Sztuki walki. Gdzie trenować w Trójmieście? Maraton brazylijskiego jiu jitsu

3 lutego 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Czy warto biegać po śniegu? Jakie korzyści, na co uważać, jak się przygotować?

W sobotę i niedzielę w hali AWFiS odbędzie się piąta edycja 24-godzinnego maratonu brazylijskiego jiu jitsu. Wpisowe kosztuje 30 zł. Start w sobotę o godz. 10, a uczestnicy będą mogli nocować na macie. Celem imprezy jest zbiórka pieniędzy na Fundację Pomorze Dzieciom. Przy tej okazji przypominamy, jak szlachetną i rozwijającą aktywnością są sztuki walki. W Trójmieście oferta jest wyjątkowo bogata i różnorodna.Sztuki walki i samoobrony w TrójmieścieMaraton brazylijskiego jiu jitsu odbędzie się po raz piąty. Impreza organizowana jest przez Klub Sportowy Złomiarz Team. Zasada trwania maratonu jest niezmiernie prosta: Przez 24 godziny na macie toczyć się będą walki. Stoper wystartuje o godz. 10 w sobotę i zatrzyma się o tej samej godzinie dnia następnego.

Uczestnicy, którzy mogą zgłaszać się bezpośrednio przed imprezą, wezmą udział w 5-minutowych walkach w formule gi / no gi. Można dołączyć w dowolnym momencie. Przy rejestracji każdemu zostanie nadany numer startowy, dzięki któremu będzie można kontrolować liczbę stoczonych walk. Przerwa na odpoczynek lub sen w dowolnym momencie. Uczestnicy mogą nocować na macie.

Celem piątej edycji będzie zbiórka pieniędzy na Fundację Pomorze Dzieciom. Hospicjum Pomorze Dzieciom to szczególne miejsce na mapie naszego kraju, gdzie codziennie trzymamy w ramionach anioły - małych bohaterów dotkniętych nieuleczalną chorobą.

Maraton jiu-jitsu, walki przez 24 godziny. Materiał archiwalny z 2019 roku.


Sztuki walki uchodzą za aktywność niezwykle szlachetną i rozwijającą nie tylko sprawność fizyczną. Bez względu na to, czy na treningi posyłamy najmłodszych chcąc zaszczepić im odpowiednie wzorce, czy sami decydujemy się spróbować swoich sił, korzyści może wynieść każdy. Na macie można odnaleźć równowagę, zarówno fizyczną jak i duchową. W Trójmieście oferta jest wyjątkowo bogata i różnorodna.

Wushu (Kung Fu)


Wushu to chińska sztuka walki, rozpowszechniona na zachodzie jako kung fu. Za początek systematyzacji wushu uważa się przybycie do klasztoru Shaolin hinduskiego mnicha o imieniu Bodhidharma. Wprowadzane przez niego praktyki buddyzmu polegały na długotrwałej medytacji w pozycji siedzącej. Odrętwiali mnisi często zasypiali, dlatego też Bodhidharma wprowadził do praktyki zestawy ćwiczeń fizycznych. Wushu wyróżnia się bogactwem form zarówno z bronią jak i bez: przemyślanych ćwiczeń formalnych, polegających na demonstracyjnym wykonywaniu ruchów imitujących uderzenia, kopnięcia i inne techniki walki w określonej kolejności, z dużą siłą, dynamiką i szybkością.

W Polsce jedną z wiodących szkół jest Shaolin Kung Fu w Gdyni, założona przez Krzysztofa Brzozowskiego, który szkolił się m.in. pod okiem mnichów oraz trenera kadry narodowej Chin. Sekcja zaprasza na treningi dzieci, młodzież i dorosłych. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół nr 9 w Gdyni przy ul. Chylońskiej 227. Koszt zajęć dwa razy w tygodniu wynosi 80 zł miesięcznie.

Maksymilian Murszewski opowiada o treningach wushuTaekwon-do


Taekwon-do to koreańska sztuka walki i samoobrony. Człony jej nazwy kolejno oznaczają: uderzenie, kopnięcie i wewnętrzną drogę rozwoju filozofii. Sportowa strona tej dyscypliny czyli taekwon-do ITF, podzielona jest na cztery konkurencje: walki, układy polegające na prezentacji technik, techniki specjalne czyli skoki wzwyż orz testy siły - rozbijanie desek. Polska należy do krajów dominujących w tej dyscyplinie.

Do krajowej czołówki należy Gdański Klub Taekwon-Do, który ma otwartą sekcję w Osowie. Treningi w zależności od grupy odbywają się od dwóch do czterech razy w tygodniu, a koszt to 100 zł miesięcznie dla młodzieży i dorosłych i 60 zł miesięcznie dla grup dziecięcych.

Aleksandra Wygonowska opowiada o treningach taekwon-doKarate


Powstałe na japońskiej wyspie Okinawa, Karate składa się z trzech elementów: kihon, kata, kumite. Kihon to techniki podstawowe: postawy, pozycje rąk, pchnięcia, uderzenia, rzuty, bloki, techniki wyskokowe, umiejętność padania i uników etc. Kata to z góry przygotowane formy demonstrowania obrony, ataku i kontrataku, a Kumite to walki.

W Trójmieście zajęcia z tradycyjnego karate dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzi m.in. Gdański Klub Okinawa Shorin Ryu Karate należący do światowej organizacji World Oshu-Kai Dento Okinawa Shorin-Ryu Karate Do Kobudo Federation. Kluby karate tradycyjnego znajdziemy też w Gdyni i w Sopocie.

Sukcesy młodych karateków z TrójmiastaPomorski festiwal wschodnich sztuk walki. Film archiwalny z 2018 roku.


Aikido


Aikido jest japońską sztuką walki bazującą na wykorzystaniu siły i impetu atakującego przeciwko niemu samemu. Wśród technik aikido znajduje się wiele skutecznych dźwigni, rzutów i unieruchomień. Do zalet ćwiczenia tej sztuki walki zaliczyć należy wzmacnianie organizmu poprzez ćwiczenia, a nawet korygowanie wad postawy. Na przestrzeni lat aikido stawało się coraz bardziej popularne i teraz są miliony ćwiczących na całym świecie. Jednym z nich jest także popularny przed laty aktor występujący w filmach akcji, Steven Seagal.

W Trójmieście aikido uczy m.in. Gdański Klub Aikido Katana, którego zajęcia odbywają się przy ul. Kołobrzeskiej. Pierwszych treningów można spróbować zupełnie za darmo.

Judo


Korzenie Judo sięgają XIX wieku. Powstała na kanwie jiu-jitsu po wyeliminowaniu elementów zagrażających zdrowiu lub życiu. W wolnym tłumaczeniu oznacza "drogę do zwinności" lub "drogę ustępowania. Łączy w sobie szlachetną sztukę walki z dyscypliną sportową, a z krótką przerwą, od 1964 roku stanowi dyscyplinę olimpijską.

W Trójmieście sekcje judo prowadzą m.in. AZS AWFiS czy SGKS Wybrzeże, ale dyscypliny tej można uczyć się w prywatnych szkółkach skierowanych przede wszystkim na najmłodszych: UKS Ada Judo Fun, UKS Grizzly Gdańsk czy UKS Galeon. Zajęcia najczęściej odbywają się w szkołach i zazwyczaj kosztują od kilkudziesięciu do stu-kilkudziesięciu zł miesięcznie, w zależności od liczby zajęć.

Maja Grochowiecka o treningach judoKendoKendo jest japońską odmianą szermierki sportowej, prowadzonej przy użyciu mieczy bambusowych. Jest zarazem jedną z japońskich sztuk walki określanych wspólnym mianem budo. Kendo może trenować każdy, od dzieci po seniorów. Większość ruchów jest symetryczna i działa w naturalnym zakresie ruchu stawów. Początkujący uczą się pracy nóg i władania shinai, czyli bambusowym mieczem.

W Trójmieście funkcjonują m.in. Furokan Gdańsk, Bushido Gdynia, Sopocki Klub Kendo czy Kendo Bushido Gdańsk. Pierwsze zajęcia zazwyczaj są darmowe, a miesięczne składki, dla tych którzy trenują regularnie to koszt ok. 100 zł przy czym kluby na początku szkolenia użyczają niezbędnego sprzętu.

Andrzej Malkiewicz opowiada o kendoZobacz trening kendo. Materiał archiwalny z 2017 roku.