Szlaki rowerowe w Gminie Kartuzy

6 grudnia 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz

W Gminie Kartuzy znajdziemy kilka ciekawych i świetnie oznakowanych szlaków rowerowych. Wiodą one głównie drogami gruntowymi z dala od wzmożonego ruchu samochodów, bądź leśnymi duktami, na których zaznamy spokoju i wypoczniemy od cywilizacji. W Kartuzach rozpoczynają się dwa szlaki rowerowe: tzw. Trasa Przyrodnicza wiodąca do Sianowa i Trasa Chmieleńska - jak sama nazwa podpowiada, wiodąca w kierunku Chmielna. Oprócz tych dwóch na uwagę zasługują opisane przez nas wcześniej rodzinne szlaki rowerowe wokół Pomieczyńskiej Huty oraz Trasa Zamkowa w okolicach Chmielna.Oznakowanie szlaków i ich kierunkowość:

Kartuskie szlaki rowerowe są dobrze oznakowane w obu kierunkach, co ułatwia poruszanie się. Przed skrzyżowaniami mamy prawidłowe znaki kierunkowe, a tuż za nimi znaki potwierdzające kierunek jazdy, dlatego też szlak nie wymusza od nas przymusowych postoi by zerknąć na mapę, czy oby na pewno zmierzamy w odpowiednią stronę. Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach stan obecnego oznakowania zostanie utrzymany przez gminę, a rowerzyści poruszający się nim podobnie jak my dopiszą pozytywne opinie.

Nawierzchnia szlaków i bezpieczeństwo:

Kartuskie szlaki rowerowe wiodą głównie szerokimi i ubitymi drogami gruntowymi, z dala od wzmożonego ruchu samochodowego, a także ubitymi leśnymi duktami, które jak najbardziej nadają się do turystyki rowerowej zarówno z sakwami jak i wycieczek rodzinnych z dziećmi. Trasy wiodą przez lasy oraz otwarte przestrzenie, serwując podróżującemu przepiękne widoki na tutejsze wzniesienia, mieniące się różnymi barwami pola uprawne, łąki i pastwiska, a także malownicze jeziora.

Jedyne co nie do końca nam się podoba, to fakt, że oba szlaki prowadzą z jednej miejscowości do drugiej, nie zataczając pętli. Nie jest to jednak problemem dla rowerzysty, który potrafi odnaleźć się na mapie i samodzielnie wytyczyć sobie drogę z powrotną dlatego też w naszym opisie znajdziecie także dogodną trasę, która łączy oba szlaki w ciekawą pętlę dając przykład całodniowej wycieczki rowerowej.

1. Kartuska Przyrodnicza Trasa Rowerowa:

Nazwa szlaku wręcz idealnie odzwierciedla to, z czym mamy do czynienia po drodze. W lasach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego odnajdziemy harmonię dla naszego ciała i ducha, będzie także niejedna okazja do odpoczynku nad kameralnym oczkiem wodnym, bądź malowniczym jeziorem. To wymarzona wycieczka dla osób ceniących sobie ciszę i spokój z dala od cywilizacji.

Oznakowany kolorem zielonym szlak rozpoczyna się w przy kartuskiej Kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym samym miejscu mamy także początek oznakowanej kolorem niebieskim - Chmieleńskiej Trasy Rowerowej, o której opowiemy szerzej nieco później. Przez pierwsze kilkaset metrów oba szlaki wiodą w tym samym kierunku, przemierzając osiedle domków jednorodzinnych. Rozdzielają się dopiero na skrzyżowaniu ulic Adama Mickiewicza i Mikołaja Reja. Wraz z końcem tej drugiej wydostajemy się także z Kartuz. Nie mija nawet 15 min jak cywilizacja zostaje za naszymi plecami. Przez najbliższe kilka kilometrów podążamy dość krętą, ale bardzo malowniczą drogą gruntową w towarzystwie licznych leśnych mokradeł i oczek wodnych. Niespełna trzy kilometry dalej trasa delikatnie zaczyna piąć się ku górze, której szczyt osiąga ponad 215 m n.p.m. U stóp wzniesienia szlak, którym podążamy łączy się z oznakowaną kolorem czerwonym Zamkową Trasą Rowerową.Jeśli jedziecie tędy pierwszy raz, warto rzucić okiem na skrywające się pośród wzgórz i drzew nieskończone "modernistyczne zamczysko."

Obiekt jest nam już dobrze znany, więc tym razem odpuszczamy sobie wizytę i mkniemy dalej. Zza murów zamczyska wyłania nam się przepiękny widok na Jezioro Rekowo i połączone z nim Jezioro Białe. Droga schodzi stromo w dół, zjeżdżając należy zachować szczególną ostrożność, gdyż latem porusza się tędy sporo ludzi. Przed Łapalicami szlak czerwony odbija w lewo, my zaś kontynuujemy prosto do krzyżówki z drogą nr 211. Po jej przecięciu wycieczkę kontynuujemy szosą o niewielkim natężeniu ruchu. Droga mozolnie zaczyna wspinać się na widoczne na horyzoncie wzniesienia , ale dla odwrócenia naszej uwagi warto spojrzeć na lewo, na malowniczo położone Jezioro Łapalickie. Na szczycie odbijamy w lewo i kontynuujemy wspinaczkę pod kolejną "premię górską". W tej części regionu jest sporo wzniesień, ale rozciągające się z nich widoki rekompensują nawet najcięższy podjazd. Tym razem poszło dość szybko, znacznie szybciej niż nam się wydawało. Na szczęście, na górze drogowskazy szlaku informują nas o odbiciu na drogę gruntową. W końcu ulga... osobiście nie przepadam za szosami, chyba, że tymi w Skandynawii ;)

Na kolejnym odcinku szlak przemierza malownicze leśne tereny zbliżając się do Jeziora Białego, nad którym znajduje się kąpielisko oraz teren do gier i zabaw dla dzieci. To wspaniałe miejsce na odpoczynek, nie tylko latem. Wspominaliśmy o nim przy okazji opisu rodzinnych szlaków rowerowych Pomieczyńskiej Huty.

Kontynuując wycieczkę do Sianowa, przed Pomieczyńską Hutą, Kartuska Przyrodnicza Trasa Rowerowa łączy się ze szlakiem niebieskim, zaś za miejscowością ze szlakiem zielonym, co jest trochę mylące dla naszego szlaku, który też oznakowany jest kolorem zielonym. Na szczęście na krzyżówce szlaków nieopodal Leśniczówki Smolne Błoto stoi tablica informacyjna z opisaną siecią szlaków, które tędy przebiegają. Trzymając się więc wskazówek odbijamy w kierunku lokalnego rezerwatu przyrody i udajemy się do naszego celu w towarzystwie Rowerowego Szlaku Błękitnego.

Statystyki trasy:

>>>Mapa i ślad GPS szlaku

- Początek szlaku: Kartuzy,
- Koniec szlaku: Sianowo,
- Dystans: 25,9 km
- Czas jazdy wraz z postojami: +/- 120 min
- Nawierzchnia: drogi gruntowe oraz leśne dukty, miejscami także drogi asfaltowe
- Oznakowanie: bardzo dobre / dwukierunkowe
- Rekomendowany rower: trekkingowy lub górski

-Trasę można pokonać z przyczepką rowerową

Ogólna ocena szlaku: 4+/5Łącznik między szlakami:

Zaproponowany przez nas łącznik umożliwia bezpieczne przedostanie się z jednego szlaku na drugi, jak również powrotu do miejsca rozpoczęcia wycieczki, jeśli podobnie jak my wyruszycie z Kartuz.
Podobnie jak wcześniej, w większości trasa prowadzi ubitymi drogami gruntowymi oraz rzadko uczęszczanymi szosami.

Z Sianowa ruszamy w kierunku Mirachowa, ale zaraz za mostkiem nad rzeką Łebą odbijamy w lewo w drogę wyłożoną płytami i zaczynamy mozolną wspinaczkę pod Łysą Górę, której szczyt wznosi się na 204 m n.p.m. Rozpościera się stąd niesamowity widok na wijące się w dole Jezioro Sianowskie. Droga wiedzie krawędzią zbocza, które odsłania kolejne pejzaże na rozległe na horyzoncie pagórki i mniejsze Jezioro Osuszyno. Mijamy Rzym, po czym droga schodzi krętym ślimakiem do regionalnej szosy nr 211, którą już wcześniej pokonywaliśmy. Tym razem przedostając się na druga stronę, udajemy się prosto do Chmielna, a następnie na rogatki miejscowości przesmykiem między jeziorami: Kłodnem, Białym i Rekowo, gdzie u stóp liczącej 224 m n.p.m. Góry Biskupiej rozpoczyna się Chmieleńska Trasa Rowerowa, którą kontynuować będziemy wycieczkę do Kartuz.

Statystyki trasy:

>>>Mapa i Ślad GPS samego łącznika

- Początek łącznika: Sianowo,
- Koniec łącznika: Rekowo,
- Dystans: 10,7 km
- Czas jazdy wraz z postojami: +/- 60 min
- Nawierzchnia: drogi gruntowe i asfaltowe, miejscami także betonowe płyty
- Rekomendowany rower: trekkingowy lub górski

- Trasę można pokonać z przyczepką rowerową

2. Chmieleńska Trasa Rowerowa:

Chmieleńska Trasa Rowerowa oznakowana kolorem niebieskim jest dość krótkim szlakiem. Wiedzie on między Rekowem a Kartuzami i liczy niespełna 7 km. Rozpoczynając trasę nieopodal Rekowa, na granicy lasu, szlak pnie się w kierunku Lasów Kartuskich dość stromym historycznym traktem, który wyłożony jest kamieniem polnym, który uniemożliwia jazdę. Na szczęście to tylko 200 metrów, a korona z głowy nie spanie jeśli trzeba będzie rower przenieść. Dalej trasa wiedzie utwardzonym duktem przemierzając lasy oraz otwarte przestrzenie w okolicy wsi Kosy. Zaś ostatni odcinek wiedzie szosą. Po dotarciu nad Jezioro Karczemne w Kartuzach, szlak wykorzystuje lokalną promenadę i zmierza nią nad samym brzegiem jeziora, po czym wylatuje na osiedlu domków jednorodzinnych gdzie łączy się z wcześniej opisaną Kartuską Przyrodniczą Trasą Rowerową by chwilę dalej zakończyć swój bieg.

Statystyki trasy:

>>>Mapa i ślad GPS szlaku

- Początek szlaku: Rekowo,
- Koniec szlaku: Kartuzy,
- Dystans: 6,8 km
- Czas jazdy wraz z postojami: +/- 45 min
- Nawierzchnia: drogi gruntowe oraz leśne dukty, miejscami także drogi asfaltowe
- Oznakowanie: bardzo dobre / dwukierunkowe
- Rekomendowany rower: trekkingowy lub górski

- Trasę można pokonać z przyczepką rowerową

Ogólna ocena szlaku: 4+/5
Propozycja wycieczki wykorzystująca oba szlaki rowerowe:

- Dystans: 43,3 km
- Czas jazdy wraz z postojami: +/- 4 godziny
- Nawierzchnia: drogi gruntowe oraz leśne dukty, miejscami także drogi asfaltowe
- Oznakowanie: bardzo dobre / dwukierunkowe
- Rekomendowany rower: trekkingowy lub górski

-Trasę można pokonać z przyczepką rowerową

Mapa i Ślad GPS całej pętli


Zapoznaj się z innymi szlakami rowerowymi Kaszub:

1. Szlaki Rowerowe wokół Pomieczyńskiej Huty
2. Szlaki Rowerowe w Gminie Parchowo
3. Trasa Rowerowa Północnych Kaszub
4. Szlak Pierścienia Zatoki Puckiej
5. Szlak rowerowy do nadmorskiej plaży
6. Szlak Pstrąga Tęczowego w Gminie Łęczyce
7. Chmielno a znakowane szlaki rowerowe
8. Szlak Kamiennych Kręgów w Gminie Somonino
9. Szlak Hutniczy w Gminie Somonino
10. Szlak długodystansowy z Lęborka do Gdańska

....i wiele innych!

Na widelcu mamy teraz Kaszuby!
Zamierzamy przejechać wszystkie szlaki rowerowe zdając Wam szczegółowy raport!
...później bierzemy się za resztę województwa m.in. Żuławy i Kociewie ;)

Przeczytaj także artykuł o Szlakach rowerowych przyjaznych rowerzystom.

Parametry trasy

43 km

Region - woj. pomorskie

Poziom trudności - łatwy

Znajdź trasę rowerową