedzielnych międzynarodowych mistrzostw Polski w łyżwiarstwie synchronicznym - 1st Hevelius Cup, które w hali "Olivia" zobacz na mapie Gdańska z GKS Stoczniowcem i Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Figurowego.

To w dotychczasowej historii największe w Polsce zawody w tej dyscyplinie. Wystąpi w nich 19 zespołów, w tym 6 drużyn reprezentujących Iceskater i 3 reprezentujące GKŁ Olivia. Poza tym zaprezentują się inne zespoły z Polski, a także goście z Rosji i Holandii. Najmłodsi uczestnicy będą w wieku 7 lat, a najstarsi nawet 40 lat.

- Spodziewamy się na trybunach nawet kilku tysięcy widzów. Nie zabraknie konkursów i prezentów dla publiczności - zachęca do przyjścia trenerka Filipowicz.
Największe osiągnięcia SKF Iceskater
2015/2016
Międzynarodowe zawody Budapest Cup, Węgry
VII miejsce w kategorii Mixed Age

Mistrzostwa Polski, Gdańsk
III miejsce w kategorii Begginers
I miejsce w kategorii Novice Basic
I miejsce w kategorii Novice Advanced
II miejsce w kategorii Mixed age
I miejsce w kategorii Adult

Międzynarodowe Zawody Mozart Cup, Salzburg
VII miejsce w kategorii Novice Advanced

2014/2015
Mistrzostwa Polski, Toruń
I miejsce w kategorii Begginers
II miejsce w kategorii Juvenile
II miejsce w kategorii Novice Advanced
II miejsce w kategorii Mixed age

Międzynarodowe zawody NRW Trophy, Niemcy
V miejsce w kategorii Mixed Age
VI miejsce w kategorii Mixed Age (grupa Novice Advanced)
III miejsce w kategorii Juvenile

2013/2014
Międzynarodowe zawody Swiss Cup
V miejsce w kategorii Adults
IV i VII miejsce w kategorii Novice Basic

Mistrzostwa Polski, Gdańsk
I miejsce w kategorii Adults
I miejsce w kategorii Novice Basic
I miejsce w kategorii Juvenile


2012/2013
Międzynarodowe zawody Swiss Cup 2013
IV miejsce w kategorii Novice Basic

Mistrzostwa Polski, Toruń 2013
IV i V miejsce w kategorii Juvenile
I miejsce w kategorii Novice Basic


Zobacz trening grupy Olivia Dance.