W weekend na zatoce Żeglarski Puchar Trójmiasta

22 maja 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Marta Nicgorska

Do walki o Żeglarski Puchar Trójmiasta zostało już niewiele czasu. Przygotowania do imprezy idą pełną parą. Już w ten weekend, po raz siódmy z rzędu, żeglarze otworzą sezon na Zatoce Gdańskiej dwudniowymi regatami. Zapowiada się dobra zabawa dla żeglarzy i malownicze widoki dla obserwatorów. Na liście uczestników jest już ponad 40 załóg, ale wciąż można dołączyć.To już żeglarska tradycja, że w ostatni weekend maja załogi z całej Polski spotkają się w Trójmieście, by razem zainaugurować sezon żeglarski na wodach Zatoki Gdańskiej. Żeglarzy przyciąga nie tylko sportowa rywalizacja, ale też luźna atmosfera i dobra zabawa. Majowe regaty są też dobrą okazją do treningu przed kolejnymi zawodami po zimowej przerwie. Otwarta formuła wydarzenia sprzyja integracji.

- Stawiamy na dobrą zabawę, nie zapominając oczywiście o sportowym charakterze regat. Na Wybrzeżu mamy co najmniej 10 łódek z prawdziwego zdarzenia, które jeszcze nie wzięły jednocześnie udziału w zawodach. Naszym marzeniem jest, aby stanęły razem na linii startu, by pokazać, że to fajna żeglarska przygoda - przyznaje Kasper Orkisz.


Do oficjalnego startu pozostało mało czasu. Zapisało się już ponad 40 załóg, ale jak to zwykle bywa, część dołączy pewnie w ostatniej chwili. W imprezie mogą wziąć udział jachty morskie i kabinowe, doświadczeni żeglarze i amatorzy. Jachty rywalizują w klasach KWR, ORC oraz Open. Co roku wręczana jest nagroda specjalna - Żeglarski Puchar Trójmiasta dla załogi, która zwyciężyła w największej liczbie wyścigów w swojej klasie.

- Lista uczestników zmienia się w oczach. Część żeglarzy szykuje jeszcze sprzęt i kompletuje drużynę. Pogoda w ostatnim czasie niestety nie sprzyjała, nie wszyscy zdołali zorganizować się do regat. W tym tygodniu, mimo ulewnego deszczu, przygotowania idą pełną parą. Na zgłoszenia czekamy na stronie imprezy albo osobiście do godz. 20 w Biurze Regat w gdańskiej marinie - zaprasza Orkisz.


Impreza rozpoczyna się w Gdańsku, a zakończy w Sopocie, zgodnie z przyjętą zasadą rotacji między trzema trójmiejskimi miastami-gospodarzami. Do Gdyni załogi zawiną w sobotę, po pierwszym dniu wyścigów, gdzie wieczorem odbędzie się żeglarska impreza w Jedz, pij i tańcz.

Na piątek zaplanowano oficjalną inaugurację, pomiary klasowe i odprawę sterników. W sobotę załogi zmierzą się w trzech wyścigach - dwóch krótkich i jednym długim, z Gdańska do Gdyni. Start o godz. 11 na wysokości molo w Brzeźnie. W niedzielę żeglarze będą mieli do pokonania dwie trasy z metą w Sopocie. Start o godz. 10 na wysokości gdyńskiej mariny. Ogłoszenie wyników i wręczenie pucharu obędzie się o godz. 15 na sopockim molo.

Mieszkańców Trójmiasta zapraszamy na nadmorski spacer. Warto zabrać ze sobą lornetkę, aby jeszcze świadomiej obserwować zmagania regatowe. W sobotę prawdopodobnie jedna boja zwrotna będzie ustawiona na wysokości molo w Brzeźnie.

Do aktywnego kibicowania i przywitania załóg w Gdyni zachęca Gdyńskie Centrum Sportu, które w Marinie Gdynia organizuje żeglarski piknik rodzinny. To okazja, by sprawdzić swoje żeglarskie predyspozycje, wziąć udział w rejsach po Zatoce, skorzystać z bezpłatnych lekcji żeglarstwa, zwiedzić klasyczne jachty, poćwiczyć na symulatorze łodzi żaglowej. Nie zabraknie gier i zabaw z nagrodami. Do wygrania rejs w Noc Świętojańską.

Żeglarstwo to dla mnie:
10%

wyzwanie, z którym mam ochotę dopiero się zmierzyć

35%

sport, który mnie pociąga i aktywizuje w sezonie letnim

35%

fajna forma wypoczynku, nie tylko na morzu

2%

niebezpieczny sport, który trochę mnie przeraża

18%

nuda - zupełnie nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 99