Szlak Borsuka w Sopocie

29 listopada 2012 (artykuł sprzed 9 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Szlak Borsuka, to nowa ścieżka historyczno-przyrodnicza na terenie Sopotu. Powstała z inicjatywy marszałka senatu - Bogdana Borusewicza, uczestnika opozycji demokratycznej, dla upamiętnienia wędrówki trójmiejskich opozycjonistów, członków Komitetu Obrony Robotników oraz podziemia stanu wojennego.Przebieg i atrakcje turystyczne na szlaku:

Szlak Borsuka liczy nieco ponad 3 km i wiedzie od ul. 23 Marca zobacz na mapie Sopotu przez Małą Gwiazdę, Glinianą Górę, Rezerwat Przyrody "Zajęcze Wzgórze", po ul. Kasprowicza zobacz na mapie Sopotu. W całości przebiega przez lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Gdańsk (leśnictwo Sopot). Szlak oznakowany jest w obu kierunkach, dlatego można zacząć go i skończyć zarówno w Dolinie Gołębiowskiej jak i przy Zajęczym Wzgórzu.

Osobiście wyruszyłem z Doliny Gołębiewskiej. Szlak rozpoczyna się w miejscu przecięcia ul. 23 Marca z długodystansowym, pieszym Szlakiem Skarszewskim, oznakowanym na zielono. Stąd podążamy krętą leśną drogą do węzła szlaków nazwanego Małą Gwiazdą. Po drodze, z lewej strony mijamy Ośle Wzgórze. Na tym odcinku szczególną uwagę zwracają namalowane na głazach wścibskie oczy agentów, wszędzie i stale obserwujących nasze poczynania na ścieżce. Na Małej Gwieździe spotykamy inne piesze szlaki, m.in. długodystansowy szlak pieszy Wzgórz Szymbarskich idący z Sopotu do Sierakowic oraz inne krótsze sopockie szlaki spacerowe. Wspinając się grzbietami Poziomkowych Wzgórz w końcu osiągamy koronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz szczyt Glinianej Góry, na której umieszczono kamienny obelisk upamiętniający losy opozycjonistów, członków Komitetu Obrony Robotników oraz podziemia stanu wojennego.

Szczyt góry pełni również rolę punktu widokowego, skąd rozpościera się wspaniały widok na uzdrowisko i Zatokę Gdańską, a przy przejrzystym niebie swobodnie dostrzec można także Mierzeję Helską.
Wędrując dalej, szlak schodzi do granic Rezerwatu Przyrody "Zajęcze Wzgórze", w którym chroniony jest starodrzew buka i dębu. Jak opisuje znajdujący się tam drogowskaz, występuje tu około 90 gatunków roślin naczyniowych, w tym gatunki chronione, takie jak: bluszcz pospolity, jarząb szwedzki, marzanka wonna i konwalia majowa. Mijając obszar rezerwatu, dochodzimy do ul. Kasprowicza, gdzie kończymy naszą wędrówkę.

Czas przejścia szlaku: w tempie spacerowym zajmie mniej więcej 60-75 min.

Ślad GPS szlaku

Oznakowanie szlaku w terenie:

Ścieżkę oznakowano w terenie wg standardu szlaków dydaktycznych PTTK.
Jak znakowane są ścieżki spacerowe, dydaktyczne oraz szlaki piesze, obrazuje poniższy schemat:

Opinie (15) ponad 20 zablokowanych

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • po borsukach tylko nazwa zostanie

    • 11 4

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.