stat

W gdańskim triathlonie pokonali dystans olimpijski

17 lipca 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Marcin Dajos
Tak rywalizowano o mistrzostwo w kategoriach wiekowych.


Sylwester Kuster został mistrzem Polski elit w triathlonie na dystansie olimpijskim. Natomiast w kategoriach wiekowych najszybszy był Jakub Ruciński z Sopotu. Zawody odbyły się w okolicach molo w Brzeźnie, Parku Reagana i Stadionu Energa. Impreza w Gdańsku po raz pierwszy maiła rangę mistrzostw. Zwycięzców wyłoniono także wśród dzieci.Zawodnicy startujący w dwóch turach zmierzyli się z dystansami: 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu.

Jako pierwsi na trasę wyruszyli uczestnicy mistrzostw Polski w kategoriach wiekowych. W nich triumfował przedstawiciel Trójmiasta, Jakub Ruciński, a do mety dotarło 490 triathlonistów.

- Jak wyszedłem po pływaniu, to myślałem, że jest bardzo źle. Zdecydowanie najlepszy jestem na rowerze, w tym roku, na dwóch kółkach zdobyłem mistrzostwo Polski w mastersach. I właśnie na nim udało się nadrobić i wskoczyć na trzecią pozycję - relacjonuje Ruciński.
- A później wyszedłem na pierwsze miejsce. Gdy już miałem trochę przewagi to minimalnie odpuściłem bieg. W przeszłości parę razy zdarzyło się, że wyprzedzali mnie na ostatnim kilometrze lepsi biegowo, więc oglądałem się i kontrolowałem sytuację - dodaje.
Dla zawodnika z Sopotu był to kolejny, udany start w gdańskiej imprezie. W zeszłym roku był piąty. Tym razem wygrał z czasem 2 godziny i 6 minut.

- W zeszłym roku była podobna trasa, może jedynie bieg prowadził w drugą stronę. Czasami przychodzę do parku trenować, dlatego też znałem trasą bardzo dobrze. Ale czy to pomogło? Raczej nie. Każdy wynik trzeba ciężko wypracować - mówi Ruciński.
Jako drugi pojawił się Adrian Zarzecki z Warszawy (2:06.47), a trzeci był Adam Kaczmarek z Kosakowa (2:07.25).

PEŁNE WYNIKI KATEGORII WIEKOWYCH (PDF.)

W rywalizacji kobiet triumfowała Monika Smaruj z Gdańska, która do ukończenia trasy potrzebowała 2 godzin, 11 minut i 59 sekund.

- Jak to kiedyś mawiał Adam Małysz - chciałam wykonać dobrą robotę i ją wykonałam. Trasa była bardzo fajna. Pierwszy raz startowałam w Gdańsku, ale mam nadzieję, że nie ostatni - mówi najszybsza z kobiet.
- Podczas triathlonu wszystko jest trudne. Ale najtrudniej zrobić pierwszy krok z domu, czyli wstać z łóżka czy kanapy, przyjść i zapisać się na imprezę. Sam start można spokojnie zaliczyć. Na takim dystansie nie rozkładam sił. Wszystko robię na tętnie, na którym trenuję i wiem, że nie przekroczę cienkiej, czerwonej linii - dodaje.
Drugie miejsce zajęła Aleksandra Sypniewska-Lewandowska (2:19.25) z Sopotu, a trzecie Julia Włodarczyk (2:26.10) z Łodzi.

Następnie na trasę wyruszyła elita - 34 osoby pojawiły się na mecie. Mistrzostwo Polski obronił zeszłoroczny triumfator Sylwester Kuster z Dąbrowy Górniczej. Na mecie pojawił się po godzinie, 55 minutach i 22 sekundach rywalizacji. Po nim bieg ukończył Kacper Stępniak (1:56.05) z Rumi, który jednocześnie triumfował w kategorii do 23 lat. Trzecie miejsce zajął Mateusz Rak (1:56.51) z Sopotu.

PEŁNE WYNIKI ZMAGAŃ ELITY (PDF.)

Zmagania kobiet wygrała Maria Cześnik (2:08.56), za nią były kolejno Paulina Kotfica (2:09.44) i Agata Litwin (2:10.41).

Dzień wcześniej w wyścigach wzięły także udział dzieci i młodzież z całej Polski - łącznie 69 startujących, co stawia gdański Triathlon dla Dzieci w kategorii imprez o randze ogólnokrajowej. Dystanse były odpowiednio dopasowane do danych grup wiekowych.