Szlak rowerowy do Dębu Świętopełka

23 stycznia 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Zimowa wycieczka do Dębu Świętopełka

Omawiając szlaki rowerowe wiodące do lub wychodzące z Lęborka warto wspomnieć o krótkiej oznakowanej kolorem niebieskim trasie do Dębu Świętopełka. Szlak ten liczy nieco ponad 18 km i wiedzie głównie drogami gruntowymi i leśnymi duktami. Wycieczkę szlakiem swobodnie zaproponować więc można rodzinom z dziećmi, którzy szukają przede wszystkim bezpiecznych tras z dala od wzmożonego ruchu drogowego.Inne szlaki rowerowe wychodzące z Lęborka:

1. Szlak długodystansowy z Lęborka do Gdańska
2. Szlak rowerowy Pradoliny Łeby-Redy

Przebieg szlaku rowerowego do Dębu Świętopełka:

Oznakowany kolorem niebieskim, szlak rowerowy rozpoczyna się na rogatkach miasta, przy skrzyżowaniu głównej arterii - ul. Jana Pawła II z ul. Małoszycką. Tuż za rozwidleniem, rozpoczyna się kompleks leśny, a wraz z nim trasa rowerowa, która powoli oddala się od cywilizacji. Jednak prawdziwego spokoju zaznamy dopiero po przejechaniu pięciu kilometrów, kiedy to szlak na dobre zagłębi się w "zielonych płucach Lęborka".

Będąc na obrzeżach wsi Leśnice, warto choć na chwilę odbić ze szlaku i zobaczyć maleńką, ciekawie zdobioną bryłę neogotyckiego kościółka p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wracając na szlak, zagłębiamy się w lesie i udajemy się na południe podążając równolegle do jednej z najkrótszych kaszubskich rzek - Silnicy (dopływ Łeby). Przemierzając malowniczy bór, szlak rowerowy podąża w kierunku leśnego parkingu, przy którym krzyżują się dwa inne szlaki turystyki pieszej: oznakowany kolorem czarnym, krótkodystansowy, spacerowy Szlak Księcia Świętopełka oraz zielony, długodystansowy Szlak Krajobrazów Młodoglacjalnych. Ze skrzyżowania tego do naszego celu, czyli Dębu Świętopełka pozostaje niespełna kilometr. Dalej można udać się albo rowerem, albo pieszo w towarzystwie lokalnej ścieżki edukacyjno-przyrodniczej wiodącej wśród innych okazałych pomników przyrody. Trasę wzbogacają tablice informacyjne o mijanych gatunkach drzew oraz miejsca odpoczynku.

Dąb Świętopełk zakiełkował w lasach kasztelanii białogardzkiej, za czasów namiestnika pomorskiego i księcia gdańskiego Świętopełka II. Nikt nie przypuszczał jednak, że to niepozorne wtedy jeszcze drzewo, przetrwa pomorską zawieruchę dziejową i będzie cieszyć ludzkie oko nawet w XXI wieku. Na pamiątkę lokalnego władcy z czasów szacowanych początków drzewa dąb otrzymał imię Świętopełk. Wiek dębu w zależności od źródła, szacuje się na ok. 630-700 lat. Obecnie Świętopełk mieści się w pierwszej dziesiątce najstarszych polskich drzew, liczy 22 metry wysokości i 770 cm w obwodzie.

*Alternatywa:

Po odpoczynku u boku jednego z najstarszych pomników przyrody, warto wybrać się także do pobliskiej wsi Krępkowice, gdzie znajduje się zabytkowy drewniany dworek myśliwski. Jeśli planujemy zatrzymać się tu na dłużej, to idealne miejsce na wypoczynek.

Dworek Myśliwski został wzniesiony w 1926 r. i należał do hrabiów z rodziny von Osten. Powstał jako miejsce dla myśliwych, którzy zapraszani byli przez ówczesnych właścicieli wsi na polowania. Jako, że okoliczne tereny obfitowały w zwierzynę łowną, miejsce to było dosyć popularne. Istnieją przesłanki, że przyjeżdżał tu na polowania sam Herman Goering.

Po II Wojnie Światowej budynek przejęły Lasy Państwowe, przekształcając go w obiekt mieszkalny. Od końca lat dziewięćdziesiątych dworek niestety zaczął podupadać i powoli ulegał zniszczeniu. Na szczęście pojawił się pewien zapaleniec, który uratował go od ruiny i niepamięci. Tym samym historia tego miejsca ma ciąg dalszy. Obecnie jest to obiekt agroturystyczny z mnóstwem atrakcji.

Zresztą, co tu dużo opowiadać, sprawdźcie sami.

Wracamy na szlak...

W drodze powrotnej, oznakowany kolorem niebieskim szlak rowerowy podąża przez las, w towarzystwie wcześniej wspomnianego, pieszego Szlaku Księcia Świętopełka. Obie trasy przebiegają przez Dziechlino, a następnie obijają w kierunku dawnej wsi folwarcznej o nazwie Małoszyce. Po drodze szlaki docierają do węzła tras turystycznych, gdzie dochodzi wcześniej wspomniany, oznakowany kolorem zielonym, pieszy Szlak Krajobrazów Młodoglacjalnych i rozpoczyna się oznakowany kolorem czerwonym, pieszy Szlak Piękna Morenowego Krajobrazu. Jeśli mamy trochę czasu warto opuścić na chwilę szlak rowerowy i udać się wg oznakowań szlaków pieszych do oddalonego o niespełna pół kilometra starego cmentarza.

Niestety odcinek między Dziechlinem a Małoszycami nie należy do najprzyjemniejszych pod kątem turystyki rowerowej z uwagi na dość grząski piach, a następnie stary trakt z kamieni polnych. Jeśli przyjdzie nam pokonać ten odcinek z dziećmi, bądź ciągnąc przyczepkę, to jazda z pewnością skończy się pieszą wędrówką.

W Małoszycach warto rzucić okiem na starą kaplicę grobową, obecnie zamienioną na kościół filialny. Obiekt usytuowany jest w głębi przydworskiego parku, na osi alei złożonej z cisów i świerków, otaczającego od północy zabudowania folwarczne.

Ostatnim odcinkiem trasy jest asfaltowy, długi zjazd, miejscami dość stromy i kręty. Pomimo chęci pobicia wszelkich rekordów prędkości dobrze jest tu zachować ostrożność, gdyż mamy tu już do czynienia z ruchem drogowym, a zakręty są tu dość zdradliwe. Trasa kończy się w tym samym miejscu, skąd ją wcześniej rozpoczęliśmy.

Statystyki trasy:

Mapa i ślad GPS szlaku

Do realizacji trasy proponujemy mapę:
-Wydawnictwa: Eko-Kapio pt.Lasy Państwowe Nadleśnictwa Lębork w skali 1:40 000

-Początek i koniec szlaku: Lębork, początek ul. Małoszyckiej
-Dystans: 18 km
-Czas jazdy wraz z postojami: +/- 2,5 godziny
-Nawierzchnia: drogi gruntowe, leśne dukty, miejscami także drogi brukowe i asfaltowe
-Niewielki ruch drogowy na odcinku: Lębork - Małoszyce
-Oznakowanie: bardzo dobre / dwukierunkowe
-Rekomendowany rower: górski (sporo odcinków piaszczystych)
-Trasa raczej nie nadaje się na wycieczkę z dzieckiem w przyczepce rowerowej.
Niektóre odcinki są dość wyboiste inne zdecydowanie za wąskie na jazdę z przyczepką.

Ogólna ocena szlaku: 4/5GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz & Piotr Książek

Zapoznaj się z innymi szlakami rowerowymi w okolicy:

1. Szlak długodystansowy z Lęborka do Gdańska
2. Szlak rowerowy Pradoliny Łeby-Redy

....i wiele innych!

Na widelcu mamy teraz Kaszuby!
Zamierzamy przejechać wszystkie szlaki rowerowe zdając Wam szczegółowy raport!
...później bierzemy się za resztę województwa m.in. Żuławy i Kociewie ;)

Przeczytaj także artykuł o Szlakach rowerowych przyjaznych rowerzystom.

A skoro mamy zimę, warto zapoznać się także z "poradami":

1) Jak przygotować rower do zimy?
2) Jak jeździć na rowerze zimą?
4) Jak jeździć na rowerze zimą po mieście?
5) Jak ubrać się na rower, gdy za oknem mróz
6) Jak działa bielizna termoaktywna
7) Jak dodatkowo zabezpieczyć kończyny przed zimnem
8) Przegląd zimowych butów rowerowych w polskich realiach
9) Jak sprawują się opony kolcowane
10) Zimowa wycieczka z sakwami i biwak pod namiotem?

Parametry trasy

18 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową