Szlak rowerowy z Oliwy do Złotej Karczmy

16 grudnia 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Opisany przez nas szlak to nic nowego. Nitka wiodąca z Gdańska Oliwy do Złotej Karczmy jest częścią głównego szlaku rowerowego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, oznakowanego kolorem niebieskim. Poniższy artykuł przedstawia zarówno tę schyłkową część szlaku, jak również inne szlaki łącznikowe występujące na leśnym obszarze naszej aglomeracji.Parametry trasy

13 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - łatwy

Trasy rowerowe


Opis szlaku na odcinku z Gdańska Oliwy do Złotej Karczmy:

Oznakowany kolorem niebieskim szlak rowerowy łączy Gdańsk Oliwę ze Złotą Karczmą. Trasa liczy niespełna 8 km i w większości wiedzie drogami gruntowymi przez lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Chcąc zatoczyć pętlę i nie wracać z powrotem tą samą trasą, możliwości mamy wiele. Przez tutejsze tereny wiedzie wiele duktów, które wykorzystać można pod kątem ułożenia ciekawej trasy rowerowej.

Wycieczkę szlakiem rozpoczynamy od ul. Bytowskiej, przy zabytkowej Kuźni Wodnej.

Ruszamy więc w górę Potoku Oliwskiego, ale po niespełna 300 m odbijamy w kierunku pięknie odrestaurowanego domu młynarzy, który znajduje się na terenie kompleksu hotelowego Dworu Oliwskiego. Tuż za nim powoli zaczynamy zagłębiać się w lesie. Początkowo trasa wiedzie przez rozległą Dolinę Czystej Wody, na horyzoncie której wyłaniają się liczne wzniesienia trójmiejskich lasów. Podążając w górę Drogą Marnych Mostów zaczynamy mozolnie wspinać się na górne tarasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Najcięższym odcinkiem będzie kilkusetmetrowa serpentyna przed tzw. Starym Ogrodem. Tu droga przyjmuje niemalże górski charakter... kto by przypuszczał, że nad morzem będziemy mieli do czynienia ze wzniesieniami liczącymi po 150-200 m wysokości !

Po osiągnięciu szczytu droga rozwidla się. Śledząc oznakowanie, odbijamy więc w lewo i zjeżdżamy Węglową Drogą w dół Doliny Zajączkowskiego Potoku. Po dojechaniu do dość rozległej polany warto trochę odsapnąć, robiąc sobie przerwę przy Diabelskim Kamieniu.

Chwilę przed Doliną Radości szlak niebieski najpierw po łuku delikatnie odbija w lewo, po czym ostro w prawo, w leśną asfaltówkę zwaną Matarniańską Drogą. Jest ona zdecydowanie węższa niż wiodąca tuż obok Droga Klesza, a także zdecydowanie rzadziej uczęszczana. Przez pierwsze kilkaset metrów towarzyszy nam malownicza Dolina Bobrów i drzewa pomnikowe. Nieco wyżej trasa szlaku odbija w gruntowy dukt zwany Trawiastą Drogą, który kończy się na rogatkach Złotej Karczmy. Po drodze szlak rowerowy łączy się także z innymi szlakami turystycznymi przecinającymi tę część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Podsumowanie:

Z pewnością trasa należy do bardzo przyjemnych i klimatycznych. Główną jej atrakcją jest otaczająca przyroda. Niestety w dużej mierze ukształtowana przez leśników i w bardzo małym stopniu odzwierciedlająca dawny i naturalny urok Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Niewątpliwą atrakcją jest zabytkowa Kuźnia Wodna, przy której szlak rozpoczyna swój bieg.Statystyki trasy:

Mapa i ślad GPS szlaku

-Początek szlaku: Gdańsk Oliwa, róg ul. Kwietnej i Bytowskiej
-Koniec szlaku: Gdańsk Złota Karczma, wyjazd z lasu ul. Harfowa
-Dystans: 8,1 km
-Czas jazdy wraz z postojami: +/- 60 min
-Nawierzchnia: drogi gruntowe, leśne dukty, miejscami także drogi asfaltowe

-Oznakowanie: bardzo dobre / dwukierunkowe
-Rekomendowany rower: trekkingowy lub górski

-Trasę można pokonać z przyczepką rowerową

Ogólna ocena szlaku: 4+/5

Którędy z powrotem?

Trójmiejski Park Krajobrazowy to obszar leśny poprzecinany różnorodnymi drogami i duktami. Z pewnością każdy rowerzysta znajdzie tu coś dla siebie. W miejscu zakończenia szlaku, z powrotem do Gdańska Oliwy dostać się można na kilka sposobów. Najkrótsza trasa wykorzystuje szeroki leśny dukt zwany Szwedzką Groblą, a następnie asfaltową trasę wijącą się wzdłuż Potoku Oliwskiego, aż po wcześniej wspomnianą zabytkową Kuźnię Wodną.

Mapa i ślad GPS całej pętli

-Dystans: 13 km

-Czas jazdy wraz z postojami: +/- 80 min

Zapoznaj się z innymi szlakami rowerowymi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego:

Główny szlak rowerowy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Trójmiejski Park Krajobrazowy to obszar poprzecinany wzdłuż i wszerz kilkunastoma różnymi szlakami rowerowymi, jednak są to przede wszystkim tzw. szlaki łącznikowe, których celem jest dogodny dojazd z danego osiedla, bądź głównego szlaku rowerowego.

Rowerowe szlaki łącznikowe:

1. szlak z Gdańska Osowy do Źródła Marii
2. szlak z Gdańska Osowy do Gdyni Fikakowa
3. szlak z Gdyni Głównej do Chwarzna
4. szlak z Gdyni Witomina do Chyloni
5. szlaki w okolicy Leśniczówki Gołębiewo

Przeczytaj także artykuł o Szlakach rowerowych przyjaznych rowerzystom.

Parametry trasy

13 km

Region - Trójmiasto i okolice

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową