Szlak Wejherowski w zimowych warunkach

17 stycznia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Szlak Wejherowski, to jeden z najdłuższych, pieszych szlaków Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Chcąc go pokonać trzeba zmierzyć się z dystansem 55 km. Osoby wytrwałe w marszach, z pewnością pokonałyby go w jeden dzień. Naszej grupie marszruta w warunkach zimowych zajęła dwa dni. Szlak z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Jeśli choć trochę znacie rzeźbę trójmiejskich lasów, wiecie, że niektóre szczyty potrafią sięgać 200 m n.p.m. Szlak Wejherowski na swej trasie pokonuje wiele wzniesień, a gdy śniegu jest po kolana, wędrówka staje się znacznie bardziej wymagająca.Oznakowany kolorem czerwonym, pieszy szlak to trasa zarówno na wędrówkę jak i na rower. Poruszając się szlakiem na dwóch kółkach warto wiedzieć, że wyprawa tą trasą jest dość wymagająca. Szlak Wejherowski należy podzielić na dwa etapy. Odcinek z Sopotu do Bieszkowic jest znacznie bardziej wymagający niż ten z Bieszkowic do Wejherowa. Przeważają na nim liczne, strome wzniesienia, które często pokonujemy wąskimi i stromymi ścieżkami. W jednym miejscu występują także schody. Dlatego też jeśli podejmiecie wyzwanie na rowerze, trzeba liczyć się z faktem, że nie wszędzie uda się podjechać. Miejscami rower trzeba będzie nieść na plecach.

Pierwszy etap szlaku wiedzie w strefie krawędziowej wysoczyzny obfitującej w liczne wzgórza. Trasa pnie się raz w górę, raz opada stromo w dół. Ze szczytów wzniesień rozpościerają się malownicze widoki, co z pewnością jest rekompensatą za poniesiony trud marszruty tego odcinka. Prócz pięknych wzgórz pokonamy także liczne doliny i wąwozy zachwycając się szemrzącymi tam potokami: Swelinią, Źródłem Marii, Kaczą, a także Zagórską Strugą. Po pokonaniu górzystych obszarów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego odetchniemy nieco na otwartych przestrzeniach Polany Lesockiej.

Drugi etap szlaku wiedzie po terenie zdecydowanie mniej pagórkowatym. Przed nami więc sielanka wśród przepięknych lasów, jezior i tzw. Bieszkowickich Moczarów. Na odcinku tym towarzyszą nam malownicze akweny: Jezioro Zawiat, Bieszkowickie, Rąbówka, Wygoda, Pałsznik, Borowo, a od Jeziora Wyspowo - dolina i meandrujący nią Potok Cedronu. Po pokonaniu pięknych lasów dochodzimy do pięknie zaaranżowanego Parku Miejskiego im. Aleksandra Majkowskiego. Zbliżając się do cywilizacji wyłania się odrestaurowany pałac Przebendowskich i Keyserlingków, obecnie siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie.Dalej marszruta ciągnie się aż do dworca kolejowego, jednak mało atrakcyjnymi uliczkami miasteczka. Zamiast puścić szlak przez pobliski rynek - Plac Jakuba Wejhera oraz ul. Jana III Sobieskiego, przy której zobaczyć można ciekawe, zabytkowe kamieniczki, planiści kierują turystów przez jakąś zapyziałą ulicę i krzywe chodniki, na których zęby można stracić. Moim zdaniem, ostatni odcinek szlaku jest zupełnie nieprzemyślany.

>>>Ślad gps i mapa wędrówki Szlakiem Wejherowskim

Informacje o szlaku:

-Nazwa: Szlak Wejherowski
-Początek: Sopot Kamienny Potok, ul. Łowicka przy stacji kolejowej
-Koniec: Wejherowo, ul. Dworcowa, przy dworcu kolejowym
-Dystans: 55 km
-Kolor oznakowania w terenie: czerwony
-Czas przejścia z przerwami: 14 godzin / rozłożony na dwa dni
-Podłoże: leśne dukty / miejscami drogi asfaltowe
-Najwyższy szczyt: Góra Pucka, 201,1 m n.p.m.
-Poziom trudności: dla średniozaawansowanych piechurów i rowerzystów
-Ciekawe miejsca:
+doliny potoków: Swelini, Źródła Marii, Kaczej, Zagórskiej Strugi, Cedronu,
+jeziora i torfowiska zaliczane do tzw. Bieszkowickich Mokradeł.
+Zespół pałacowo-parkowy, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie
-Info: szlak można pokonać rowerem górskim
-Nocleg: Ośrodek Wypoczynkowy w Bieszkowicach

-Do zaplanowania wędrówki użyliśmy mapy:
Nadleśnictwo Gdańsk w skali 1:20 tys. PN i 1:25 tys. PD wydawnictwa Eko-Kapio.plGALERIA ZDJĘĆ fot. Krzysztof Kochanowicz i Marek Zięba [GR3miasto]

Wędrówkę prowadzili: Krzysztof Kochanowicz i Marek Zięba [GR3miasto]

Idea wędrówek w weekendy:

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych wypadów rowerowych, które organizowane są przez cały rok kalendarzowy. Jesienią, zimą i wiosną wyruszamy także na piesze wędrówki zarówno po najbliższych nam okolicach, jak i nieco dalszych.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto