Szlak rowerowy w Lasach Otomińskich

6 listopada 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Przedłużono rowerowy Szlak Kłodawski

Nadleśnictwo Kolbudy oddało do użytku nowy, znakowany Szlak Rowerowy "Wolność jest w Naturze". W dużej mierze pokrywa się on z wyznakowaną przed laty Pętlą Otomińską. Odnowiona leśna trasa pozwala przedostać się z gdańskich przedmieść do Bąkowa, a stamtąd kontynuować wycieczkę w kierunku Kaszub, bądź Kociewia. W zależności od wybranego wariantu szlak pokonuje 8 lub 13 km przemierzając malownicze Lasy Otomińskie.Opis wycieczki szlakiem:

Szlak rowerowy rozpoczyna się na przedmieściach Gdańska, nieopodal tzw. Wróblówki zobacz na mapie Gdańska Znajduje się tam także mały parking leśny, gdzie można zaparkować samochód. W zależności od przyjętego wariantu, teren po którym przebiega 8 lub 13- kilometrowy szlak rowerowy jest dość pagórkowaty, jednak pokonanie kilku podjazdów przez malownicze jary i wąwozy przebiega bez większego trudu. Mniej więcej w połowie trasy ustawiono zadaszoną wiatę ze stołem i ławami, w której może się posilić nawet duża grupa rowerzystów. Kilka innych miejsc postojowych zaaranżowano w szczególnie urokliwych punktach, np. przy Rezerwacie Przyrody Bursztynowa Góra oraz przy śródleśnym bagnisku o nazwie Czarny Staw. Zadaszone miejsce wypoczynku i parking leśny znajduje się także na końcu trasy w Bąkowie zobacz na mapie Gdańska

Przemierzając szlak mamy okazję choć na chwilę odetchnąć od cywilizacji. W Lasach Otomińskich prócz znanego wszystkim jeziora, które co jakiś czas przebłyska zza drzew podziwiać można wiele głębokich jarów i wąwozów, w których szemrzą strumyki, a także malownicze bagniska i większe stawy, zachęcające do postoju i kontemplacji przyrody. Po oddaleniu się nieco od głównych ścieżek pokonywanych przez spacerowiczów zaznamy prawdziwej ciszy i spokoju. Ciekawym miejscem wypoczynku jest także Rezerwat Przyrody Bursztynowa Góra i neolityczna kopalnia bursztynu, po której pozostała ogromna na 40 metrów głębokości i 15 m średnicy jama.

Pokonanie szlaku ułatwiają nam kierunkowe tablice.

Oznakowanie i nawierzchnia szlaku:

Szlak rowerowy oznakowany jest w obu kierunkach kolorem czerwonym. Po drodze występują też mapy informujące podróżującego szlakiem rowerzystę o miejscu, w którym jest. Tablice takie znajdują się w miejscu rozpoczęcia i zakończenia szlaku, a także na rozwidleniu trasy. Szlak rowerowy w wielu miejscach przecina także szlaki turystyki pieszej: oznakowany kolorem żółtym Szlak Bursztynowy, czarny Szlak Wzgórz Szymbarskich oraz zielony Szlak Skarszewski, które też można przebyć na rowerze.

Mówiąc natomiast o nawierzchni, szlak w dużej mierze wiedzie utwardzonymi leśnymi duktami, z dala od wzmożonego ruchu drogowego. Na niektórych odcinkach zdarzają się także niespodzianki w postaci grząskiego piachu oraz ukrytych pod liśćmi sporych konarów drzew, ale tak właśnie wygląda dziki las. Jeśli oczekujemy gładkiego asfaltu, lepiej byłoby wybrać się na trasę nadmorską.

Statystyki trasy:

>>>Mapa i ślad GPS szlaku

-Początek szlaku: przedmieścia Gdańska, granica Lasów Otomińskich
-Koniec szlaku: Bąkowo / przy drodze nr 221 z Gdańska do Kościerzyny
-Dystans: w zależności od wariantu 8 lub 13 km
-Nawierzchnia: leśne dukty utwardzone, piaszczyste, a także najeżone korzeniami
-Rekomendowany rower: górski
-Trasy nie zaleca się dla turystyki rowerowej z sakwami ani z przyczepką do przewozu dzieci.

Ogólna ocena szlaku: 4+/5Dojazd i komunikacja z innymi szlakami w okolicach Lasów Otomińskich:

Dojazd do szlaku:

Zarówno w Bąkowie, jak i przy Wróblówce jest dość miejsca by zaparkować kilkanaście samochodów. Chętni mogą się również pokusić o dojazd Pomorską Koleją Metropolitarną do stacji Jasień i stamtąd, mało uczęszczaną drogą przecinającą ogródki działkowe, dotrzeć do początku szlaku przy Wróblówce.

Inne warianty i szlaki:

W miejscu zakończenia szlaku, czyli w Bąkowie wycieczkę kontynuować można równoległą i odseparowaną od szosy drogą rowerową do Kolbud. Tym, którzy szukają jednak więcej spokoju polecamy:

1) Szlak Bursztynowy
2) Szlak do Muzeum Hymnu Narodowego
3) Szlak elektrowni wodnych na rzece Raduni

Przykładowe trasy wycieczek rowerowych w okolicach Lasów Otomińskich:

1) Zakamarki Lasów Otomińskich
2) Wycieczka do Galerii Sulmin
3) Zabytkowa aleja lipowa nieopodal Widlina

Przeczytaj także artykuł o Szlakach rowerowych przyjaznych rowerzystom.

Parametry trasy

13 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową