Wędrówka przez mokradła Lasów Mirachowskich

3 stycznia 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Kochanowicz

Ile razy wybieramy się na Kaszuby, tyle razy trasa różni się od poprzedniej, co świadczy o tym, że pomysłów mamy nadal mnóstwo. Zarówno szlaków turystycznych, ścieżek dydaktycznych, jak i luźnych leśnych duktów, które wykorzystać można pod kątem wycieczek pieszych, jest tu pod dostatkiem. Choć Lasy Mirachowskie odwiedzaliśmy już wielokrotnie, to nadal są tam miejsca zupełnie nam nieznane. Tym razem nasza trasa skupiła się na ochronnym obszarze bagien i torfowisk, które należą do unikatowych miejsc nie tylko w skali regionu, ale także i Polski.Trochę historii

Występujące w południowej części Lasów Mirachowskich Rezerwaty Przyrody: Kurze Grzędy, Jezioro Turzycowe, Staniszewskie Błoto i Leśne Oczko niegdyś porośnięte były bezleśnymi mszarami, tworzonymi przez mchy torfowce. Niestety na skutek prowadzonych odwodnień, wykonanych i wielokrotnie odnawianych, aby prowadzić tu gospodarkę leśną ten unikatowy krajobraz, przypominający nieco torfowiska Laponii, całkowicie zanikł. Wysychająca kopuła zarosła borami bagiennymi i z czasem postępowania spadku poziomu wody uległa całkowitej degradacji. Mimo założonych rezerwatów przyrody tereny te nigdy nie odrodziły się, niemniej jednak tworzą unikatowy krajobraz nie tylko w skali regionu ale i kraju.

Nasza wędrówka i wrażenia

Wspomniane powyżej rezerwaty przyrody łączą wspólne cechy wszechobecnych mchów i porostów oraz bujnych borów bagiennych, które rozdzielone są licznymi przepustami wody i większymi rozlewiskami. Gdzieniegdzie z oddali widać większe akweny jak m.in. Jezioro Turzycowe, które zobaczyć można jedynie z wiodącej tuż obok ścieżki.

Teren ten jest zupełnie dziki. W obrębie rezerwatów nie wiedzie żaden ze szlaków turystycznych. Chcąc zaznajomić się z tutejszą przyrodą najlepiej zaopatrzyć się w mapę z dobrą skalą i poruszać się widocznymi dla oka ścieżkami. Wędrówki w porach wilgotnych są bardzo utrudnione. Większość ścieżek jest zalana wodą, dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w wysokie, najlepiej wodoodporne buty trekkingowe lub kalosze. Wielką zagadką są też drewniane kładki okalające niektóre torfowiska. Niestety w żadnym z miejsc, gdzie się rozpoczynają lub kończą nie ma żadnej informacji o kierunku w którym zmierzają, ani po co w ogóle istnieją... ot taki psikus tutejszych leśników. Zrobiliby wszystko, żeby przez przypadek nie wszedł tu żaden turysta.

Tak w dużym skrócie wyglądają rezerwaty przyrody: Kurze Grzędy, Jezioro Turzycowe, Staniszewskie Błoto, Leśne Oczko. Nieco inaczej prezentuje się Rezerwat Przyrody Staniszewskie Zdroje, który obejmuje obszar krawędziowy doliny górnej Łeby. Wiodąca przez sam środek ścieżka najpierw stromo opada ukazując ogrom tutejszych wąwozów, a następnie mozolnie pnie się z powrotem ku najwyższym partiom lasu. Wędrując stromym zboczem trzeba liczyć się z wieloma przeszkodami w postaci zwalonych konarów drzew oraz licznymi źródłami potoków, które przecinają ścieżkę.

Podsumowanie

Wędrówka w porze wilgotnej niestety zmusiła nas do pominięcia kilku miejsc. Dlatego też zamierzamy tu wrócić, gdy niebawem nadejdą mrozy, a ziemia i lokalne wody skuje lód. Naszym zdaniem Lasy Mirachowskie to jeden z najpiękniejszych obszarów Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Statystyki wędrówki:

-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki: parking przy Leśniczówce Mirachowo
-Czas wędrówki wraz z postojami: 6 godzin
-Dystans: 25,5 km
-Poziom trudności: średni

-Ślad gps i mapa wędrówki

Do wędrówki użyliśmy mapy Szwajcaria Kaszubska, 1:30 000 wyd. Eko-Kapio.pl

Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz & Marek Zięba

Zobacz także inne nasze relacje z wędrówek w rejonie Lasów Mirachowskich:

1) Wędrówka dookoła Jeziora Potęgowskiego (wideo relacja)
2) Panoramy z Góry Zamkowej i Szczeliny Lechickiej (wideo relacja)

Idea wędrówek w tygodniu po pracy oraz w weekendy:

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Zwykle w czwartki, Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na krótki, ale dość intensywny - wieczorny wypad pieszy po pracy. Trasa zwykle oscyluje między 15 a 20 km, niekiedy także mniej, wszystko zależy od pomysłu trasy i chęci odwiedzenia jakiegoś miejsca. Dłuższe wypady piesze organizacja proponuje w weekendy, jednak poza głównym sezonem rowerowym. Wszystko zależy od chęci i możliwości prowadzącego. Jesienią i zimą częściej organizowane są spacery i wędrówki, zaś przez wiosnę i lato sielankowe wypady rowerowe.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto