stat

Trening dla zabieganych

5 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 6 lat)
Magdalena Iskrzycka

Bywa, że nasza przygoda z treningiem kończy się, gdy nie możemy znaleźć odpowiadających nam godzin ćwiczeń. Sprawdziliśmy, czy fitness kluby wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i starają się dostosować do ich napiętego rozkładu dnia.Zdaniem wielu instruktorów poranny trening jest najbardziej efektywny. Pozwala nie tylko poprawić kondycję, ale daje też zastrzyk pozytywnej energii na cały dzień. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że rano goni nas znacznie mniej obowiązków. Nie trzeba pomóc dziecku w odrabianiu lekcji ani gotować obiadu dla rodziny, nie zacznie się też ulubiony serial w telewizji. Nic oprócz lenistwa nie zatrzyma nas w domu, jedyną trudnością jest oczywiście konieczność wstania odpowiednio wcześnie.

Żeby poranny trening miał sens, w fitness klubie zjawić się trzeba co najmniej na dwie godziny przed rozpoczęciem pracy. To da nam czas na godzinę ćwiczeń, szybki prysznic i dotarcie do pracy bez większych przeszkód. Biorąc pod uwagę, że większość osób dzień rozpoczyna o godz. 8 lub 9, fitness klub musi być dla nich otwarty już o godz. 6 albo 7. Jeśli ktoś ma chęć ćwiczyć na siłowni lub w sali kardio, nie będzie miał większego problemu ze znalezieniem klubu, bo wiele obiektów działa już o tej porze. Schody zaczynają się dopiero, gdy chcielibyśmy uczestniczyć w zajęciach grupowych. Te policzyć można na palcach jednej ręki.

Najwcześniej, bo o godz. 6.15 rozpoczynają się zajęcia w gdańskim Fitness House, który mieści się we Wrzeszczu przy ETC. Zajęcia o takiej porze odbywają się, niestety, tylko raz w tygodniu i to w poniedziałek, właśnie wtedy, gdy ci nieco bardziej rozleniwieni weekendem mają największy problem z podniesieniem się z łóżka. Mimo to na zajęciach jest zwykle komplet.

- To trening na rowerach, troszkę intensywniejszy niż zwykły aerobic, ale każdy powinien dać radę - wyjaśnia pani Marta z Fitness House. - Chętnych nigdy nie brakuje, zwykle mówią, że te zajęcia pozwalają im dobrze zacząć tydzień.

O godz. 7 można poćwiczyć brzuch w Good Luck Clubie, takie zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu. W Calypso Sopot zajęcia grupowe zaczynają się w dni robocze o godz. 7.15. To na zmianę trening funkcjonalny na sali oraz jego rowerowa odmiana. Innych zajęć pozwalających ćwiczyć i zdążyć do porannych służbowych obowiązków nie udało nam się znaleźć. Choć pracownicy fitness klubów deklarują, że cieszą się one sporym zainteresowaniem.

- Na poranne zajęcia przychodzi grupa stałych bywalców, to ludzie z silną motywacją, którzy po prostu lubią te treningi. Nowe osoby dołączają sporadycznie - swoimi spostrzeżeniami na temat porannych zajęć dzieli się z nami Piotr Bednarczyk z Calypso Sopot. - Myślę, że w Polsce nie ma jeszcze nawyku porannego treningu, który tak modny jest na Zachodzie. Dominuje raczej przekonanie, że rano trzeba wstać i iść do pracy.

Nocne marki lubiące aktywny wypoczynek też nie mają łatwego życia. O godz. 21 zaczynają się ostatnie zajęcia w Calypso Sopot i Gdańsk, Fit Zone, Fitness Leon, Fit Med Salon, Body&Mind i Good Luck Clubie. Choć ten ostatni klub od 6 kwietnia otwarty będzie całą dobę.

- Do tej pory otwieraliśmy o godz. 6.30 i ludzie czekali już na progu, dlatego zapadła decyzja o tym, że staniemy się klubem całodobowym - mówi Jacek Niewęgłowski z Good Luck Club. - Myślimy o wprowadzeniu zajęć rozpoczynających się o godz. 22, dłużej pracować będzie też strefa relaksu.

Nie ulega też wątpliwości, że większość fitness klubów największe oblężenie przeżywa w godzinach popołudniowych, ale możliwość treningu o nietypowej porze jest z pewnością wygodna dla części osób. Instruktorzy ostrzegają jednak, aby korzystać z niej rozsądnie. Wybieranie się do fitness klubu o północy, gdy mamy za sobą długi i ciężki dzień, może być sporym obciążeniem dla organizmu, zwłaszcza jeśli będziemy tak postępować regularnie.

Szukasz fitness klubu? Zajrzyj do naszego katalogu.
Chcesz mieć możliwość ćwiczenia całą dobę?
45%

tak, to będzie bardzo wygodne

22%

tak, ale będę korzystać z niej okazjonalnie

10%

nie wiem, trudno powiedzieć

23%

nie, taki trening rozbije mój rytm dnia

zakończona

łącznie głosów: 151