Wędrówka po zakamarkach Lasów Otomińskich

11 listopada 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Rodzinna wędrówka. Rezerwat Przyrody Mewia Łacha


Układając trasy naszych wypadów pieszych oraz rowerowych staramy się by wiodły one z dala od cywilizacji i wszelakiego ruchu drogowego. Wokół trójmiejskiej aglomeracji rozciągają się wspaniałe tereny pod rekreację, jak i różnorodne sporty. Kilkanaście kilometrów od zabudowań rozciągają się przepiękne łąki i lasy, a pomiędzy nimi mnóstwo jezior. Ciekawych, niekiedy tajemniczych miejsc też nie brakuje więc wybór trasy, to tylko kwestia dobrego pomysłu i orientacji w terenie. Tym razem w ramach weekendowych wędrówek wybraliśmy się przez ciekawe zakamarki Lasów Otomińskich.Główny cel naszej wycieczki:

Celem naszej ostatniej wycieczki były dobrze znane mieszkańcom trójmiasta - Lasy Otomińskie. Główna trasa rekreacyjna skupia się na pętli wokół tutejszego jeziora, jednak chcąc odpocząć od tłumów warto zagłębić się nieco w lesie i poznać mniej uczęszczane przez turystów szlaki i ścieżki. Dla łatwiejszej orientacji w terenie skorzystać można z oznakowanych szlaków pieszych, którymi dotrzeć można m.in. do Rezerwatu Przyrody "Bursztynowa Góra". Mieści się tam także warta uwagi neolityczna kopalnia bursztynu z ogromnym kilkunastometrowym wgłębieniem przypominającym krater wulkanu.

Rezerwat Przyrody "Bursztynowa Góra", leży w otulinie Lasów Otomińskich nieopodal wsi Bąkowo. Urządzony został zarządzeniem Ministra Leśnictwa w 1954 r. w celu zachowania w niezmienionym stanie dawnej kopalni bursztynu oraz wyrobisk wyeksploatowanych szybów. Niegdyś była to kopalnia odkrywkowa, dziś pozostały po niej wyrobiska w postaci lejów. Największy z nich, który udało nam się odnaleźć ma około 40 m średnicy i 15 m głębokości.

Trasa naszej wędrówki:

Trasa naszej wędrówki wiodła różnymi ciekawymi leśnymi duktami,
w dużej mierze skupiła się na odcinkach szlaków turystycznych takich jak:

-Szlak Rowerowy "Wolność w Naturze"
-Pieszy Szlak Bursztynowy

Statystyki wycieczki:

>>>Zobacz ślad gps i mapę naszej wycieczki

- Całkowity dystans: 14,2 km
- Łączny czas wycieczki: 3h20min

Rodzaj podłoża:

Przeważały drogi gruntowe i leśne dukty
Trasę swobodnie pokonać nożna także rowerem górskim.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz i Jarosław Cuper

Podsumowanie:

Pomimo że wycieczka była dość krótka, mamy nadzieję, że dostarczyła masę wrażeń, a piękne widoki pewnie na długo zostaną w pamięci tych, którzy tego dnia postanowili do nas dołączyć. Miło nam, że proponowane przez nas wypady cieszą całkiem sporym zainteresowaniem nawet, gdy za oknem nie jest za przyjemnie. Wspólne wycieczki piesze, bądź rowerowe to nie tylko okazja do aktywnego wypoczynku, to także możliwość poznania ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Mamy nadzieję, że proponowane przez nas formy rekreacji i wypoczynku na łonie przyrody w pełni zregenerowały Wasze siły, by móc kontynuować wszelkie obowiązki w kolejnych dniach tygodnia.

Dziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wypady !

Wycieczkę prowadził Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas. Zabierz rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!

O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wypady rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybijamy się także na wędrówki piesze, marsze i treningi Nodric Walking oraz spływy kajakowe. A w zależności od sezonu: różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli zaś chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto.