Trójmiasto obroniło mistrzostwo Polski w palanta. Możesz dołączyć do treningów

5 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Damian Konwent

Drużyna Trójmiejskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Palantowego obroniła w Warszawie mistrzostwo Polski. Zespół trenuje w wybrane dni w gdańskim parku ReaganaMapka, natomiast 11 sierpnia odbędą się zajęcia i pokazowy mecz na Lotos Stadionie LetnimMapka w Brzeźnie. Do drużyny może dołączyć każdy. - Jedyne, co należy ze sobą zabrać, to uśmiech i pozytywne nastawienie - mówi kapitan załogi Karol Stańczyk.Mistrzowska Polski w palanta odbyły się w Warszawie. Rywalizowało osiem drużyn z całej Polski: PSPAL Warszawa A i B, PSPAL Kraków, PSPAL Rzeszów, PSPAL Grabów, PSPAL Cyprzanów, PSPAL Trójmiasto A i B.

W tym roku nasi reprezentanci wystawili dwa składy. Trójmiejska ekipa broniła zdobytego przed rokiem tytułu mistrza Polski. Wygrała wszystkie mecze w stolicy i obroniła trofeum. Puchar ponownie trafił nad morze. Co więcej, tytuł najlepszego gracza otrzymała Vitaliya Korshun. Nagrody wręczał znany prezenter telewizyjny Karol Strasburger.

- W tym roku mogliśmy wystawić dwie reprezentacje, a zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, ponieważ zainteresowanie grą w naszym regionie wzrosło. Rywalizowaliśmy systemem do dwóch przegranych spotkań, więc pierwsza porażka nie oznaczała natychmiastowego pożegnania z turniejem. Spotkania trwały od 3 do 25 minut w zależności od popełnianych błędów. Emocji nie brakowało, ale cieszymy się z kolejnego mistrzostwa Polski - mówi Karol Stańczyk, kapitan drużyny z Trójmiasta.
Składy PSPAL Trójmiasto
Drużyna A: Damian Guzman, Jakub Pawelski, Krzysztof Komoszyński, Bartosz Lewandowski, Magdalena Westa, Karolina Kamińska, Bartosz Choiński, Karol Uradziński, Karol Stańczyk, Sebastian Orłowski, Miłosz Dzenis

Drużyna B: Vitaliya Korshun, Maria Kraik, Jakub Szymański, Samir Lalmi, Arkadiusz Szyszka, Piotr Kuchta, Roman Piniazhko, Daria Korszun, Mykola Tydiuk, Patryk Rosiński, Przemysław Mikulski, Yana Artemenko


Trójmiasto mistrzem Polski w palanta w 2019 rokuWarto wspomnieć, że do wspólnych treningów w Trójmieście może dołączyć każdy. Aby poznać podstawowe zasady gry, wystarczy 10 minut. Najlepiej jest jednak wziąć udział w pokazowej grze i poznać wszystko w praktyce. Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu w gdańskim parku Reagana we wtorki lub czwartki. Terminy nie są jednak stałe, dlatego warto śledzić grupę na portalu Facebook drużyny. Udział jest bezpłatny.

Gra w palanta. Poznaj zasady gryNatomiast 11 sierpnia palant po raz pierwszy zagości na Lotos Stadionie Gdańskim w Brzeźnie, gdzie odbędzie się pokazowa rozgrywka trójmiejskich drużyn turniejowych z komentarzem live akcji na boisku oraz otwarty mecz dla wszystkich chętnych. Będzie można także spróbować swoich sił przy wybiciu piłki kijem palantowym dla kibiców.

Droga do mistrzostwa Polski
PSPAL Trójmiasto - PSPAL Grabowo 13:0
PSPAL Trójmiasto - PSPAL Kraków 13:0
PSPAL Trójmiasto - PSPAL Warszawa 17:0
finał: PSPAL Trójmiasto - PSPAL Rzeszów 8:7


- Jedyne, co należy ze sobą zabrać, to uśmiech i pozytywne nastawienie. Nasz zespół istnieje już od pięciu lat, a spotkanie po treningu będzie idealną okolicznością do integracji i poznania trójmiejskiego środowiska palantowego - wyjaśnia kapitan.
Warto wspomnieć, że 23 sierpnia rozegrany zostanie turniej towarzyski również w Gdyni na Polance Redłowskiej.

Palant to prosta i intuicyjna gra, która powstała w Polsce ponad 400 lat temu, a sama nazwa wzięła się z włoskiego pallante, czyli "grający w piłkę". Dwie drużyny rywalizują na boisku: jedna wybija piłkę drewnianym kijem i zdobywa pole. W nim stoi druga drużyna, która piłkę łapie i uniemożliwia zdobywanie punktów.

Zobacz trening palanta w parku Reagana. Materiał archiwalny z 2018 roku.
Czy grałeś(aś) kiedyś w palanta?
73%

tak, przynajmiej kilka razy

11%

raz, może dwa w życiu

11%

nie i raczej mnie do tego nie ciągnie

5%

nie, ale chcę spróbować

zakończona

łącznie głosów: 120