Szlak rowerowy między Rumią a Redą

20 grudnia 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Oznakowany kolorem zielonym szlak rowerowy łączy Rumię z Redą. Trasa liczy 11,4 km i wiedzie głównie drogami gruntowymi przez lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Chcąc zatoczyć pętlę, można udać się przez miasto, wyłożonym kostką ciągiem pieszo rowerowym, który wiedzie wzdłuż ul. Leśnej, aż do granic z Rumią. Następnie mamy do wyboru, albo kontynuować wycieczkę dalej przez cywilizację, albo odbić z powrotem w kierunku lasu i udać się do miejsca rozpoczęcia wypadu leśną drogą gruntową prowadzącą krawędzią Pradoliny Kaszubskiej.Opis leśnego szlaku między Rumią a Redą:

Krótka leśna trasa łącząca Rumię z Redą, rozpoczyna się ona na końcu ul. Leśnej, u stóp Góry Markowca, której szczyt wznosi się na 92 m n.p.m. i jest świetnym punktem widokowym na Pradolinę Kaszubską, Kępę Oksywską, a także Zatokę Gdańską. Z tego miejsca wspomniany szlak wiedzie stromym zboczem góry, niezbyt przyjemną brukowaną drogą, mozolnie wspinając się na szczyt wysoczyzny. Na szczęście historyczny, odcinek "kocich łbów" szybko kończy się i dalej wycieczkę kontynuujemy ubitą drogą gruntową. Na odcinku tym trasa rowerowa pokrywa się z oznakowanym kolorem czarnym, pieszym Szlakiem Zagórskiej Strugi.

Oba szlaki zmierzają do Zbychowa. Przed lokalnym stawem żegnamy się ze Szlakiem Zagórskiej Strugi i kontynuujemy trasę do skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo. Jeśli planujemy postój, warto skorzystać z pobliskiego miejsca wypoczynku, przy którym zaaranżowano także trenażery do ćwiczeń oraz plac zabaw dla dzieci.

Przez całą wieś, aż po rogatki letniskowej osady Wyspowo, zielony szlak, którym podążamy wiedzie w towarzystwie głównego szlaku rowerowego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Ze Zbychowa kontynuujemy wycieczkę do Gniewowa, a następnie odbijamy na Redę. Niestety przez mniej więcej trzy czwarte trasy, na wielu opisanych wcześniej odcinkach, nawierzchnia drogi pozostawia wiele do życzenia. Jazda po tzw. kocich łbach nie należy do najmilszych, jeśli wybierzemy się na nią rowerem turystycznym. Dopiero, za Marianowem trasa odbija w zamkniętą szlabanem drogę leśną, która z dala od jakiegokolwiek ruchu kołowego, doprowadzi nas ubitą i szutrową drogą do rogatek Redy. Ostatni odcinek został świetnie zabezpieczony przed wjazdem na trasę nieproszonych gości, jednak szlabany zostały tak ustawione, że nie ma możliwości przejazdu tędy ani z sakwami, ani z przyczepką rowerową.

Zielony szlak rowerowy kończy się na granicy lasu, gdzie za szlabanem rozpoczyna się ul. Jara.

Statystyki trasy:

Mapa i ślad GPS szlaku

-Początek szlaku: Rumia, ul. Leśna
-Koniec szlaku: Reda, ul. Jara
-Dystans: 11,4 km
-Czas jazdy wraz z postojami: +/- 75 min
-Nawierzchnia: drogi gruntowe, leśne dukty, miejscami także drogi brukowe i asfaltowe
-Ruch drogowy: na odcinku: Rumia-Zbychowo-Gniewowo-Marianowo
-Oznakowanie: bardzo dobre / dwukierunkowe
-Rekomendowany rower: górski

-Niestety trasa niezbyt nadaje się na wycieczkę z dzieckiem w przyczepce rowerowej

Ogólna ocena szlaku: 3+/5

Którędy z powrotem?

Chcąc wrócić z Redy do Rumi, można oczywiście wykorzystać bogatą sieć leśnych duktów i ścieżek Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, bądź udać się dołem w wykorzystując miejską infrastrukturę rowerową. Wybieramy więc drugą opcję, sprawdzając przy okazji jak się miewa tutejsze drogi rowerowe...

Wraz z końcem szlaku rowerowego udajemy się w dół stromą ul. Jarą, która wiedzie przez willowe osiedle Redy. Jadąc tedy należy zachować szczególną ostrożność na wyjeżdżające z prywatnych posesji samochody. Następnie odbijamy w ul. Gniewowską i zjeżdżamy aż do prostopadłej ul. Leśnej. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i kontynuujemy wycieczkę wyłożonym kostką ciągiem pieszo rowerowym, wzdłuż wspomnianej ulicy i torów kolejowych. Na granicy miast Redy i Rumi mamy możliwość albo kontynuowania jazdy miejską infrastrukturą pieszo-rowerową, albo odbicia w kierunku lasu, gdzie wzdłuż jego granicy wiedzie droga gruntowa, która doprowadzi nas do miejsca rozpoczęcia wycieczki. Dość już tych spalin i miasta, uciekamy więc na łono przyrody.

Mapa i ślad GPS całej pętli

-Dystans: 17,1 km
-Czas jazdy wraz z postojami: +/- 120 min

Do realizacji trasy proponujemy mapę:
-Wydawnictwa: Eko-Kapio pt.Trójmiejski Park Krajobrazowy; 1:25 000.Zapoznaj się z innymi szlakami rowerowymi w okolicy:

1. Trasa Rowerowa Północnych Kaszub
2. Szlak Pierścienia Zatoki Puckiej
3. Szlak rowerowy do nadmorskiej plaży
4. Szlak skrajem Wysoczyzny Żarnowieckiej
5. Szlak długodystansowy z Lęborka do Gdańska

....i wiele innych!

Na widelcu mamy teraz Kaszuby!
Zamierzamy przejechać wszystkie szlaki rowerowe zdając Wam szczegółowy raport!
...później bierzemy się za resztę województwa m.in. Żuławy i Kociewie ;)

Przeczytaj także artykuł o Szlakach rowerowych przyjaznych rowerzystom.

Parametry trasy

11 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową