Trójmiasto mistrzem Polski w palanta

9 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Trójmiasto obroniło mistrzostwo Polski w palanta. Możesz dołączyć do treningów

Trenująca w Gdańsku drużyna Trójmiejskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Palantowego zdobyła w Starych Jabłonkach mistrzostwo Polski. Do drużyny, która na co dzień trenuje w parku Reagana, można dołączyć w każdej chwili.Skład PSPAL Trójmiasto: Bartek Lewandowski, Bartosz Choiński, Damian Guzman, Jakub Pawelski, Karol Stańczyk, Karol Uradziński, Karolina Kamińska, Krzysiek Komoszyński, Miłosz Dzenis, Sebastian Orłowski, Magdalena Dzenis, Sonia Choińska


W turnieju w Starych Jabłonkach rywalizowało siedem zespołów z całej Polski: LKS Cyprzanów, PSPAL Jaśkowo, PSPAL Samborowo, PSPAL Warszawa, PSPAL Kraków , PSPAL Rzeszów oraz PSPAL Trójmiasto. To właśnie nasi reprezentanci zwyciężyli w turnieju, wygrywając wszystkie cztery spotkania. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Karol Uradziński.

Gra w palanta. Przeczytaj o zasadachWyniki:
PSPAL Trójmiasto - LKS Cyprzanów 12:5
PSPAL Trójmiasto - PSPAL Kraków 9:8
PSPAL Trójmiasto - PSPAL Warszawa 3:0
Finał: PSPAL Trójmiasto - PSPAL Rzeszów 16:15


- Rywalizowaliśmy systemem do dwóch przegranych spotkań. W zależności od liczby popełnianych błędów przez drużyny spotkania trwały od 3 do 25 minut. Sporo emocji przyniósł finał, w którym pokonaliśmy zespół z Rzeszowa. Grając w strefie obronnej, zmusiliśmy rywali do popełnienia trzech błędów - mówi Karol Stańczyk, kapitan drużyny z Trójmiasta.
Podczas wtorkowego treningu w parku Reagana o godz. 17 będzie można spróbować swoich sił w palanta i zobaczyć puchar wywalczony przez trójmiejski zespół.

Zobacz trening palanta w parku Reagana. Materiał archiwalny z 2018 roku.


Palant to prosta i intuicyjna gra, która powstała w Polsce ponad 400 lat temu, a sama nazwa wzięła się z włoskiego pallante, czyli "grający w piłkę". Dwie drużyny rywalizują na boisku: jedna wybija piłkę drewnianym kijem i zdobywa pole. W nim stoi druga drużyna, która piłkę łapie i uniemożliwia zdobywanie punktów.

Trójmiejski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Palantowego powstał w kwietniu 2015 roku. Pierwszy trening odbył się w Gdyni na Polance Redłowskiej. Obecnie treningi odbywają się głównie w parku Reagana, a od czasu do czasu również w Sopocie na placu Mancowym.

PSPal Palant Trójmiasto - dołącz do grupy i śledź bieżące informacjeAby poznać podstawowe zasady gry wystarczy 10 minut. Najlepiej jest jednak wziąć udział w pokazowej grze i poznać wszystko w praktyce. Bezpłatne zajęcia obecnie odbywają się regularnie w parku Reagana . Terminy nie są jednak stałe, dlatego warto śledzić grupę na portalu Facebook.