Uprawianie sportu na powietrzu bez maseczek

8 października 2020, 7:00
Damian Konwent
aktualizacja:17:45 (9 października 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Trefl Gdańsk. Nie tylko Michał Winiarski oddał osocze dla chorych na koronawirusa

Od soboty, 10 października, nie będzie trzeba zakrywać nosa i ust w trakcie wykonywania aktywności fizycznych na powietrzu, ale poza przestrzenią miejską. Wątpliwości rozwiało piątkowe rozporządzenie Rady Ministrów. Ma to związek z wprowadzeniem żółtej strefy na terenie całego kraju. Dotyczy to również Sopotu, który jest w strefie czerwonej.Gdańsk zagrożony czerwoną strefą, w Sopocie i Gdyni bez zmianAktualizacja, 9.10.2020, godz. 17:45

W piątek zostały rozwiane wątpliwości w związku z niejasnościami, które były zawarte na rządowej stronie w kwestii zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 roku noszenie maseczek nie jest obowiązkiem w przypadku wykonywania aktywności fizycznych.

Na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1. Ustala się, że obszarem, na którym wystąpił stan epidemii wywołany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ze wskazaniem następujących rodzajów obszarów, na których obowiązują dodatkowe ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii:
1) obszar obejmujący powiaty, których wykaz jest określony w załączniku do rozporządzenia, zwany dalej "obszarem czerwonym";
2) obszar obejmujący powiaty nieobjęte wykazem, o którym mowa w pkt 1, zwany dalej "obszarem żółtym".

Obowiązku określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku osoby uprawiającej sport.


Oznacza to, że mimo wprowadzenia żółtej strefy od soboty, 10 października, na terenie całej Polski nie trzeba zakrywać nosa i ust, np. podczas biegania czy jazdy na rowerze, ale poza przestrzenią miejską. Dotyczy to również czerwonej strefy, w której znajduje się m.in. Sopot.
Zgodnie z rozporządzeniem rządu z 8 sierpnia w powiatach objętych czerwoną strefą (w Trójmieście aktualnie Sopot) istnieje obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Zaliczają się do niej m.in. ulice, więc zakrywanie nosa i ust dotyczy nas również w trakcie uprawiania aktywności fizycznych.

- Zasady obowiązujące w strefie czerwonej mówią jasno, że należy nosić maseczki, więc dotyczy to również biegających w przestrzeni publicznej - mówi nam Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Aktualne zasady i ograniczeniaTakie przepisy obowiązują od kilku dni w Sopocie.

- Sopot został najwcześniej zaliczony do czerwonej strefy w Trójmieście, dlatego obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczył biegaczy już od minionej soboty. Zasady nie zmieniły się, więc miłośnicy aktywności fizycznej wciąż muszą pamiętać o maseczkach - dodaje Marcin Wargin, dyrektor sopockiego MOSiR.
Kontrowersji jednak nie brakuje. Wielu ludzi odnośni mylne wrażenie po odwiedzeniu rządowej strony, gdzie można poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Uprawiam jogging. Czy podczas biegu muszę mieć maseczkę?
- Na świeżym powietrzu nie trzeba zasłaniać ust i nosa, jeśli mamy możliwość zachowania dystansu społecznego.

UWAGA! Powyższe zasady mogą różnić się w stosunku do wytycznych dla powiatów przyporządkowanych do obszaru czerwonego i żółtego.Koronawirus: pytania i odpowiedzi na rządowej stronie internetowejNa pierwszy rzut oka może wydawać się, że obostrzenia nie dotyczą ludzi, którzy aktywnie spędzają czas. Warto jednak zwrócić uwagę na adnotację, która jasno mówi, że w strefie czerwonej jest absolutny obowiązek noszenia maseczek.

Warto pamiętać, że ogłoszono politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek. W ostatnich dniach funkcjonariusze odnotowują kolejne naruszenia obowiązku zakrywania ust i nosa.

W takim przypadku policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego. Istnieją jednak wyjątki.

- Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić - jako funkcjonariusze - do obowiązku zasłaniania ust i nosa - zapewnił komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Bieganie w maseczkach szkodzi zdrowiuPrzypomnijmy, że od soboty, 10 października, już nie tylko w czerwonych, ale również i w żółtych strefach noszenie maseczek będzie obowiązkowe w przestrzeni publicznej. W tej pierwszej znajduje się Sopot i prawdopodobnie za chwilę dołączy również Gdańsk, który, jak Gdynia, jest na razie w strefie żółtej.
Czy będziesz stosował(a) obowiązek noszenia maseczek podczas aktywności fizycznych?
22%

tak, chodzi o nasze zdrowie

11%

nie, poczekam, aż znikną obostrzenia

9%

postawię na trening w domu

58%

nie zamierzam stosować się do obostrzeń

zakończona

łącznie głosów: 1723