Trzebiocha, lewobrzeżny dopływ Wdy

29 maja 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Trzebiocha stanowi lewobrzeżny dopływ Wdy, zwany w górnym biegu Rakownicą lub Raknicą. Jest ostatnim ogniwem ciekawego, wielowariantowego szlaku kajakowego, mającego swój początek na Jeziorze Wieprznickim. Długość Trzebiochy wynosi 24 km i prawie w całości dostępna jest dla kajakarzy. Spływ nią jest łatwy, ale jeśli stan rzeki jest niski, może być trochę uciążliwy. Na całym wodnym szlaku mamy tylko jedną przenoskę - w Grzybowskim Młynie.O rzece w skrócie:

Trzebiocha, jak każda kobieta, zmienną jest. Raz płynie wolno szerokim korytem, pozwalając na kontemplację otaczającego cię krajobrazu, by zaraz potem stać się węższą i prowadząc pod baldachimem utworzonym ze zwisających nad nią gałęzi drzew, które przykuwają twoją uwagę. A kiedy już prawie przyzwyczaisz się do tych zmian, wpływa do jeziora... jednego, drugiego, trzeciego, gdzie słyszysz tylko śpiew dzikich ptaków. Tylko ty, kajak, wszechobecna cisza i przyroda. Trzebiocha ma w sobie to coś, co powoduje, że każdy, kto kończy spływ, ma uśmiech na twarzy. Czyż to nie rekreacja w pełnym wydaniu?

Mówiąc o Trzebiosze, wypadałoby wspomnieć także o Pilicy i Granicznej, gdyż to trzy łączące się ze sobą dopływy górnej Wdy, płynące w okolicy Kościerzyny. Każda z nich tworzy bardzo interesujący, szczególnie dla szukających spokoju, szlak kajakowy. Spływ urozmaicają pojedyncze, zatopione w nurcie drzewa i zwisające nad wodą gałęzie. Wąska i kręta Pilica spławna jest od młyna w miejscowości Korne. Zaś meandrująca przez łąki Graniczna jest dopływem Trzebiochy, która z kolei jest szlakiem kajakowym Wieprznicy. Po drodze przepływa przez rynnowe Jezioro Garczyn i Jezioro Sudomie. Poniżej niego płynie malowniczą doliną, w której na zmianę przeplatają się krajobrazy polne i leśne, uchodząc do Wdy powyżej Loryńca, gdzie spływ można zakończyć. Warto jednak kontynuować go leniwie płynącą Wdą, która za chwilę wpada do rozległego Jeziora Wdzydze. Przepływając przez tzw. Kaszubskie Morze najlepiej dopłynąć do stanicy kajakowej we Wdzydzach Kiszewskich. Na miejscu znajduje się także Tawerna Żeglarska o wyśmienitej kuchni regionalnej. W oczekiwaniu na zamówione dania warto wejść na tutejszą wieżę widokową podziwiając ten piękny krajobraz jeszcze raz, tylko z perspektywy lotu ptaka.

Zamierzasz spłynąć Trzebiochę?

Oto kilka wskazówek:

-Najbardziej rekomendowany odcinek:
Rybaki-Loryniec-Wdzydze Kiszewskie: (można skrócić kończąc w Loryńcu)

>>> Zobacz ten odcinek na mapie / ściągnij ślad GPS

>>>Zobacz mapę całego szlaku wodnego Tchebiochy i Granicznej

Czas spływu wraz z przerwami: ok. 4,5 godziny

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę Wdzydzki Park Krajobrazowy wyd. EkoKapio.pl

Kajaki oraz akcesoria do przeprowadzenia spływu zapewniła firma ekajaki.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>>Grupa Rowerowa 3miasto, zajrzyj co mamy w planach

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com