Wędrówka po zakamarkach Kępy Puckiej

28 grudnia 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Rodzinna wędrówka. Rezerwat Przyrody Mewia Łacha

Kępa Pucka kryje w sobie wiele tajemnic

Kępę Pucką znamy już z wielu poprzednich wycieczek zarówno rowerowych, jak i pieszych. Na obszarze tym spotkamy różnorodne pomniki przyrody ożywionej jak chociażby okazałe, kilkusetletnie drzewa oraz nieożywionej do grupy których przynależą chociażby głazy. Krajobraz jest tu dość zmienny, początkowo nizinny, a następnie niemalże górski i to nad samą Zatoką Pucką.Ciekawostki Kępy Puckiej i nasze wrażenia z wędrówki:

Rozpoczynając wycieczkę w Żelistrzewie pozwoliliśmy sobie nieco bardziej zaznajomić się magicznymi zakątkami Północnych Kaszub. Na dobry początek ruszyliśmy nieco pod wiatr, błotnistą drogą wiodącą równolegle do Błądzikowskiego Potoku, która doprowadziła nas do Celbowa.

Celbowo i jej rodowe wzmianki:

W Celbowie zapoznaliśmy się z dawnym majątkiem ziemskim należącym niegdyś do rodziny gdańskich browarników Rodenackerów. Oprócz skromnego neogotyckiego dworu zobaczyć tu można inne budynki folwarczne m.in. wozownię, kamienną stodołę, wieżę zegarową i masywną wieżę ciśnień z XIX wieku. Nieco dalej w parku wśród licznych pomnikowych drzew skrywa się rodowy grobowiec rodzinny. Od dworu, przez pola wiedzie wyłożona brukiem droga, na horyzoncie której mały zagajnik, a w nim ciekawy kamienny stół.

"Kamienny stół" koło Celbowa:

Ten bardzo ciekawy obiekt znajduje się w lesie, w odległości mniej więcej kilometra na południowy wschód od dworu w Celbowie. Wsparty na dwóch filarach blat jest być może pamiątką po pradawnych pogańskich obrzędach, choć niewykluczone, że to średniowieczny stół sędziowski. Legend i teorii na ten temat znajdziemy wiele, nie mamy jednak pewności co do wiarygodności powyższych informacji. Kamienny stół został niegdyś okrzyknięty najstarszym zabytkiem na Pomorzu. Później okazało się jednak, że stół został postawiony przez właściciela majątku w Celbowie, a służyć miał do odprawiania imprez nawiązujących nieco klimatem do pogańskich uczt, które w tamtym okresie było dość "modne".

Ostaniec wysoczyznowy w dolinie Gizdepki:

Po zaznajomieniu się z ciekawostkami Celbowa ruszyliśmy w kierunku Zatoki Puckiej. Dla łatwiejszej orientacji w terenie posłużyły nam ścieżki wiodące wzdłuż lokalnych cieków. Najpierw udaliśmy się wzdłuż odnogi wspomnianego wcześniej Potoku Błądzikowskiego, a następnie nieco większej rzeczki - Gizdepki. Po ostatnich opadach deszczu i jakby nie patrzeć jesiennej aurze ścieżka była trochę grząska, a przejście zagłębionego w dolinie odcinka przysporzyło nam trochę przygód, ale co to byłaby za wędrówka, bez dodatkowych wrażeń?

Osłonino i zabytkowa aleja lipowa:

Między Osłoninem a Rzucewem wiedzie ciekawa aleja wysadzona potężnymi lipami. Drzewa te piękne są o każdej porze roku, choć najbardziej urokliwe są chyba latem, gdy ich korony tworzą niesamowity "zielony tunel".

Pofałdowany brzeg między Osłoninem a Rzucewem:

Prócz zabytkowej alei drzew, warto zejść także nad Zatokę Pucką. Wzdłuż linii brzegowej rozciąga wypiętrzony na kilkanaście metrów Klif Osłoniński. Ścieżka którą wędrujemy raz wspina się na jego koronę, raz stromo opada nad kameralne plaże pozwalając nam na podziwianie jego piękna z różnych perspektyw. Trasą tą dochodzimy do samego Rzucewa, gdzie robimy dwie krótkie przerwy.

Pierwszą przy zamku Jana III Sobieskiego
Drugą na terenie Parku Kulturowego Osady Łowców Fok


Klif Pucki zwany Nadmorskimi Górami :

Ostatnim, a zarazem chyba najciekawszym odcinkiem naszej wędrówki jest marszruta zarówno górnym jak i dolnym tarasem Klifu Puckiego. Wędrując po jego koronie podziwiamy przepiękne widoki z lotu ptaka na Zatokę Pucką. Zupełnie inną perspektywę mamy idąc u jego stóp, czyli brzegiem Zatoki Puckiej, gdzie prócz kamienistej plaży wyrasta nam piaszczysta ściana, przez którą przebujają się niczym żyły korzenie drzew. Na zakończenie wędrówki mamy okazję zobaczyć też grupę pomników przyrody nieożywionej pod nazwą "Dwunastu Apostołów".GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Podsumowanie:

Zaplanowana przez nas trasa przyczyniła się nie tylko do kolejnej okazji aktywnego wypoczynku, ale także do pogłębienia informacji o otaczających nas ciekawych miejscach. W takie i inne trasy wybieramy się o każdej porze roku, niezależnie od pogody, gdyż żadna aura nam niestraszna.

Statystyki naszej wycieczki:

Dystans: 23,5 km
Miejsce rozpoczęcia wędrówki: Żelistrzewo
Miejsce zakończenia wędrówki: Puck
Czas wędrówki wraz z postojami: 6h40min
Czas wędrówki bez postojów: 5h15min
Przerwa obiadowa: Puck, Restauracja Pod Złotym Lwem

Mapa i ślad gps naszej wędrówki

Korzystaliśmy z mapy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego wyd. Eko-Kapio

Wcześniej już wielokrotnie wybieraliśmy się w te rejony odkrywając m.in.:

1) Kaszubską Atlantydę, czyli zaginioną osadę Beka ,
2) Tajemnice klifów Kępy Puckiej ,
3) Ruiny zamku krzyżackiego w Pucku .

...i wiele innych, których opisy i trasy znajdziecie na stronie Grupy Rowerowej 3miasto

Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje! Zabierz więc rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź, by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!

O wędrówkach, wypadach rowerowych, spływach kajakowych i innych naszych inicjatywach, dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. U nas sezon na turystykę i aktywny wypoczynek trwa przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pory roku i pogody. Jeśli zaś chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do "listy sympatyków GR3". Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com