Wędrówka na Szczelinę Lechicką i Zamkową Górę

14 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Lasy Mirachowskie, to jedno z najbardziej uroczych miejsc Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.


Ile razy wybieramy się na Kaszuby, tyle razy trasa różni się od poprzedniej, co świadczy o tym, że ile umysłów, tyle pomysłów. Szlaków, ścieżek dydaktycznych, jak również luźnych leśnych duktów, które wykorzystać można pod kątem wycieczek pieszych, jest tu pod dostatkiem. Tym razem wybraliśmy się w Lasy Mirachowskie, które znajdują się w północnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Ten urokliwy kompleks obejmuje kilka rezerwatów przyrody oraz wiele ciekawych miejsc jak m.in. punkty widokowe: Zamkowa Góra, bądź Szczelina Lechicka.Chcąc wyruszyć naszym tropem najlepiej wycieczkę rozpocząć spod Leśniczówki Mirachowo. Nieopodal, na parkingu leśnym zostawić można samochód. Wariantów wycieczek jest tu cała masa i na dobrą sprawę wszystko zależy od orientacji w terenie, wszak wiedzie tędy tylko jeden szlak turystyczny, który niestety trochę pomija najpiękniejsze zakamarki Lasów Mirachowskich.

Spod Leśniczówki Mirachowo kierujemy się wąską drogą asfaltową na zachód, ku Kamienicy Królewskiej. Żeby nie iść jednak cały czas asfaltem, po 150 m odbijamy w prawo. Miejscem charakterystycznym jest tu przydrożny krzyż. Droga leśna wije się przecinając liczne cieki i małe rozlewiska, nad którymi porastają otulone bujnym mocno zielonym mchem drzewa. W między czasie pojawia się także lokalny szlak nordic walking, który ułatwia nam dojście do platformy widokowej, która znajduje się na Zamkowej Górze, która liczy ponad 229 m n.p.m. Pomimo niezbyt najlepszej pogody, widoki i tak są przepiękne. Z wieży widać rozległe wzniesienia, a wśród nich Jezioro Junno.

Następnie schodzimy w dół w kierunku parkingu leśnego, gdzie odbijamy w drogę piaskową podążając oznakowanym kolorem czerwonym, pieszym Szlakiem Kaszubskim. To jeden z najbardziej malowniczych odcinków tego szlaku, który wiedzie skrajem Jeziora Potęgowskiego. Zbliżając się do przesmyku miedzy jeziorami, jeden z drogowskazów informuje nas o znajdującym się tu rezerwacie przyrody zwanym Szczeliną Lechicką. Nieco wyżej, za Jeziorem Kocenko, szlak pnie się ku koronie lasów, gdzie znajduje się punkt widokowy o tej samej nazwie co rezerwat. Na zboczu wzniesienia znajdują się także ławki, z których rozciągają się przepiękne widoki na położoną w dole okolicę tzw. Rynnę Potęgowską, czyli kompleks dziesięciu jezior rynnowych.

Kontynuując naszą wędrówkę szlakiem, podążamy aż do kamiennego pomnika, gdzie warto zboczyć nieco z trasy turystycznej i na krzyżówce udać się starym, ledwo widocznym leśnym duktem w lewo (na północ). Schodzi on w dół, a następnie wiedzie przeciwległym brzegiem, objętego ochroną Jeziora Lubygość. Podążając lewą jego stroną odwiedzamy leśny bunkier "Ptasia Wola" oraz jaskinie, zbliżone swym kształtem do Grot Mechowskich.

Gdyby było w miarę pogodnie w planach mieliśmy jeszcze zobaczenie jednego z największych na Pomorzu - Diabelskich Kamieni, niemniej jednak trochę rozpadało się i uznaliśmy, że Jezioro Kamienne, gdzie znajduje się m.in. wspomniany głaz zobaczymy przy innej okazji.

Statystyki wędrówki:

- Całkowity dystans: 14,7 km
- Łączny czas wędrówki: 4godziny
- Średnia prędkość: 3,6 km/h
- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki: parking przy Leśniczówce Mirachowo
- Mapa i ślad gps naszej wędrówki

Na wycieczkę radzimy zabrać ze sobą dobrą mapę:
Wydawnictwa Eko-Kapio, pt. Szwajcaria Kaszubska o skali: 1:30 000

Wędrówkę prowadził:
Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Wędrówkę wspierali:
Maciej Pochylski & Jarosław Grochowski

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz & Jolanta Spychalska

Pomysł wędrówek weekendowych oraz tych w tygodniu po pracy:

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Przykładem powyższej relacji, raz w środku tygodnia Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na krótki, ale dość intensywny wypad pieszy po pracy. Trasa zwykle oscyluje między 12 a 18 km, a jej czas do 4 godzin. Dłuższe wypady piesze grupa organizuje głównie w weekendy poza głównym sezonem rowerowym. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości. Jesienią i zimą częściej organizowane są tzw. "żwawe marsze i wędrówki", zaś wiosną i latem wypady rowerowe.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Mając co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto