Enea Ironman 70.3 Gdynia 2019 od 9 do 11 sierpnia. Triathlonowe święto

7 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
dak.

W piątek do Gdyni powróci jedna z największych triathlonowych imprez i potrwa do niedzieli. Główny punkt imprezy, czyli niedzielne zawody Enea Ironman 70.3 z udziałem światowej czołówki rozpoczną się o godz. 9. Na starcie pojawić ma się około 2250 zawodników z całego świata. Poprzedzą je piątkowe zawody dla najmłodszych o godz. 15 i sobotni sprint ze sztafetami o godz. 10. Zapisów można dokonać jedynie w biegu Ironkids na miejscu zawodów. Koszt to 75 zł.Zobacz zmiany w organizacji ruchu związane z wydarzeniem Ironman 70.3 w GdyniPo raz siódmy do Gdyni zjadą się triathloniści z całej Polski i świata na Iranman 70.3. Przed rokiem główną rywalizację ukończyło 2220 uczestników. Najszybciej dystans 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze i 21 km biegu pokonał reprezentant Stanów Zjednoczonych Timothy O'Donnell, który ustanowił jednocześnie rekord trasy z czasem 3 godzin 47 minut i 40 sekund. Wśród kobiet najlepsza była Szwajcarka Daniela Ryf.

W tym roku w głównym biegu wystąpi około 2250 zawodników z 56 krajów, którzy wezmą udział w rywalizacji mężczyzn i kobiet. Wśród nich na starcie pojawią się takie gwiazdy jak Nils Frommhold, który wygrał zawody w 2015 roku i był drugi na mecie w ubiegłym roku. Kolejnym uczestnikiem będzie Daniil Sapunov. Dla ukraińskiego triathlonisty to powrót do Gdyni po trzech latach przerwy, a w 2016 roku był drugi. Nie zabraknie też Jana Frodeno, złotego medalisty olimpijskiego z Pekinu w 2008 roku. Tytuł mistrza świata Iroman 70.3 zdobywał w 2015 i 2018 roku. Ogółem na starcie gdyńskiego triathlonu stanie niemal 70 zawodników o statusie pro.

Wśród Polaków o mistrzostwo kraju rywalizować będą m.in. obecny mistrz Tomasz Brembor, a także Maciej Bodnar czy Łukasz Kalaszczyński.

Przeczytaj pełne listy startowe tegorocznej edycji Ironman 70.3Za wygranie w kategorii pro zwycięzca otrzyma 3000 dolarów. Za drugie miejsce nagroda to 2000 dolarów, za trzecie: 1250 dolarów, czwarte: 750 dolarów i za piąte: 500 dolarów. Z kolei w klasyfikacji rozwoju polskiego triathlonu dla kobiet i mężczyzn triumfator zgarnie 2000 zł, srebrny medalista 1000 zł, a brązowy 750 zł. Wszystkie nagrody podlegają opodatkowaniu zgodnie z przepisami polskiego prawa.

Na starcie można też spotkać znanych polskich celebrytów, aktorów, sportowców, takich jak Maciej Dowbor, Tomasz Karolak, Krzysztof Wieszczek, Paweł Korzeniowski, Tomasz Jachimek i wielu innych.

Trasa rozpocznie się na plaży miejskiej w Gdyni, skąd uczestnicy wyruszą wpław i po wyjściu z wody przesiądą się na rowery przy Akwarium Gdyńskim, a następnie pokonają pętlę, która będzie wiodła m.in. przez Leszczynki, Pustki Cisowskie, Bieszkowice, Nowy Dwór Wejherowski, Sopieszyno, Szemud, Bojano i Chwarzno. Ostatni, biegowy odcinek to trzy pętle wytyczone w dużej mierze wzdłuż bulwaru Nadmorskiego.

Przypomnij sobie relację z ubiegłorocznej edycji Ironman 70.3
Początkowy etap, czyli zmagania pływackie najlepiej widoczne dla kibiców będą z plaży miejskiej, gdzie również będzie strefa rodzinna, zaopatrzona w wiele atrakcji. Przejście z wody na rowery będzie można obejrzeć przy skwerze Kościuszki. Na miejscu zawodów przygotowanych również będzie siedem scen, które będą miały na celu motywować i dopingować zawodników. Ponadto do dyspozycji będą: zajęcia ruchowe i zumba, tor skimboardowy, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami, morskie warsztaty dla dzieci oraz fotobudka.

Główną imprezę poprzedzą wydarzenia zaplanowane na piątek i sobotę. Będziemy zatem świadkami trzydniowego triathlonowego święta. Pierwszego dnia na plaży miejskiej odbędzie się Wiśniowski Ironkids.

Przypomnij sobie relację z Ironman 70.3 z 2017 roku- Wiśniowski Ironkids to zawody, na które zapraszamy najmłodszych fanów sportu. Dzieci w wieku od 5 do 15 lat zmierzą się z aquathlonem, czyli formułą zawodów opartych na pływaniu i bieganiu. Dystanse dopasowane są do wieku uczestników. To świetna okazja do zachęcenia najmłodszych do aktywności fizycznej i przekazania im triathlonowego bakcyla, co staramy się robić przy okazji różnych imprez sportowych, w jakich bierzemy udział jako sponsor - mówi Irmina Długopolska, menedżer ds. sponsoringu sportowego Wiśniowski.
Uczestnicy pokonają pierwszy etap w Zatoce Gdańskiej, a kolejny na bulwarze Nadmorskim. Będzie to jedyna część weekendowego wydarzenia, kiedy będzie można zapisać się jeszcze w dniu zawodów. Cena udziału wyniesie 75 zł, płatne w biurze zawodów. Zawody rozegrane zostaną w pięciu kategoriach wiekowych z podziałem na płeć. To roczniki: 2012-2014, 2010-2011, 2008-2009, 2006-2007, 2004-2005.W sobotę od godz. 10 ruszy natomiast wyścig sztafet. W skład jednej wchodzą trzy osoby, a każda z nich do pokonania będzie miała jeden z triathlonowych etapów: 750 metrów pływania, 20 km etapu kolarskiego i 5 kilometrów biegu. Start i meta będą na plaży miejskiej w Gdyni.

Biuro zawodów będzie znajdować się na skwerze Kościuszki. W piątek otwarte będzie w godzinach 12-20, a w sobotę od godziny 9 do 20.

Sprawdź wszystkie trasy Ironman 70.3Dla osób, które obawiają się, że podczas zawodów mogą pojawić się sinicie mamy dobre informacje i uspokajamy. Organizatorzy mają przygotowane odpowiednie scenariusze na wypadek związanych z tym niedogodności.

Plan awaryjny zostanie wdrożony, jeśli z tego powodu kąpielisko w Gdyni pozostanie zamknięte w weekend. Wówczas pływanie zostanie zastąpione biegiem - dla sprintu na dystansie ok. 1,1 km, dla Ironman 70.3 Gdynia na dystansie ok. 5 km. To standardowa procedura dla zawodów Ironman.

Tradycyjnie przy imprezach z takich rozmachem nie obejdzie się bez zmian w ruchu drogowym. O nich poinformujemy w osobnym artykule.

dak.