Szlak rowerowy Pradoliny Łeby-Redy

15 lutego 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Szlak Pradoliny Łeby-Redy, to dość łatwa, rodzinna trasa rowerowa, która wiedzie skrajem Wysoczyzny Żarnowieckiej, od Lęborka po Wejherowo. Jak sama nazwa podpowiada, marszrucie towarzyszą koryta rzek Łeby i Redy, które niejednokrotnie przecinamy po drodze. Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym i liczy prawie 50 km. Na swej trasie pokonuje głównie szerokie drogi gruntowe i leśne dukty, z dala od wzmożonego ruchu samochodowego.Oznakowanie szlaku i jego kierunkowość:

Szlak Rowerowy Pardoliny Łeby-Redy jest oznakowany w obu kierunkach, co z pewnością ułatwia poruszanie się. Oznakowanie początkowe jest w fatalnym stanie, a kolejne z pewnością wymagające odnowienia. Na całej długości szlaku mamy do czynienia z oznakowaniem malowanym - głównie na drzewach. Na terenie Powiatu Lębork szlak wymalowany jest prawidłowo, czyli od frontu zarówno z przodu, jak i z tyłu, zaś w Powiecie Wejherowskim najwidoczniej chciano zaoszczędzić na farbie. Oznakowanie umieszczono tam na boku drzew, przez co jest zupełnie niewidoczne, a na skrzyżowaniach nie do końca wiadomo którędy dalej jechać.
Przed kilkoma laty, trzymając się oznakowania o tym samym kolorze można było kontynuować wycieczkę z Wejherowa do Rumi. Niestety, obecnie na odcinku tym nie ma żadnego znakowanego szlaku rowerowego.

Więcej na ten temat znajdziecie w opisie wycieczki rowerowej wzdłuż Wysoczyzny Żarnowieckiej.

Nawierzchnia szlaku i bezpieczeństwo:

Szlak Rowerowy Pradoliny Łeby-Redy wiedzie głównie szerokimi i ubitymi leśnymi duktami oraz drogami gruntowymi, z dala od wzmożonego ruchu samochodowego , dlatego też, to dobry przykład trasy nadającej się do turystyki rowerowej zarówno z sakwami jak i wycieczek rodzinnych z dziećmi. Trasa wiedzie przez malownicze lasy, a także otwarte przestrzenie. Strona północna szlaku serwuje swym podróżującym przepiękne pagórkowate rejony Wysoczyzny Żarnowieckiej, zaś południowa rozległe pola, przez które meandrują wspomniane w tytule szlaku rzeki: Łeba i Reda. Na skraju drogi porastają też liczne okazałe pomniki przyrody, to ogromne lipy, to dęby, warto więc zatrzymać się tu i ówdzie. Warto też kilka chwil poświęcić miejscowości Góra, w której znajduje się stary dwór z zarośniętym parkiem oraz neobarokowy kościół, z podobno przepięknym wnętrzem, którego niestety nie udało nam się zwiedzić.

Na szlaku występuje kilka miejsc do odpoczynku. Najlepiej wyposażone w zadaszone wiaty, stoły, ławki, a także stojaki rowerowe, występują na siedmiokilometrowym odcinku między Łęczycami a Chmieleńcem, którędy wiedzie niedawno wytyczony Szlak Rowerowy Pstrąga Tęczowego w Gminie Łęczyce.

Choć szlak wiedzie z Lęborka do Wejherowa, wycieczkę kontynuować można jeszcze do trójmiasta, jednak dalsza część trasy po pierwsze nie jest oznakowana, po drugie jazda przez Redę, Rumię i Gdynię nie jest już tak ciekawa jak poprzednie odcinki. Nawet niewiadomo jak bardzo byśmy się starali, to i tak nie mamy specjalnie jak ominąć cywilizacji.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz & Piotr Książek

Statystyki trasy:

Mapa i ślad gps szlaku (wraz z dojazdem od dworca PKP Lębork)

-Początek szlaku: Mosty k./Lęborka, ul. Wiejska
-Koniec szlaku: Wejherowo Nanice, ul. Chopina
-Dystans: 45 km (z centrum Lęborka: 48 km)
-Czas jazdy wraz z postojami: +/- 4,5 godziny
-Nawierzchnia: drogi gruntowe oraz leśne dukty, miejscami także drogi asfaltowe
-Oznakowanie: dostateczne / dwukierunkowe (słabe na terenie Powiatu Wejherowskiego)
-Rekomendowany rower: trekkingowy lub górski
-Trasę można pokonać z przyczepką rowerową

Ogólna ocena szlaku: 3+/5

Którędy dalej?

Chcąc kontynuować przejażdżkę do trójmiasta, najlepiej nadłożyć kilku, kilkunastu kilometrów. My w drodze do Gdańska zdobiliśmy to kilkakrotnie, przez co mimo zimowej aury pękło ponad 100 km.

Statystyki trasy:

Mapa i ślad gps całej wycieczki

-Łączny dystans ciut ponad: 100 km ;)
-Czas jazdy wraz z postojami: +/- 8 godzin

Zapoznaj się z innymi szlakami rowerowymi Kaszub:

1. Szlak długodystansowy z Lęborka do Gdańska
2. Szlak do Dębu Świętopełka w Nadleśnictwie Lębork
3. Szlak Pstrąga Tęczowego w Gminie Łęczyce
4. Szlak rowerowy między Rumią a Redą
5. Szlak rowerowy do nadmorskiej plaży
6. Szlak Pierścienia Zatoki Puckiej
7. Trasa Rowerowa Północnych Kaszub

....i wiele innych!

Na widelcu mamy teraz Kaszuby!
Zamierzamy przejechać wszystkie szlaki rowerowe zdając Wam szczegółowy raport!
...później bierzemy się za resztę województwa m.in. Żuławy i Kociewie ;)

Przeczytaj także artykuł o Szlakach rowerowych przyjaznych rowerzystom.

Parametry trasy

48 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową