Trening z gumami oporowymi. Zestaw ćwiczeń dla każdego

6 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski
Ćwiczenia z gumami oporowymi są bardzo wszechstronne i proste w wykonaniu. Więcej zdjęć (13)

Ćwiczenia z gumami oporowymi są bardzo wszechstronne i proste w wykonaniu.

fot. Aleksandra Świtońska/ Zdrowo Chudnij

Ćwiczenia z gumami oporowymi są bardzo wszechstronne i proste w wykonaniu.

fot. Aleksandra Świtońska/ Zdrowo Chudnij

Ćwiczenia z gumami oporowymi umożliwiają wszechstronny trening, który można dopasować do dowolnego poziomu wytrenowania. Prosty zestaw sześciu ćwiczeń, które możemy wykonać w domu, przygotowała dla nas Aleksandra Świtońska, trenerka personalna Zdrowo Chudnij.Joga. Układy do wykonania w domuĆwiczenia z gumami, inaczej nazywane taśmami, to rewelacyjny trening dla każdego, kto chce wzmocnić swoje mięśnie. Gumy oporowe - tak fachowo nazywa się ten przyrząd - są niewielkie i można je zabrać ze sobą wszędzie.

- Trening z gumami to jedno z najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych ćwiczeń, jakie można wykonać we własnym domu. Jest w stanie zaangażować różne partie mięśni na całym ciele. Takie rozwiązanie jest również znacznie bardziej ekonomiczne niż kupowanie karnetu na siłownię czy samodzielne zaopatrywanie się we wszystkie niezbędne przyrządy. Gumy kosztują bowiem od kilku do kilkudziesięciu złotych i cechują się naprawdę dużą wytrzymałością - mówi trenerka personalna, Aleksandra Świtońska Zdrowo Chudnij.

Domowy trening od judokówTrening z gumami może wykonać każdy - od osoby mającej na celu wymodelowanie sylwetki, aż po sportowców chcących przeciwdziałać kontuzjom. Tego typu aktywność fizyczna sprawdza się świetnie również w przypadku ludzi zainteresowanych amatorskim lub zawodowym bieganiem lub profesjonalnych kulturystów.

Na dodatek dzięki ćwiczeniom z gumami dość szybko poprawimy kondycję, wytrzymałość i przyspieszymy utratę zbędnych kilogramów. Ćwiczenia z gumami pozwolą także przyspieszyć naszą przemianę materii, a wykonywane regularnie, kilka razy w tygodniu, korzystnie wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego.

Prosty trening z odważnikiem kettlebell- Wszystko wynika z faktu, że ćwiczenia z gumą są niezwykle wszechstronne i pozwalają na dopasowanie swojego działania do potrzeb konkretnej osoby. W niektórych przypadkach działają lepiej niż podnoszenie ciężarów. Trening z gumami jest bezpieczny także dla kobiet w ciąży i tych, które niedawno urodziły dziecko. Oczywiście w przypadku młodych mam i kobiet spodziewających się dziecka należy skonsultować się z lekarzem, czy ćwiczenia nie zaszkodzą naszemu stanu zdrowia i czy już możemy wrócić do aktywności fizycznej - tłumaczy trenerka Świtońska.
Poniżej prezentujemy zestaw prostych ćwiczeń przygotowany przez naszą ekspertkę.

1. Ćwiczenie na mięśnie ud i pośladków
Pozycja wyjściowa: Ustaw się na macie w klęku podpartym. Gumę zaczep o uda - zarówno lewe, jak i prawe. Pilnuj wyprostowanych pleców. Ręce powinny znajdować się pod barkami, głowa jest przedłużeniem tułowia. Nie patrzymy ani w podłogę, ani na boki.

Ruch główny: Podnoś nogę do boku. Spróbuj odwodzić nogę ugiętą w kolanie. Wykonuj ćwiczenie naprzemiennie - raz na prawą, raz na lewą stronę. Zrób trzy serie po 10 powtórzeń.

2. Ćwiczenie z gumą na mięśnie nóg
Pozycja wyjściowa: Załóż gumę na nogi. Powinna znajdować się na wysokości ud. Połóż się płasko na plecach i zegnij nogi w kolanach. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Ręce połóż wzdłuż tułowia.

Ruch główny: Podnoś biodra do góry. Przenieś ciężar ciała na pięty. Cały czas napinaj pośladki. Zatrzymaj biodra w górze. Staraj się przywodzić i odwodzić kolana. Potwórz 10 razy. Wykonaj trzy serie.

3. Ćwiczenie z gumą na mięśnie brzucha
Pozycja wyjściowa: Połóż się płasko na plecach. Załóż gumę na stopy. Unieś proste nogi do góry. Pozostałą część gumy owiń wokół dłoni.

Ruch główny: Napnij mięśnie brzucha. Delikatnie podciągaj się na gumie. Staraj się oderwać barki od podłogi. Wróć na matę. Powtórz 10 razy, wykonaj trzy serie ćwiczenia.

4. Ćwiczenie z gumą na mięśnie ud, pośladków i ramion
Pozycja wyjściowa: Ustaw się przy ścianie w pozycji przysiadu. Gumę zaczep o stopy - zarówno lewą, jak i prawą. Pilnuj wyprostowanych pleców. Ręce powinny znajdować się na wysokości barków z gumą w dłoniach głowa jest przedłużeniem tułowia.

Ruch główny: W pozycji przysiadu wykonuj ruch ramion wyprostowanych do góry z gumą i powrót do pozycji wyjściowej. Wykonaj od 10-20 powtórzeń. Pamiętaj o oddechu.

5. Ćwiczenie z gumą na tricepsPozycja wyjściowa: Zaczep gumę o krzesło, kaloryfer, drzwi. Ręce powinny znajdować się nad głową z gumą, ugięte ramiona powinny przylegać do głowy.

Ruch główny: Ćwiczenie wykonuj tyłem do gumy, ruchem jest prostowanie i uginanie ramienia. Noga powinna być lekko ugięta w przód, brzuch spięty, plecy proste. Wykonaj 10-20 powtórzeń.

6. Ćwiczenie na mięśnie ramion
Pozycja wyjściowa: Stań przodem do gumy, trzymając ją oburącz, ramiona wyprostowane na wysokości klatki piersiowej. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Kolana lekko ugięte, plecy proste, brzuch napięty. Pamiętaj o oddechu.

Ruch główny: Ugnij ramiona do klatki piersiowej, tak aby łokcie znajdowały się na wysokości barków i wróć do pozycji wyprostowanych ramion. Wykonaj 10-20 powtórzeń.