Wędrówka do wiatraka na Górze Sobótce

25 grudnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Górę Sobótkę, jedną z najwyższych kaszubskich szczytów, od jakiegoś czasu zdobi wiatrak. Zrekonstruowany koźlak pełni funkcje hotelowe, a w sezonie letnim znajduje się w nim kawiarenka. Zatrzymujący się przejazdem turyści wpadają na wyśmienitą kawę i domowe wypieki, umilając czas odpoczynku przepięknymi widokami. Ze szczytu rozpościerają się przecudne panoramy na położone w dole jeziora raduńskie oraz mocno pofałdowane wzniesienia, których wysokości przekraczają 200 m n.p.m. Wieś Ręboszewo, nad którą góruje wiatrak, to ciekawe miejsce wypadowe oraz punkt wycieczki o każdej porze roku.Na Kaszubach koźlaki stawiano od drugiej połowy XIV wieku na mocy specjalnych zarządzeń wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. U podstawy posiadały one drewnianą konstrukcję, tzw. kozła. Do niego przymocowana była oś, wokół której obracał się wiatrak, aby dostosować się do siły wiatru. Wiatraków zaczęło ubywać w XX w., kiedy upowszechniły się silniki spalinowe. Ostateczny kres przyniosły im zakazy produkcji z czasów okupacji hitlerowskiej. Obecnie, oprócz ciekawej rekonstrukcji wspomnianego koźlaka, repliki wiatraków można zobaczyć także we Wdzydzach Kiszewskich, w Kaszubskim Parku Etnograficznym.

>>> Więcej informacji o wiatraku na Górze Sobótce

Wędrówka do kaszubskiego wiatraka na Górze Sobótce

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy i zakończyliśmy w Kartuzach. Z Trójmiasta dostać się tu można pociągiem regionalnym lub samochodem. Dojazd trwa około 45 minut. Nasza trasa wiodła głównie leśnymi duktami i drogami gruntowymi. Ułożyliśmy ją na podstawie mapy po Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Na części marszruty towarzyszył nam także pokonany niedawno pieszy Szlak Kartuski.

Choć pokonanej trasy nigdy dotąd nie przemierzaliśmy, okazało się że wiedzie przez dość urozmaicone tereny. Znaczną część wędrówki pokonaliśmy lasami. W mniejszym stopniu terenami otwartymi, wśród malowniczych pagórków i wzgórz.

Na zakończenie wędrówki odwiedziliśmy także Arboretum Leśników Kartuskich.

Arboretum Leśników Kartuskich to niewielki obszar leśny obsadzony różnorodnymi gatunkami drzew, liczącymi ponad 100 lat. Wiele z nich objęta jest w Polsce ochroną, a kilka gatunków to okazy typowo górskie. Chcąc zapoznać się z pięknymi okazami warto udać się na wędrówkę tutejszą przyrodniczą ścieżką edukacyjną im. Jerzego Schwengla. Plan trasy wraz z objaśnieniami obrazuje plan arboretum, znajdujący się zaraz przy wejściu.

Parametry trasy wędrówki:
- Całkowity dystans: 26,5 km
- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki: Kartuzy
- Suma przewyższeń: 900 m
- Czas wędrówki z postojami: 6,5 godziny
>>>Mapa i ślad gps naszej wędrówki
- Rodzaj podłoża: leśne dukty i drogi gruntowe
- Do realizacji trasy polecamy mapę Kaszubski Park Krajobrazowy, w skali: 1:50 tys.
lokalnego Wydawnictwa Kartograficznego EkoKapio.pl
GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>>Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi newsami, możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.

Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com